1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Meclis’te yoğun kayıt temposu

Meclis’te yoğun kayıt temposu
0

ANKARA Milliyet – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazandığı Cumhurbaşkanı ikinci cins seçimi için alanda bulunan milletvekilleri Ankara’ya döner dönmez kayıt için Meclis’in yolunu tuttu. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci çeşidi nedeniyle pazar günü orta verilen milletvekili kayıt süreçleri, dün TBMM Gurur Holü’nde kaldığı yerden devam etti. 14 Mayıs’ta AK Parti’den Eskişehir Milletvekili olarak seçilen Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM’ye kaydını yaptırdı. Dönmez yaptığı açıklamada, “Sayın cumhurbaşkanımız, 13’üncü devir cumhurbaşkanı olarak inşallah yola devam edecek. Türkiye Yüzyılı’nı birlikte inşa edeceğiz” dedi. Dönmez, yemin merasimi ile ilgili soru üzerine, “Mazbatayı alan her arkadaş milletvekilliği unvanını kazanmış oluyor. Lakin yasama vazifemiz inşallah yeminle birlikte başlayacak” tabirlerini kullandı. AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise mazbatasını göndererek kaydını yaptırdı.

AK Parti listesinden İstanbul milletvekili seçilen DSP Genel Lideri Başkan Aksakal, seçimlerde Türk milletinin parçalanamaz bütünlük konusunda hassasiyetini bir kere daha gösterdiğini belirterek, “Milletimiz bu ülkenin terör örgütlerine teslim edilemeyeceğini, memleketler arası global sistemin mandası haline gelemeyeceğini bu seçimde göstermiş oldu. Bence Türk milletinin iradesi sandığa yansıdı” dedi.

Ayyüce Türkeş’in rozetini eşi Hükümran Taş taktı. Mutluluğa kızları da eşlik etti.

‘Millet kazandı’

AK Parti’den Mardin Milletvekili Muhammet Adak, Konya Milletvekili Meryem Göka, Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, Nevşehir Milletvekili Süleyman Özgün, Niğde Milletvekili Cevahir Uzkurt, Diyarbakır Milletvekili Mehmet Sait Yaz, Tokat milletvekilleri Yusuf Beyazıt ile Cüneyt Aldemir, Eskişehir Milletvekili Ayşen Gürcan, Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, Adıyaman Milletvekili Resul Kurt da kayıtlarını yaptıran isimler oldular. CHP’den İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez, İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın, Bursa Milletvekili Cemalettin Kani Torun, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer; MHP’den Bursa Milletvekili Fevzi Zırhlıoğlu, İstanbul Milletvekili Fethi Yıldız, DÜZGÜN Parti Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş, Konya Milletvekili Ünal Karaman; Yeşil Sol Parti’den İzmir Milletvekili İbrahim Akın, Siirt Milletvekili Tuncer Bakırhan, Muş milletvekilleri Sezai Temelli, Sümeyye Boz da Meclis’e gelerek kayıt süreçlerini tamamladılar.

MHP Genel Lider Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, seçimi “demokrasi bayramı” olarak nitelendirerek, “Bu işin kaybedeni yoktur. Türk milleti kazanmıştır. İnşallah 10 ay sonra da mahalli seçimlerde Cumhur İttifakı bu muvaffakiyetini devam ettirecektir” değerlendirmesini yaptı. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise “Eşit olmayan kaidelerde bir seçim sürecini tamamladık. Meclis’te bulunduğumuz müddet içerisinde personel, çiftçi, engelli, emekli, esnaf her kısmın meselelerini gündeme getiriyordum, bundan sonra da ona devam edeceğiz” diye konuştu.

Altı aylık torunuyla geldi

AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, Meclis’e 6 aylık torunu Salih ile geldi. Torunu kucağında gazetecilere açıklamalarda bulunan Eldemir, “Parlamentoda kentimizi, Bilecik’imizi temsil edeceğiz. İnşallah daima birlikte bu hoş memlekete, bu hoş ülkemize hizmet etmeye çaba edeceğiz. Torunum Salih şu anda tam 6 aylık, mikrofonları da sevdi.
İyisi olsun inşallah” dedi.

DSP Genel Lideri Önder Aksakal’a rozetini eşi Feride Aksakal taktı. Feride Aksakal eşini öperek tebrik etti.

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap