1. Anasayfa
  2. Gündem

Meclis’te 28. Dönem başlıyor! Vekiller sırayla yemin edecek

Meclis’te 28. Dönem başlıyor! Vekiller sırayla yemin edecek
0

TBMM Genel Kurulu’nde 28. Dönem’in birinci birleşimi bugün saat 14.00’te başlayacak. Genel Kurul’u, MHP Genel Lideri ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli en yaşlı üye sıfatıyla TBMM Süreksiz Lideri olarak yönetecek.

Genel Kurul’da birinci olarak Bahçeli yemin edecek. Bahçeli’nin akabinde vilayetlerin alfabetik sıralamasına nazaran milletvekilleri sırayla kürsüye gelerek antlarını içecek. Yemin merasiminin bir kısmını Cumhurbaşkanı Erdoğan da izleyecek.

Meclis Başkanlık Divanı ve 5 siyasi parti kümesinin idareleri belirlenecek. Meclis lideri seçim süreci de bugünkü yemin merasimiyle birlikte başlayacak. Bugünden itibaren 5 gün boyunca adaylık müracaatları alınacak. Siyasi partiler pazartesi ve salı günü Meclis lideri adayını TBMM Başkanlığı’na bildirecekler ve çarşamba günü TBMM Genel Şurası’nda yapılacak oylama ile yeni Meclis lideri seçiminin birinci tipi yapılacak.

Başkan seçimi bâtın oylama ile yapılacak. Birinci iki oylamada 400, sonuç alınamazsa üçüncü oylamada salt çoğunluk olan 301 kabul oyuyla lider seçilebilecek. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa da bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak ve dördüncü oylamada en fazla oy alan üye lider seçilmiş olacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN YEMİN MERASİMİ YARIN

Erdoğan ise yeminini yarın saat 15.00’te yapacak. Meclis’e geldiğinde tekrar Bahçeli tarafından karşılanacak olan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı makamında yahut Meclis Başkanı’nın makamında Genel Kurul’un açılışını bekleyecek.

Bahçeli’nin açılışı yapmasının akabinde Erdoğan, Meclis’in en yaşlı ikinci üyesinin eşliğinde Genel Heyet Salonu’na girecek. En yaşlı ikinci üye olan Cengiz Çandar Meclis Başkanlığı’na ‘mazeret’ bildirdiğinden Erdoğan’a Genel Konsey Salonu’nda CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici eşlik edecek.

Bahçeli, Meclis Başkanı’nın koltuğunun bulunduğu alanda Erdoğan’a mazbatasını teslim edecek. Erdoğan daha sonra yeminini gerçekleştirecek.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir