1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Meteoroloji’den 13 kente “sarı” alarm!

Meteoroloji’den 13 kente “sarı” alarm!
0

Meteoroloji’nin hava kestirimi haritalarına nazaran bugün, 7 bölgemizde de sağanak yağış bekleniyor.  Türkiye geneli kesimli ve çok bulutlu olacak. Bölgelere nazaran yapılan varsayımlarda ise Marmara’nın güney ve batısı, Güney ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz’in iç bölümleri, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz’in iç kısımları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile İstanbul ve Kocaeli etraflarının lokal olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

Yağışları Batı Karadeniz’in iç bölümleri ile Çankırı, Ankara’nın kuzey ve doğusu, Kırıkkale, Çorum, Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Kars, Ardahan, Iğdır, Hakkari ve Şırnak etraflarında yer yer kuvvetli olması bekleniyor.?

Hava sıcaklıklarında kıymetli bir değişiklik beklenmezken, Batı kısımlarda mevsim normallerinin altında, başka yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği varsayım ediliyor.

MGM ayrıyeten yağışların Karadeniz’in iç kesitleri ile Çankırı, Ankara’nın kuzey ve doğusu, Kırıkkale, Çorum, Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Kars, Ardahan, Iğdır, Bitlis, Hakkari ve Şırnak etraflarında yer yer kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, mahallî dolu, yıldırım, hortum ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerektiğini açıkladı.

13 VİLAYET İÇİN SARI KOD

Sarı kodla uyarıSI yapılan kentler;  Ankara, Bolu, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Hakkari, Kastamonu, Mardin, Siirt, Urfa, Kırıkkale, Batman ve Şırnak oldu.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarında kıymetli bir değişiklik beklenmiyor. Batı bölümlerde mevsim normallerinin altında, başka yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği varsayım ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli, yarın güney, iç ve doğu bölümlerde güneyli taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette eseceği iddia ediliyor.

SARI UYARI
Hava durumu potansiyel tehlikelidir: İddia edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik kaidelerden etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Bazı vilayetlerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, lokal olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (Yağışların öğlen saatlerinden sonra kuzey ve doğu bölümlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor) 21

İstanbul: Kesimli ve çok bulutlu, mahallî olmak üzere sağanak yağışlı 20

İzmir: Kesimli, yer yer çok bulutlu 26

Adana: Kesimli ve çok bulutlu, lokal olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 26

Antalya: Kesimli ve çok bulutlu, lokal olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 22

Samsun: Kesimli ve çok bulutlu, mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 19

Trabzon: Modüllü ve çok bulutlu 18

Erzurum: Kesimli ve çok bulutlu, mahallî olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 15

Diyarbakır: Kesimli ve çok bulutlu, lokal olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (Yağışların öğlen saatlerinden sonra yer yer kuvvetli olması bekleniyor) 23

Yazar Hakkında

Yorum Yap