1. Anasayfa
  2. Gündem

‘MİT’e alacağız’ yalanıyla kandırılan liseli kıza istismarda sanık: Kendimi istihbaratçı olarak tanıtmadım

‘MİT’e alacağız’ yalanıyla kandırılan liseli kıza istismarda sanık: Kendimi istihbaratçı olarak tanıtmadım
0

Lise müdürü Harun Avcu, geçen yıl kasım ayında, son sınıfta okuyan G.A. isimli kız öğrenciyi, derslerinde başarılı olduğu için ‘Seni Ulusal İstihbarat Teşkilatı’na memur olarak alacağız’ diyerek kandırıp, evli ve 3 çocuk babası Ahmet Mandal ile tanıştırdı. Mandal, teze nazaran; G.A.’ya günlerce cinsel istismarda bulundu. G.A.’nın durumu anlatmasıyla ailesi şikayetçi oldu. Kendisini ‘MİT mensubu’ olarak tanıtan elektrik ustası Ahmet Mandal, gözaltına alınıp 25 Kasım’da ‘Çocuğun cinsel istismarı’ kabahatinden tutuklandı. Tıpkı okulda eğitim alan K.K. isimli kız öğrenci de Mandal tarafından tacize uğradığı argümanıyla şikayette bulundu. G.A.’nın arkadaşı olan K.K.’nin tabirinde, “Ahmet Mandal, ‘Seni MİT’e alacağız’ diyerek benimle yakınlık kurdu. ‘Seni seviyorum’ diyerek sarılıp öptü” dediği öğrenildi. Soruşturma kapsamında yeni kanıtlarla G.A.’nın kendi okul müdürü Harun Avcu ile G.A. ve Mandal’ın odasında dini nikahın kıyıldığı okulun müdürü Asuman Sahar Koleri de daha sonraki süreçte tutuklandı.

37’ŞER YIL MAHPUS İSTEMİ

Şüpheliler hakkında savcılık tarafından hazırlanan iddianamede tutuklu Ahmet Mandal, Harun Avcu, Asuman Sahar Koleri hakkında; ‘Cebir tehdit yahut hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’, ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ‘Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı’ hatalarından 37’şer yıla kadar mahpus; tutuksuz A.A., M.K., B.K., H.K. için ise ‘Cebir tehdit yahut hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’, ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ hatalarından mahpus cezası istedi.

Sanıkların yargılanmasına başlandı. 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen birinci duruşmaya tutuklu sanıklar Ahmet Mandal, Harun Avcu, Asuman Sahar Koleri ile tutuksuz sanıklar A.A., M.K., B.K., H.K. katıldı.

‘MİT İLE İRTİBATIM YOKTUR’

Ahmet Mandal savunmasında, MİT ile temasının olmadığını belirterek, ”Bizim 3 şirketimiz vardır, resmi kurumlardan aldığımız işleri bu şirketler ismine alırız. Benim MİT ile yahut rastgele bir istihbarat kuruluşuyla bağlantım yoktur. Ben kimseye kendimi istihbaratçı olarak tanıtmadım, rastgele bir istihbarat ünitesine ait kimlik göstermedim, yakalandığım sırada üzerimde ele geçen özel istihbarat ofis yazılı kimlikler bana Kasım 2022 tarihinde PTT yoluyla gönderildi. Kimlikler bana aittir, dediğim üzere benim istihbarat ile bir bağlantım yoktur. Tekrar konutumda ele geçen MİT müracaat evrakları 2015 yılına aittir” dedi. 

Mandal, ”Ben mağdur ile yalnızca bir defa cinsel münasebet yaşadım. G.A.’nın bakire olup olmadığının farkında değilim. G.A., beni okula çağırdı, ben de gittim. Asuman’ın okulda kalacağımızdan haberinin olduğunu söyledi. Ben birçok okula iş yaptığımdan, birçok okulun anahtarı bende vardı. Asuman’ın okulunun da ben de vardı. Bu okula şimdi bir iş yapmamıştım, lakin yapacaktım. Bahsettiğim ihaleye ait bilgiler ulusal eğitimin internet sitesinde vardır, buradaki bilgilere okullardaki bilgisayarlardan ulaşılabilir. Biz 2 gün boyunca, gece sabaha kadar okuldaki bilgisayardan 1700 okulla ilgili ihale bilgilerine baktık. Bu okulda mağdur ile benim aramda rastgele bir cinsel alaka olmadı” dedi.

İlk tabirinde çelişkili beyanları hatırlatılan Mandal, “Benim şimdiki beyanlarım daha doğrudur. Birinci evrede neyin ne olduğunu anlamadığımdan farklı beyanlarda bulundum” diye konuştu.

‘BÜTÜN OKULLARIN ANAHTARI BENİM ARACIMDA DURUR’

Sanık Mandal savunmasının devamında, “Asuman’ın okulunda kaldığımız 2 gecede mağdur G.A. benden evvel gelmişti. Dolayısıyla o geldiğinde nasıl durumda olduğunu bilmiyorum. Okulun anahtarını G.A., benim aracımdan almış. Aslında bütün okulların anahtarları benim aracımda dururdu. 56 bin TL civarındaki para İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nden sanık Ali A.’nın hesabına, ondan da Asuman’ın hesabına gönderilmiştir. Mağdur G.A., dini nikah kıyma sırasında benden mehir senedi istemiştir, ben de verdim. İçeriğinde 3+1 dairenin verileceği yazmaktadır, ben bu senedi mağdur G.A.,’ya vermiştim” sözlerini kullandı.

‘AHMET MİT’Çİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ’

G.A.’nın okul müdürü tutuklu Harun Avcu da Ahmet Mandal’ın kendisini MİT mensubu olarak tanıttığını öne sürerek, “Ahmet inşaat işleri için okula geldi. Bu vesileyle sanık Ahmet ile tanıştım. Sanık Ali A.’yı, Ahmet’in yanında olması nedeniyle tanırım. Asuman’ı 2008 yılından bu yana tanırım. Mağdurlar K.K. ve G.A. da okulumda öğrencidirler. Okul müdürü olarak atanmam konusunda Asker Alma Bölge Lideri M.D. isimli bireyle, sanık Asuman’ın tesiri olmuştu. Bu nedenle bir tablo alıp bu bireye teşekkür etmeye gittim. Yanımda sanık Ahmet de vardı. Ahmet ve M.D., bu biçimde tanıştılar. Bu konuşmalar sırasında M.D., benim hakkımda olumlu şeyler söyledi. Hatta Ahmet’e benim üzere insanları kastederek sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Birinci vakitler sanık Ahmet istihbaratçı olduğu konusunda rastgele bir şey dememişti, lakin ilerleyen vakitte okulda uyuşturucu bir hap yakalandı. Bununla ilgili biz öğrenciler ve velilerle görüştük, bu süreçte sanık Ahmet, MİT’çi olduğunu söyledi” dedi.

NİKAH KIYMA SÜRECİNDE YANLIŞ YAPTIM

Öğrencisi G.A., ile Ahmet Mandal’ın nikahını kıydığını itiraf eden Avcu, “Asuman yahut eşi M.K., mağdur G.A.’nın MİT’e alınacağını, G.A. ile Ahmet’in sevgili ilgisinin devam etmesinin uygun olmayacağını, bu nedenle nikah kıyılacağını söyleyerek beni Asuman’ın okuluna çağırdılar. Gittiğimde her şey hazırdı. Sanık M.K., benim imam hatip mezunu olmam nedeniyle nikahı benim kıymamın uygun olacağını söyledi. Ben de bir Fatiha okudum. Sonra mehir senedi ismi altında bir kağıt imzalandı. Ben mağdur G.A.’nın yaşını bilmiyordum. Fakat öğrencim olmasına, yanında annesi ve babası olmamasına karşın nikah kıyma sürecini gerçekleştirdim. Bu mevzuda yanlış yaptım. Nikah kıymada kastım, dua etmektir. Nikah kıyma olayından sonraki bir günde sanık Asuman’ın okulunda bir ortaya gelmiştik. Asuman, eşi, Ahmet ve G.A. vardık. Ahmet Mandal, G.A.’nın MİT’te işe alınacağını, 8. bin TL maaş bağlanacağını, bunun G.A. için daha düzgün olacağını söyledi” diye konuştu.  

‘NİKAHI ÇOK CİDDİYE ALMADIM’

Okul müdürü Asuman Sahar Koleri ise “Ahmet ile beni Harun tanıştırdı. Okullarda yapılacak inşaatlarla ilgili harcama yetkisi müdürlere verilmişti. Bizim DYS diye bir sistem vardır. Bu sistemde hangi okullarla ilgili iş yapılacağının bilgisi yer alır. Ahmet bu bahislerle ilgili okuluma gelip, gitti benimle görüştü. Hangi okullarda işler olacağı konusunda benden bilgi istedi ve yardımcı olmamı istedi. Birinci olarak ben Ahmet’in istihbaratçı olduğunu Harun’dan duydum. İlerleyen vakitte hem Harun’dan, hem Ahmet’in kendisinden istihbaratçı olduğu konusunda konuşmalar duydum. Lakin buna prestij etmedim. Nikah kıyma sıkıntısı doğrudur. Harun da vardı. Sanık Ahmet ve mağdur G.A., daha sonra geldi. Sonradan benim eşim de geldi. Nikah kıyılacak, bir dua edelim, dendi, bunun üzerine Harun bir dua etti. Ben bu işlere çok fazla inanmam, o nedenle çok ciddiye almadım. Mağdur G.A., çok özgür gezen bir kızdı, gece gündüz dışarıdaydı” dedi.

‘BENİM OKULDAKİ BİLGİSAYARIMDA İHALELERE BAKMIŞLAR’

Koleri savunmasını şöyle sürdürdü:

”G.A.,’nın küçük kardeşi benim okulumun yanındaki okulda okuyormuş, bu nedenle ben tanışmak için annesini okula çağırmasını söyledim. G.A.’nın annesi ve babası birlikte geldiler. Harun da benim yanımdaydı. Hatta Ahmet Mandal okulda bir inşaat işiyle ilgileniyordu, lakin yanımızda değildi. Burada mağdur G.A.,’nın MİT’e işe alınması durumu olduğunu söyleyerek isteklerinin olup olmadığını sordum. Hem ben hem de Harun sorduk. Okulda bir elektrik işi vardı, ben de işi Ahmet Mandal’a verdim. Tanıştığımızdan Ahmet’e güvendim ve gittim. Sonraki gün kediye bakmak için okula geldiğimde Ahmet ve mağdur G.A.,’yı okulda gördüm. Ben bu bireyleri görünce gönül bağı çerçevesinde kaldıklarını anladım. Okulda yaptığım incelemede bir olumsuzluk görmedim. Bu nedenle benim isteğim olmadan okulda kalmalarıyla ilgili olarak rastgele bir yere müracaat etmedim. Bu şahıslar benim daima açık duran bilgisayarımdan ihale işine bakmışlar.”

Asuman Sahar Koleri, sözlerindeki tutarsızlık sorulduğunda ise “Benim şimdiki beyanlarım daha doğrudur, evvelki kademede gerilimli olduğumdan kimi beyanlarım eksik kalmış yahut yanlış anlaşılmış olabilir” diye konuştu.

‘MİT’E İŞE ALINACAĞIMIZI SÖYLEDİLER’

Mağdur G.A. da sözünde MİT’e işe alınacaklarının söylenip, kandırıldığını öne sürdü. G.A., ”Sanık Harun, Ahmet’in MİT’çi olduğunu söylemişti. Ahmet de bu tarafta kelamlar söylemişti. İlerleyen vakitte Harun ve Ahmet konutumuza gelip idman yapılacağı gerekçesiyle bizi almaya başladılar. Daha sonra bizim MİT’e işe alınacağımızı söylediler. Sanık Asuman’ın müdür olduğu okula gittiğimizde bu sanık da bizim MİT’te işe alınacağımızı söyledi. Sanık Ahmet ve Harun bana bir fotoğraf gösterdiler. Bu fotoğrafta benim başım bir erkek arkadaşımın omzundaydı. MİT’in bu türlü bir şey kabul etmeyeceğini söylediler, bunu sanık Harun söyledi, yanında bulunan sanık Ahmet de destekledi” dedi. 

G.A. ”Sevgili rolü yapmamız gerektiğini söylediler. Daha sonra nikah kıyma problemini gündeme getirdiler. Sanık Asuman’ın okuluna gittiğimizde bu sanık da nikahın bayanın hakkı olduğunu söyleyerek nikah kıyılmasının gerekli olduğunu söyledi. Tekrar Ahmet’in zahmetli bir kişi olduğunu söyleyerek yönetim etmemi söyledi. Harun da dini nikah kıyılması konusunda yönlendirme yaptı. Sonra nikah kıyıldı. Nikah sonrası Ahmet, ‘Eve gidelim, kardeşim Merve var. O da MİT’ten, onunla tanış’ dedi. Ben dışarıda buluşalım, dedim. Fakat Ahmet, ‘Dışarıda olursa sana torpil yaptığımızı düşünürler’ diyerek kabul etmedi. Harun Hoca da Merve’yi kendilerinin de tanıdığını söyledi. Bunun üzerine bir konuta gittik, konutta kimse yoktu. Burada Ahmet bana zorla tecavüz etti, nikah ve tecavüz olayı 15 Kasım tarihinde oldu” diye konuştu. 

Duruşma eksiklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi. (DHA)

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir