1. Anasayfa
  2. Gündem

Meral Akşener: Bakanlıklar konusunda Millet İttifakı’nın bileşenleriyle konuşmadık

Meral Akşener: Bakanlıklar konusunda Millet İttifakı’nın bileşenleriyle konuşmadık
0

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, Zeytinburnu’nda bir kafede gençlerle biraraya geldi. Burada gençlerle sohbet eden Meral Akşener, CHP Genel Lideri ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeleri için gençleri ikna etmeye çalıştı. Akşener sohbetinde, parlamenter sistem vurgusu da yaptı.

“HAYIRLI, UĞURLU OLSUN”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığı 2. cins seçimlerinde Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini açıklayan Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ için başka partililerin fikirlerini bilmediğini belirterek, “Diğer partilerin ne dediğine dair bir bilgim ve fikrim yok lakin biz Çarşamba günü, seçim Pazar günü oldu o hafta Çarşamba toplandığımızda Sayın Kılıçdaroğlu’na, biz öteki Sayın İnce, Sayın Özdağ, Sayın Oğan’la ilgi kurmak, görüşme yapmak, irtibat kurmak ve onların talepleriyle ilgili tavır alma konusunda yetki verdik. Münasebetiyle o yetki çerçevesinde yaptığı görüşmelerin sonunda bir noktaya gelindi. Bugün Zafer Partisi Genel Lideri Sayın Özdağ, Millet İttifakı’nın içinde yer aldığını ve destekleyeceğini söyledi. 7 unsurluk CHP Genel Lideri sıfatıyla Sayın Kılıçdaroğlu’nun imzasının olduğu, Zafer Partisi Genel Lideri sıfatıyla da Sayın Özdağ’ın imzasının olduğu bir mutabakat metni yayınlandı. Hasebiyle o metinde bizleri rahatsız edecek bir şey yok. İki siyasi partinin genel liderleri olarak yayınlandı. Millet İttifakı’nın ortaya koyduğu çeşitli mutabakat metinleri var, onlarla zıt düşen de bir husus yok. Hasebiyle, Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu türlü bir yetkisi vardı. O yetkiyi yerine getirdi. Güzel uğurlu olsun. ” dedi.

“BİR ORTAYA GELİNECEK VE BU MEVZUDA GÖREVLENDİRMELER YAPILACAK”

Ümit Özdağ’ın İçişleri Bakanı olarak Suriyelileri göndereceğine dair paylaşımlarıyla ilgili soruya da Meral Akşener, “Benim rastgele bir yorumum yok zira biz şimdi bakanlıklar konusunu hiçbir formda Millet İttifakı’nın bileşenleri olarak gelip biraraya konuşmadık. Bildiğim bir şey var, iki siyasi parti olarak biz başka farklı girdik. Hasebiyle alınan oy ve çıkarılan milletvekili sayısına nazaran öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi ve DÜZGÜN Parti seçimden sonra inşallah kazanacağız. Bir ortaya gelinecek ve bu hususta görevlendirmeler yapılacak. Cumhuriyet Halk Partisi’nin görevlendirmelere aldığı bakanlıkları, hangi siyasi partiye, siz burada misyon alın diyeceği GÜZEL Parti’yi ve onun genel liderini ilgilendiren bir durum değildir. Münasebetiyle Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel liderinin ve parti konseylerinin vereceği bir karardır. Ona da hürmet duyuyorum. Münasebetiyle İçişleri Bakanlığı üzerinden Sayın Özdağ, o denli bir görevlendirme Sayın Kılıçdaroğlu başından itibaren yapmışsa, dediğim üzere Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri olarak verdiği bir karardır. Ben ona hürmet duyuyorum” dedi.

“SAYIN AKAR SERT REAKSİYON GÖSTERMEK YERİNE KEŞKE ARASAYDI”

Akşener’in Güney Ordusu açıklamasına ait Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın cevabına dair yöneltilen soruya da Akşener, “Ben Sayın Akar’ın ne söylediğini tam olarak bilmiyorum. Kazandığımız vakit kendisine söylerim ancak Sayın Akar bu türlü bir sert reaksiyon göstermek yerine keşke arasaydı. Sayın Akar’ın daima yetkili ve tesirli makamlarda olduğu müddet içerisinde Türkiye’de kuruluş kalmadı kardeşim. O kuruluşlar yıkılırken Sayın Akar bu türlü bir reaksiyon gösterseydi o vakit tutarlılık olurdu. Münasebetiyle çok abes bir açıklama olmuş. Niye bu türlü bir teklifte bulunduğumuzu sorarsa söyleriz elbette. Teklifin manası şu. Askerler Güneydoğu’ya, Güneydoğu sonuna asker çeşitli kentlerden alarak gönderiliyor. Münasebetiyle bir Ege Ordusu, 1. ve 2. Ordu’nun dışında Ege Ordusu 1975’te o devirde duyulan muhtaçlık sebebiyle kurulmuştur. Askere askerlik öğretmek de ayıp oluyor. Sonra, bugün bu çeşitli kevgire dönmüş hudut konusunda bu türlü bir ordunun kurulması elzemdir. Edirne’den asker getirmenin manası yok. Suriye’de kaç askerimiz var ben biliyorum. Bu keşmekeşin önüne geçer, pek disiplinli, kimin nerede ne misyon yaptığını bildiği bir tertip bir komutanlık olarak önerdik biz. Çok da düzgün olacağını düşünüyorum” biçiminde konuştu.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir