1. Anasayfa
  2. Gündem

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin oldu

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin oldu
0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında yeni kabine üyelerini açıkladı. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin, Erdoğan tarafından yeni Ulusal Eğitim Bakanı olarak görevlendirildi.

Yarın gerçekleştirilecek bölüm teslim merasimiyle misyonuna resmen başlayacak olan Tekin, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu İdaresi Kısmı’nı 1994’te bitirmesinin akabinde mesleğine tıpkı yıl Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu İdaresi Kısmı Siyaset ve Toplumsal Bilimler Anabilim Kolu’nda araştırma vazifelisi olarak başladı.
Siyaset ve toplumsal bilimler alanında 1997’de yüksek lisans ve 2002’de doktorasını tamamlayan Tekin, Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu İdaresi Kısmı’na öğretim üyesi olarak atandı. Kelam konusu fakültede 2007’ye kadar yardımcı doçent olarak misyon yapan Tekin, birebir yıl Siyaset ve Toplumsal Bilimler (Siyasal Hayat ve Kurumlar) alanında doçent oldu.

Tekin, 2009 yılına kadar Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu İdaresi kısmında çalıştıktan sonra, Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi’ne atandı.

Öğretim üyeliği müddetince kısım başkanlığı, dekan yardımcılığı, üniversite senato üyeliği, fakülte ve enstitü idare konseyi üyeliği üzere idari misyonlarda de bulunan Tekin, 2011 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığına Bakan Yardımcısı olarak atandı.

Tekin, 2013’te Ulusal Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı vazifesine başladı. Müsteşarlık makamının kaldırılması sonrası Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu İdaresi Kısmına profesör olarak atanan Tekin, 15 Eylül 2018 tarihinde Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi rektörlüğü vazifesine başladı.
Tekin, 3 Haziran’da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ulusal Eğitim Bakanı görevlendirildi.

Evli ve üç çocuk babası Tekin, âlâ derecede İngilizce biliyor.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir