1. Anasayfa
  2. Gündem

Komiser yardımcılığı sınav sorularını ele geçiren eski polis memurlarına hapis

Komiser yardımcılığı sınav sorularını ele geçiren eski polis memurlarına hapis
0

Kastamonu Vilayet Emniyet Müdürlüğünde bünyesinde görevliyken misyonlarından uzaklaştırılan 15 eski polis memurunun, komiser imtihan yardımcılığı sorularını çaldıkları gerekçesiyle açılan davada sona gelindi. Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada 15 sanık hakkında ‘kamu kurum ve kuruluşlarının ziyanına dolandırıcılık’, ‘resmi dokümanda sahtecilik’, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ hatalarından dava açıldı. Duruşmada 8 eski polis memuru mahkeme salonunda hazır bulunurken, başka sanıklar ise duruşmaya SEGBİS sistemiyle katıldı.

Duruşmada mahkeme heyeti, sanıkların savunmasını istedi. Tutuksuz yargılanan sanıklardan eski polis memuru F.A., “Bylock kullanmadım. Rastgele bir terör örgütüne de üye değilim” dedi.

Sanıklardan K.İ. ise, “2004 yılında girdiğim imtihandan mülakatla elendim. 2005 yılında girdiğim imtihanı kazanıp Bursa’ya atandım. Aslında ben polistim. Az bir maaş farkı vardı. Bundan ötürü da soruları çalmadım. Kendim çalışıp kazandım. Bank Asya’ya para yatırmadım, Vakit Gazetesine abone olmadım. Bu imtihanı kazanacak kapasitem var. Ben kendi hakkımla bu imtihanı kazandım. Beraatımı istiyorum. Ben mutlaka telefonuma ‘Bylock’ yüklemedim, kullanmadım. Telefonumu operasyon olduğunda teslim etmiştim. İsteseydim etmezdim” diye konuştu.

Sanıklardan O.Ö. de, “Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatımı talep ediyorum” biçiminde konuştu.

Sanıklardan M.T. ise, “Beraatımı talep ediyorum. Şayet hakkımda ceza verilecekse tarafsız eksper tarafından tekrar rapor aldırılmasını istiyorum” sözlerini kullandı.

Diğer sanıklar ise haklarındaki suçlamaları reddederek beraatını talep etti. Daha sonra mahkeme heyeti, sanıklardan M.A.E., F.K., D.Ü., R.Ç., M.E. ve O.G.’nin beraatına, K.İ.’nin de dolandırıcılık ve resmi evrakta sahtecilik suçlamalarından beraatına karar verdi. D.Z., F.A., F.K. ve D.A.’yı 7 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırırken, öbür sanıkların da 6 yıl 3 ay mahpus cezasına karar verildi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir