1. Anasayfa
  2. Gündem

Meteoroloji paylaştı! Sıcaklık ve kuvvetli yağış bir arada

Meteoroloji paylaştı! Sıcaklık ve kuvvetli yağış bir arada
0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran; Ülke genelinin modüllü ve çok bulutlu, Orta Akdeniz’in iç bölümleri, İç Anadolu (Eskişehir hariç), Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Bolu, Sinop ve Diyarbakır etraflarının lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların; Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Yurdun iç ve batı kısımlarında 2 ila 4 derece artacağı, öbür yerlerde değişmeyeceği varsayım ediliyor.

RÜZGAR

Kuzey ve kuzeydoğu, akşam saatlerine kadar Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da güney istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yer yer kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, lokal su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgâr üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

İKİ VİLAYET İÇİN SARI VE TURUNCU ALARM

Ordu için sarı, Samsun için de turuncu kodlu ikaz verildi.

* Sarı: Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Varsayım edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik koşullardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

* Turuncu: Hava durumu tehlikelidir: Kestirim edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması mümkündür. Çok önlemli olmalı, aktüel meteorolojik şartlar ve kestirimler takip edilmelidir.

ORDU’DA EĞİTİME 1 GÜN ORTA VERİLDİ

Öte yandan yağışların yaşandığı Ordu’da eğitime br gün orta verildi. Ordu Valisi Tuncay Sonel alınan kararı toplumsal medya hesabından duyurdu. Sonel paylaşımında şu sözleri kullandı;

Meteorolojik ihbara nazaran bu gece ve sabah saatlerinde ilimiz genelinde şiddetli yağışlar beklendiğinden sel ve heyelan riskine karşı 6 Haziran 2023 Salı günü Ordu genelinde, önlem emelli , 2223 araçla okullarına gelen taşımalı eğitim kapsamındaki öğrencilerimizin eğitimlerine bir gün mühletle orta veriyoruz. Rabbim ülkemizi ve milletimizi tüm afetlerden korusun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir