1. Anasayfa
  2. Gündem

MHP’li Yalçın: Türk seçmeni dünyaya demokrasi dersi verdi

MHP’li Yalçın: Türk seçmeni dünyaya demokrasi dersi verdi
0

MHP’li Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 2’nci tipinin huzur ve itimat içinde tamamlandığını belirterek, “Sandık güvenliği; büyük bir sorumluluk şuuru, titizlik ve ciddiyetle sağlanmıştır. İkinci tıp seçim; birinci çeşitte olduğu üzere, barış iklimi içinde ve demokrasi şöleni havasında sona ermiştir. Türk seçmeni bütün dünyaya demokrasi dersi vermiştir. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Seçimi için birinci kere yapılan ikinci tıp, büyük bir demokrasi rüştü olarak kayıtlara geçmiştir. 14 Mayıs’ta sandıkta başlayan ve 28 Mayıs’a uzanan siyasi tercih sürecinden kaos, istikrarsızlık, ümitsizlik ve yeis umanlar; kendileri meyus olmuşlardır. İktidar değişikliği bekleyerek aylardır koltuk, makam ve siyasi kaşane düşü görenler, millet iradesinin şamarıyla ayılmıştır. Milletimiz; sandığın darı ambarı olmadığını, bilmeyenlere öğretmiştir. Zafer sarhoşluğu yaşayacakları zehabıyla çıkar sofraları kurup ateşli nutuklar atanlar; yenilginin kayığına, sükutun salına bindirilmiştir” dedi.

‘PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜŞ, MİLLET İRADESİYLE KAPATILDI’

Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci cinsinde; birinci çeşitte ve Milletvekili Genel Seçimlerinde olduğu üzere epey yüksek bir iştirak gerçekleştiğini hatırlatan Yalçın, “Toplumsal şuur ve kararlığın yapıtı olan bu tablo, milletimizin demokrasiye olan inancının ve bağlılığının çarpıcı bir göstergesi olmuştur. İkinci çeşit seçimin sonuçları, temsilde adalet ve idarede istikrar prensibinin milletimizce korunduğunu ortaya koymuştur. İkinci tıp; demokrasi tarihimizde bir birinci olduğu kadar, erkler ahenginin sıhhati açısından tarihi bir eşik olmuştur. İkinci tıp Cumhurbaşkanlığı Seçimiyle birlikte parlamenter sisteme dönüş yolu şahsen millet iradesiyle kapatılmıştır. Demokrasimizin başaktörü, siyasi çabalarımızın başhakemi bir defa daha sahne almış; Türk milleti son kelamını söylemiştir” tabirlerini kullandı.

‘MİLLETİMİZİN TEVECCÜHÜ TAMAMEN PERÇİNLENDİ’

Milletin; kaos, karmaşa ve istikrarsızlığa geçit vermediğini vurgulayan Yalçın, şunları kaydetti:

“Milletimizin tercihi, geleceğe dair umutları arttırıp beklentileri karşılarken; 21’inci yüzyılda önder ülke Türkiye davasının şafağı sökmüş, pembe ışıkları ufku sarmıştır. Birinci tıpta Cumhur İttifakı’na verilen yüksek oylar; ikinci çeşitte artış göstermiş, milletimizin teveccühü tamamıyla perçinlenmiştir. Ekseriyet, tercihini Cumhur İttifakının adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan yana kullanmıştır. Bu ortada MHP, millet iradesine gölge düşmemesi, hak ve hakikatin tecellisi için üzerine düşeni vazifesi ciddiyetle yerine getirmiştir. Hasım ve rakiplerinin türlü türlü akınlarını, çeşit çeşit ahlak dışı operasyonlarını ve tümen tümen algı oyunlarını boşa çıkarmıştır. Aldığı oyla; Cumhur İttifakı’nın güçlü bir ögesi, demokrasi ailesinin ehil ve aktif bir üyesi olduğunu göstermiştir. MHP’nin siyasetteki özgül tartısının müspet sonuçları, bugün hitama eren seçim sürecinde bir kere daha alınmıştır. Türk demokrasisinde istikrarın, siyasi uzlaşma ortamının ve toplumsal barış tabanının devamı için MHP’nin üslendiği tarihi misyonun pahası, sayılara ve temayüllere dökülmüştür. İçeride ve dışarıda dost düşman herkes, MHP’nin Türk siyasi hayatında oynadığı dominant role tekrar şahit olmuştur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir