1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Meteoroloji’den çok sayıda il için son dakika uyarısı: Hava durumu potansiyel tehlikeli

Meteoroloji’den çok sayıda il için son dakika uyarısı: Hava durumu potansiyel tehlikeli
0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Ülkemiz genelinin modüllü ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Ege, Akdeniz’in iç kısımları, İç Anadolu, Karadeniz (Bartın hariç) ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların: İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeyi, Orta Karadeniz’in iç kesitleri ve Bolu etrafları ile Konya’nın kuzeyinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: İç ve Doğu kısımlarda 2 ila 4 derece azalacağı, başka yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı iddia ediliyor.

RÜZGAR: Çoklukla kuzey, Akdeniz kıyıları ile Doğu kesitlerde güney taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette esmesi ediliyor.

Meteoroloji’nin 5 günlük hava durumu tahmini

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeyi, Orta Karadeniz’in iç kesitleri ve Bolu etrafları ile Konya’nın kuzeyinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, doğu kısımlarının lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

EGE

Parçalı ve çok bulutlu, iç kesitlerinin yarın (Cuma) öğlen saatlerinde kuvvetli olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, iç kesitlerinin mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların kuzey bölümlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin (Bartın dışında) lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların Bolu etraflarında yarın (Cuma) öğlen saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların; Orta Karadeniz’in iç kısımlarında yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

24 VİLAYET İÇİN SARI KODLU ALARM

Öte yandan çok sayıda vilayet için sarı kodlu sağanak yağış uyarısı yapıldı. Sağanak uyarısı yapılan vilayetler şu halde: Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Aydın, Bolu, Çankırı, Çorum, Denizli, Eskişehir, İzmir, Kayseri, Kırşehir, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Tokat, Uşak, Yozgat, Kırıkkale

ANKARA VALİLİĞİ’NDEN UYARI

Valilikten yapılan açıklamada, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü Tahlil ve Varsayım Merkezi’nden alınan son bilgilere nazaran; 9 Haziran 2023 Cuma günü ilimiz etraflarında beklenen gök gürültülü sağanak yağışların öğlen saatlerinden sonra lokal kuvvetli olacağı kestirim ediliyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, lokal dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve kısa müddetli fırtına ile ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır” denildi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap