1. Anasayfa
  2. Gündem

Marmara’da ‘pusula denizanası’ tehlikesi

Marmara’da ‘pusula denizanası’ tehlikesi
0

Gökhan Karakaş – Atlas Okyanusu’nun ılıman bölgelerinde yaşayan ve 2000’li yıllarda Erdek Körfezi’ndan giriş yapan, 2008-2009 yılları ortasında da büyük bir artış gösteren çeşide ait İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar Milliyet’e değerlendirmelerde bulundu.

‘Tatlı su ile yıkamayın’

Prof. Dr. Okyar, “Bu cinsin Marmara Denizine ya akıntılarla yahut gemilerin balast suları ile taşındığı kestirim edilmektedir. Tüm denizanalarında olduğu üzere bu tıpta de düşmanlarından korunmak ve avlarını yakalamaya yarayan mikroskobik organ olan yakıcı kapsüller bulunur. Yakıcı hücrelerin beşere teması ile görülen tesirleri, yanma ve kaşınmadır. Alerjik bünyeli insanlarda zehirin tesiri daha kuvvetli olabilir. Ayrıyeten göz, burun ve ağız etrafı üzere hassas bölgelerin temasından da kaçınılmalıdır. Temas edilen yere hiç bir formda tatlı su değdirilmemelidir. Tatlı su ve duş zehrin etkin olmasını sağlar. Temas eden bölgeyi deniz suyu ile yıkadıktan sonra amonyak yahut sirke dökülür. Sıhhat açısından rastgele bir telaş taşımamak ismine en yakın sıhhat ocağına başvurulabilir” diye konuştu.

‘Meydan bu jelimsi canlılara kaldı’

Pusula denizanasını Erdek Körfezi’nde görüntüleyen Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı da, bu çeşidin artışının kirlilik göstergesi olduğuna dikkat çekti: “Marmara Denizi üzere etrafı ağır nüfus ve sanayi alanlarıyla çevrili denizlere fikirsizce salınan atıklar, azot ve fosfor üzere inorganik besin elementlerinin ölçüsünü artırır. Azot ve fosfor artışı alg tiplerinin artmasına neden olur. Alglerdeki artış, onların üzerinden beslenen hayvansal planktonun artması sonucunu doğurur. Zooplanktonları yiyen denizanası cinslerinin çoğalması izler. Şayet denizanalarını yiyen balık çeşitleri ortamda yoksa o vakit meydan bu jelimsi organizmalara kalmış demektir. Denizi kirlettik, savaş gemisi üzere teknelerle avcılık yapıyoruz, sonra denizin sihirbaz üzere berbatlığı örtmesini bekliyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir
sehitler-topraga-verildi-wSZe9p4A.jpg

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir