1. Anasayfa
  2. Gündem

Meclis Başkanı Şentop, Türkiye Yüzyılı Sempozyumu’nda gençlerle buluştu

Meclis Başkanı Şentop, Türkiye Yüzyılı Sempozyumu’nda gençlerle buluştu
0

TBMM Lideri Mustafa Şentop, Bahçelievler Belediyesi, Kent Kurulu’nun düzenlediği ‘Türkiye Yüzyılı Sempozyumu’ açılışına katıldı. Pelin Çift’in moderatörlüğünde yapılan sempozyumun açılışında konuşan Şentop, “Şimdi bugün bakıyorum bu ıslak imzalı tutanak, onu da tam söylem edemiyorlar. Ne olduğunu bildiklerini de zannetmiyorum tam olarak. Elindekiler muhtemelen ıslak imzalı değildir. Ellerinde ki kopyasını veriyorlar zira. Onu tanıyanlar var güya. Fizik kanunuymuş üzere ‘ıslak imzalı tutanaklar var’ falan, o sizin elinizde ki 20 yıldır var bizim elimizde, her seçimde, her sandıkta, her sandık görevlisine veriyorlar esasen. Yani siz, ya aldınız unuttunuz ya da almadınız olabilir. Lakin bu yeni bir şey değil. Bunu yeni keşfetmişler aşikâr ki, lakin sisteme girmekte sorun yaşamışlar muhakkak ki. O denli diyorlar, anlatıyorlar. Seçim sonuçlarını almak için, benim vazife yaptığım devirde 30 Mart seçimleri, 7 Haziran seçimleri, 1 Kasım seçimleri bu seçimlerde sistemler kurdular lakin kısa mühlet içerisinde sistemleri iflas etti. Çalışmadı, çöktü sistemler. Bir işi yaparken önemli yapmak lazım, bu hem kendinize, partinize, hem seçmene karşı bir hürmetin gereğidir. Atılan tek bir oyun değerini biz biliyoruz. Bize de verilse, diğerine da verilse değerlidir. Münasebetiyle bunun hakkını hukukunu korumak bizim misyonumuzdur. Yüksek seçim heyetinin misyonudur. Fakat, her siyasi partinin de misyonudur. Bunu yapabilmek için bugüne kadar bir sistem kuramadılar. Kurdukları sistemleri işletemediler. Biliyorsunuz, Kılıçdaroğlu ‘öndeyiz’ diye bir bildiri attı. Halbuki kendi sistemlerinde de önde değil geridelerdi. Islak imzalıları görememiş herhalde yahut eli ıslanmış imzalardan, onun için farkında değil. Bilerek de aslında yapıyor. Bir algı idaresi onlar açısından önemli” diye konuştu.

“TÜRKİYE YÜZYILI, TÜRKİYE’NİN TESİRLİ VE YETKİLİ OLDUĞU BİR VİZYON”

Şentop, konuşmasının akabinde iştirakçilerin sorularını yanıtladı. ‘Türkiye Yüzyılı’nda 29 Mayıs sonrası nasıl yenilikler planlıyorsunuz’ sorusu üzerine Şentop, “Şimdi evvel şunu söyleyeyim, 2 ittifakında sloganları var bu seçimde, ‘Türkiye Yüzyılı’ Cumhurbaşkanımızın ve Cumhur İttifakı’nın sloganı, başkasını biliyor musunuz? Millet ittifakının? Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı kampanyada ‘Türkiye’nin 2. Yüzyılı’ bu iki slogan ortasında ki fark bile aslında bir ufuk gösteriyor, perspektif gösteriyor. Türkiye’nin 2. Yüzyılı ne demek? Bir takvim, bir kronoloji tabiri. 1. Yüzyılı bitirdik, 2. Yüzyılı başlıyor. Rastgele bir sav içermiyor, bir ufuk, bir bakış açısı, bir amaç içermiyor. Başkasında ise ‘Türkiye Yüzyılı’ dediğimizde, içinde bulunduğumuz yüzyılın Türkiye’nin tesirli olduğu, Türkiye’nin yetkili olduğu, Türkiye’nin yönlendirdiği, Türkiye’nin aktör olduğu bir yüzyıl olduğu, Türkiye’nin bir Yüzyıla ismini vermesinden bahsediyoruz. Onun için Türkiye Yüzyılı denildi. Münasebetiyle bu iki anlayış ortasında ki bakış farkını ortaya koyan şey, biz bir tez peşindeyiz. O tez, Türkiye bu yüzyıla damgasını vurmasıdır” tabirlerini kullandı.

“KILIÇDAROĞLU’NUN ALDIĞI OY, 2018’DE İNCE’NİN ALDIĞI OYDAN DÜŞÜK”

28 Mayıs da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı 2. cins seçimlerine dikkat çeken Şentop, ” Birde şunu bilmenizi isterim. Sandıklar, iştirak çok değerli bu seçimlerde onu da unutmadan belirtmek isterim. Bakın almış olduğu oy konusunda bir tahlil yaptığımızda 2018’de Cumhuriyet Halk Partisi adayı Muharrem İnce’ydi, yüzde 30’un üzerinde oy aldı. Bununla bir arada Selahattin Demirtaş da adaydı, 8,33 oy almıştı. Meral Akşener de adaydı, 7.4 üzere bir oy almıştı. Temel Karamollaoğlu da adaydı, yüzde 0,8 üzere bir oy almıştı. Artık saydığımız bu 3 isim aday değil, onlar topluca Kılıçdaroğlu’na takviye verdiler. Şuan ki aldığı oy oranı bu türlü, bu oyları düşersek zira partilerin aldığı oylar muhakkak. Meral Akşener’in aldığı oy belirli, Yeşil Sol Parti’nin aldığı, TİP’in aldığı, bunların hepsi takviye verenler yüzde 25’in altına düşüyor aldığı oylar. Esasen kendi şahsı aldığı oy Muharrem İnce’nin aldığı oydan daha düşük aslında. Pekala, niçin bu türlü oldu? Zira bu seçimde partiler, İttifaklar yarışmadı. Bu seçimin tek bir aslı var, Tayyip Erdoğan yoluna devam etmeli mi? Etmemeli mi? Onun için Ekonomist mecmuası ‘Tayyip Erdoğan bırakmalı’ falan diye manşetler attı. Tayyip Erdoğan yoluna devam etmesin diyenlerin adayı Kılıçdaroğlu olabilir, oburu da olabilir. Kimileri bunu karikatürize etti ‘terlik olsun’ falan dediler. Kimin olduğu değerli değil yani, kıymetli olan Tayyip Erdoğan kaybetsin, o denli bir lobi var” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir