1. Anasayfa
  2. Gündem

Lazer ışıklı tabancayla köpek öldürme davasında karar

Lazer ışıklı tabancayla köpek öldürme davasında karar
0

İstanbul 33.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, sanık Ali Can Ergür ve şikayetçi Volkan Tanju katılmazken, taraf avukatları katıldı.Duruşma savcısı, sanığın “Mala ziyan verme” cürmünden 4 aydan 3 yıla mahpus cezası talep ettiği mütalaasını tekrar etti.

“KORKTUĞU İÇİN LAZER TUTMUŞTUR”

Mütalaaya karşı kelam alan sanık Ali Can Ergür’ün avukatı Yazgı Taşkaya, köpeğin aşı kartının bulunmasının sahiplik evrakı olduğu manasına gelmediğini söz ederek mala ziyan verme kabahatinin oluşmadığını öne sürdü. Avukat Taşkaya, “Müvekkilim gece korktuğu için köpeklere lazer tutmuştur. Köpeğin müvekkilin hareketi nedeniyle öldüğüne dair bulgu yoktur. Ayrıyeten Sarıyer Belediyesince meyyit bir köpek tespit edilmiş, köpeğin üzerine ok bulunmuştur. Bu köpeğin nerede ve ne vakit öldürüldüğü belirli değildir. Yapılan aramalarda da hata teşkil edecek hiçbir alet bulunamamıştır” diyerek beraatini talep etti.

ADLİ PARA CEZASI VERİLDİ

Şikayetçinin avukatı Nural Kapullu ise sanığın cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme, sanık Ali Can Ergür’ün “Mala ziyan verme” hatasını işlediği sabit olduğu gerekçesiyle 8 bin lira isimli para cezası verildi.

İDDİANAME

İddianamede, şikayetçi Volkan Tanju’nun iş yerinin bulunduğu Sarıyer Maslak Mahallesi’nde iki köpek beslediği, köpeklerini 25 Haziran 2021 akşamı burada bırakıp ayrıldığı anlatıldı. Erkek köpeğin araç çarpması sonucu öldüğü zannedilip üzerine gazete örtülmüş formda bulunduğu ve ölüsünün belediye görevlilerince götürüldüğü bilgisine yer verilen iddianamede, Tanju’nun tabirine nazaran, olay yerindeki bir kişinin köpeğin boynunda delik olduğunu gördüğünü ve araç çarpmadığını söylemesi üzerine de köpeğin taammüden öldürüldüğünü anladığı aktarıldı. İddianamede, güvenlik kamera kayıtlarının incelemesinde, olay gecesi maskeli ve şapkalı bir şahsın köpeklerin yanına gidip evvel yiyeceğe emsal birşey verdiği, akabinde çantasından çıkardığı havalı tabancaya misal ışıklı bir cisimle “Ice” isimli köpeğe ateş ettikten sonra aracıyla ayrıldığı bildirildi. Plaka tespitinden sanık Ali Can Ergür’e ulaşıldığı, sanığın tabirinde, yolda yürürken karşısına iki köpek çıktığını, havlamaları üzerine köpeklerden korkup lazer ışık doğrulttuğunu ve bisküvi attığını fakat silahının olmadığını söylediği tabir edildi. Sanığın “Mala ziyan verme” hatasından 4 aydan 3 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi. (DHA)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir