1. Ana Sayfa
  2. Gündem

MKE fabrikasında patlama: 5 şehit

MKE fabrikasında patlama: 5 şehit
0

ANKARA Milliyet – Ankara’nın Elmadağ ilçesindeki Makine ve Kimya Endüstrisi’ne ilişkin Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda dün sabah şiddetli bir patlama meydana geldi. Birinci belirlemelere nazaran “kimyasal yansıma kaynaklı” olduğu belirtilen olayda, patlamanın yaşandığı ünitede çalışan beş emekçi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin Mehmet Kutlu, İbrahim Özdemir, İhsan Küçükerdem, Ahmet Ünal ve Fırat Elverir olduğu belirlendi.

Gelişme üzerine Hatay programını yarıda kesen Ulusal Savunma Bakanı Yaşar Güler hızla Ankara’ya dönerken, başsağlığı dilemek ve bilgi almak için Güler’i arayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Olaya ait ilgili kurumlarca tahkikat başlatılması talimatını” verdi. Patlamayla ilgili başlatılan isimli ve idari soruşturma kapsamında iki Cumhuriyet başsavcısı ve Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’ndan uzman müfettişler görevlendirildi.

Ankara Valisi Vasip Şahin ve Ulusal Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu, patlamanın yaşandığı fabrikaya giderek, incelemelerde bulundu. Şahin, patlamanın dinamit lokumu kısmında meydana geldiğini belirterek, “Teknik arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiye nazaran kimyasal yansımadan kaynaklandığı bedellendirilen bir patlama meydana gelmiş ve orada çalışan beş emekçimiz maalesef vefat etmiştir. Şu anda Cumhuriyet savcılarımız mevzuyu inceliyorlar. Gerek otopsi gerekse öteki teknik çalışmalar, Cumhuriyet savcılarımızın koordinesinde yürütülüyor” dedi.

Kimyasal tepkime

Şahin, sabotaj ihtimali olup olmadığı istikametindeki soruya “Şu anda birinci değerlendirmelerde, kimyasal yansıma sonucunda olduğuna dair arkadaşlarımızın kanaatleri var fakat natürel Cumhuriyet savcılarımız bunu ayrıntılı inceliyorlar. Öteki mevzularda, teknik bahislerde inceleme çalışmaları da bir taraftan devam ediyor” karşılığını verdi.

Kavaklıoğlu da, “Patlama olan yer de çok küçük bir bina. Kamera kayıtlarından baktığımızda da patlama anına kadar hiç fevkalâde bir şey yok. Emekçilerimiz olağan faaliyetlerini yapıyorlar ve patlama apansız oluşuyor” diye konuştu. Hayatını kaybeden çalışanların tecrübesiz olduğu tarafındaki tezlere ait soru üzerine Kavaklıoğlu, “Sürekli çalışan bir fabrika burası, aniden çalışan bir yer değil. Yeni emekçi alınmış olabilir lakin evvelce beri çalışan bir fabrikamız burası, o denli deneyimsiz insanların çalışacağı bir yer değil” dedi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da, Twitter’dan yaptığı açıklama ile olayın aydınlatılması için gerekli isimli ve idari soruşturmanın başlatıldığını duyurdu. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabından “İlk ambulansımız olay yerine patlamadan 9 dakika sonra ulaşmış; toplam 4 ambulans, 2 UMKE timi ile 18 sıhhat işçisi görevlendirmesi yapılmıştır. Beş can kaybı dışında yaralımız bulunmamaktadır. Allah misal kazalardan korusun” açıklamasını yaptı.

Bazı konut ve işyerlerinin camları kırıldı

İHA,DHA – Patlama sesi ilçenin büyük kısmından duyulurken, MKE yerleşkesine yakın kimi mesken ve işyerlerinin camları kırıldı. Olayın akabinde MKE yerleşkesinde çalışan emekçilerin yakınları, yerleşkenin girişi önünde toplanarak, yetkililerden bilgi almaya çalıştı. Kötülük geçirenlere sıhhat takımları ambulanslarda müdahale etti. Fabrika önünde bir baba, “Ahmet oğlum ben ölseydim de sen ölmeseydin” diyerek gözyaşı döktü. Acılı babayı öbür yakınları teskin etmeye çalıştı.

Güler Hatay programını yarıda kesti

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, patlama nedeniyle Hatay programını yarıda keserek Ankara’ya döndü. Bakan Güler patlamayla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Patlama meydana gelene kadar kamera kayıtları mevcut. Patlamayla ilgili isimli ve idari soruşturma başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca 2 Cumhuriyet Savcısı görevlendirildi. Olay teferruatlı biçimde incelenecek ve gelişmeler kamuoyuyla paylaşılacaktır. Tekrar başımız sağ olsun.”

Erdoğan bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Bakan Güler’i arayarak bilgi aldı. Bağlantı Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Görüşmede Cumhurbaşkanı’mız, patlamada şehit olan beş personel kardeşimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilemiştir. Meydana gelen olaya ait ilgili kurumlarımızca tahkikat başlatılması talimatını da veren Cumhurbaşkanı’mız, ordumuza ve milletimize taziye dileklerini iletmiştir” tabirleri yer aldı.

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap