1. Anasayfa
  2. Gündem

Kırgız kadını öldürüp, cesedini yapraklarla örterek saklayan sanığa müebbet

Kırgız kadını öldürüp, cesedini yapraklarla örterek saklayan sanığa müebbet
0

Olay, 20 Haziran 2022 günü Tirebolu ilçesinde meydana geldi. Görele ilçesine bağlı Gültepe köyünde yol kenarındaki ormanda bir kişinin hareketsiz yattığını görenler, durumu jandarmaya bildirdi. İhbar üzerine bölgeye gelen gruplar, bayan cesediyle karşılaştı. Jandarma gruplarının yaptığı incelemede; başında kurşun izlerine rastlanılan cesedin, Kırgızistan asıllı 3 çocuk annesi Keremet Nyshanova’ya ilişkin olduğu belirlendi. Nyshanova’nın cenazesi, otopsisi sonrası ülkesine gönderildi.

CİNAYETİ KUM TANESİ ÇÖZDÜ

Cinayete ait yürütülen soruşturmada; cesedin üzerinde bulunan kum tanelerinden yola çıkan jandarma grupları, çalışmalarını kıyı kısmında ağırlaştırdı. Nyshanova’nın en son Tirebolu’da deniz kenarında 28 T 8072 plakalı takside bulunduğunu belirleyen gruplar, şoför Metin Aydın’ı gözaltına aldı. Aydın’ın Nyshanova ile 3 yıldır dini nikahla birlikte yaşadıkları ve 1 de çocukları olduğu tespit edildi. Olayın akabinde Aydın’ın, tabancayı saklaması için verdiği Hayrullah Ç. de gözaltına alındı. Şüpheliler, sorgularının akabinde sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandı.

ORMANDA ÜZERİNİ YAPRAKLARLA ÖRTMÜŞ

Cumhuriyet başsavcılığının yürüttüğü soruşturmanın akabinde iddianame hazırlandı. Birinci sorgusunda aldatıldığını öne sürerek, kıskançlık nedeniyle çıkan tartışmada cinayeti itiraf eden Metin Aydın hakkında ‘Kadına karşı taammüden öldürme’ ve ‘Delilleri saklama ve gizleme’, Hayrullah Ç. hakkında ise ‘Delilleri saklama ve gizleme’ cürmünden ceza istenen iddianame Giresun 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede, Aydın’ın, bahse husus taksiyle, cinayet mahallinden 7 kilometre öteye taşıyıp, ormanlık alana bıraktığı Nyshanova’nın cesedinin üzerini yapraklarla kapattığı belirtildi.

Metin Aydın, birinci sözünün tersine mahkeme safhasında ise silahın ateş aldığını öne sürdü. Mahkemedeki savunmalarında olayı anlatan Aydın, “Araçta bana vurdu, kolumu ısırdı. Boğuşma sırasında maktulün elinden aldığım tabanca ateş aldı. Onu hastaneye götürürken, nabzının olmadığı fark edince, korktum, ağlamaya başladım. Hastaneden vaz geçip, diğer yola girdim. Onu kaybetmek kastıyla hareket etmedim. Yolda kapı açılınca maktul yol kenarına sırt üstü düştü. Kiloluydu onu araca koyacak gücüm yoktu. Bu nedenle yol kenarından içeriye gerçek çektim ve etraftaki ağaç yapraklarını üzerine attım. Panikleyerek oradan ayrıldım” tabirlerin kullandı.

‘SUİKAST YAPACAĞINI ZANNETTİM’

Karar duruşmasında son savunmasını yapan Metin Aydın, eşinden boşanıp maktulle evleneceklerini söyleyerek, “Ona hiçbir vakit şiddet uygulamadım. Öldürme kastıyla hareket etmedim. Bu türlü fikrim olsaydı, silaha gerek yoktu; trafik kazası olabilirdi. Ben cezaevini hak etmedim. Çocuğumun bana gereksinimi var” dedi.

Aydın’ın yargılama safhasındaki sözlerinin hatadan kurtulmaya yönelik olduğuna dikkat çeken mahkeme, sanığı müebbet mahpus cezasına çarptırdı. Heyet, ayrıyeten kanıtları teslim ettiğini göz önünde bulundurduğu öbür sanık Hayrullah Ç.’ye para cezası uygulayarak, kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

ABLADAN EVLATLIK BAŞVURUSU

Bu ortada Keremet Nyshanova ve Metin Aydın’ın şu an 2 yaşında olan erkek çocuğuna, kimlik çıkartmadıkları da öğrenildi. Kırgızlı Nyshanova’nın 2 çocuğuna baktığını belirten ablası Karalina Roelle’nin ise olay sonrası Giresun’da devlet muhafazasına alınan küçük çocuğu da sahiplenip, başka çocuklarla birlikte büyütmek için aile mahkemesine başvurdu.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir