1. Anasayfa
  2. Gündem

Köyde imam ve öğretmenler hariç herkesin soyadı ‘S’ ile başlıyor

Köyde imam ve öğretmenler hariç herkesin soyadı ‘S’ ile başlıyor
0

İlk ismi ‘Kamasor’, ikinci ismi, ‘Yol Açan’ şimdiki ismi ise ‘Cumhuriyet’ olan merkeze 10 kilometre uzaklıkta bulunan 230 hane, 900 nüfuslu köyde yaşayan 8 öğretmen ve 1 imamın dışında herkesin soyadı, ‘S’ harfi ile başlıyor. Köyde ‘S’ harfi ile başlayan 24 farklı soyadı olduğunu söyleyen Cumhuriyet Köyü Muhtarı Akın Salik, “Soyadı kanunu devrinde köye gelen nüfus memuru, ‘Siz daima akrabasınız. S ile başlayan soyadı düşünün ve karar verin’ demiş. Bizimkiler de S harfi ile başlayan sözler türetmişler. Yani nüfus memuru olayı seriye bağlamış. Köyümüze gelenler de daima merak edip soruyor. Biz de anlatıyoruz” dedi.

Soyadı kanununun yürürlüğe girdiği devirde nüfus memurunun bu türlü bir kolaylığa gittiğini anlatan Ramazan Salik de, “Köyde misyonlu öğretmenler ve imam dışında herkesin soyadı ‘S’ ile başlıyor. Nüfus memuru kolaylık olsun diye bu türlü bir şey yapmış” diye konuştu.

KÖYDEKİ 24 SOYAD İSE ŞÖYLE:

“Salik, Samar, Saday, Salgar, Salam, Salır, Salur, Saçu, Sakın, Salamcı, Sambur, Samaraz, Sadi, Samburkan, Sancarbarlas, Saltan, Samancı, Salduz, Sadak, Sakar, Sabukazan, Sangu, Sakur, Sandayuk.”

KÖYDE 10 GÜNDE 70 BUZAĞI ÖLDÜ

Öte yandan Cumhuriyet köyünde son 10 günde 70’e yakın buzağının mevti, besicileri huzursuz etti. Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün inceleme başlattığını söyleyen muhtar Akın Salik, “Gerekli bilgilendirmeyi yaptık, hayvanlardan numune alındı. Ölümlerin sebebi aşikâr değil. Takımlar, analiz sonuçlarına nazaran tedaviye başlayacak” dedi.

‘BÖYLE BİR HASTALIK BUGÜNE KADAR GÖRÜLMEMİŞ’

Son bir haftada 10 buzağısının öldüğünü belirten Altın Salik, “Buzağıları 15 dakika içinde öldürüyor. Bir anda ağızlarından burunlarından kan geliyor. Birinci kere bu türlü bir şeyle karşılaştım. Bu türlü bir hastalık bugüne kadar görülmemiş. Şap deniyor, veba da olabilir diyorlar lakin biz bilemiyoruz. Süt de gitti, mal da gitti. Mandıralara da borçlu kaldık. Şu ana kadar 25 buzağıdan 10’u öldü, kalan 15’i de yaşar mı yaşamaz mı bilemiyoruz” dedi.

Nihat Salgar da “Tarım Vilayet Müdürlüğü mevzuyla ilgileniyor. Veteriner gönderdi, numune aldılar, Ankara’ya gönderiyorlar ona nazaran bir yol çizecekler” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir