1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Kılıçdaroğlu’nun sözlerine CHP’den bir tepki daha! ‘Bu ağır bir yenilgidir’

Kılıçdaroğlu’nun sözlerine CHP’den bir tepki daha! ‘Bu ağır bir yenilgidir’
0

Mehtap Gökdemir – CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim sonucuna ait, “Ortaya çıkan tabloyu ağır bir mağlubiyet tablosu olarak görmek asla ve asla benim kabul edeceğim bir şey değil” kelamına partisinden reaksiyon geldi. CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Aytuğ Atıcı, Kılıçdaroğlu’na “Yenilgiyi kabul etmek zorundayız” karşılığını verdi. Atıcı, “Genel Başkan’ın yerinde olsaydım katiyetle cumhurbaşkanı adayı olduğum gün istifa ederdim” dedi.

Milliyet’e konuşan Atıcı, Kılıçdaroğlu’nun kurultayda aday olup olmayacağına ait, “Süreci izleyecek, ilçe ve vilayet kongrelerine bakacak. Duruma bakacak. Bence aday olmak istiyor… Çıkıp ben adayım demiyor lakin alt yapısını yapacak, her türlü şeyi de yapıyor” dedi.

‘İMAMOĞLU OLAMAZ’

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun “aday olmaması” gerektiğini savunan Atıcı, şöyle devam etti: “İmamoğlu aday olamaz zira belediye lideri. Nasıl İstanbul’u verecek? İstanbul’u onlara bırakıp gelip de bizden oy mu isteyecek? Bu hakikat bir şey değil. İstanbul’u bırakmaması gerekiyor. Aday olmamalı.”

Atıcı, Kılıçdaroğlu’nun seçim sonucuna ait “Ağır hezimet değil” kelamına reaksiyon göstererek şöyle dedi: “Ağır bir hezimet aldı. Ne demek? Yüzde 60-40 olmamasına mı sevineceğiz? Bu ağır bir hezimettir. Ağır mağlubiyetin sayılarla bir ilgisi yoktur. Biz hem milletvekili seçiminde ağır mağlubiyet almışız, milletvekili sayımızı bir evvelki seçimin altına düşürmüşüz. Oy oranımız da düşmüş. Hem de cumhurbaşkanlığında. Bu yenilgiyi ağır bir hezimet olarak görüyorum. Bu ağır yenilgiyi de asla MYK değişikliği ile çözemezsiniz… Yenildik, bunun lamı cimi yok.”

HELALLEŞME ÇAĞRISI

Kılıçdaroğlu’na, “helalleşme” daveti yapan Atıcı, “Tüzük değişikliği ile ivedilikle kendi partililerimizle kucaklaşmalıyız… Öncelikle kendi partililerimizle helalleşeceğiz. Onlara diyeceğiz ki ‘Kusura bakmayın biz 38 milletvekili verdik, bu biraz fazla olmuş’. Onlara dememiz lazım ki ‘Kusura bakmayın biz Şanlı Divan’a göndermeye kelam verdiğimiz insanları milletvekili yaptık’. Onlara demeliyiz ki ‘Siz bizden toplumsal demokrat olmamızı istiyordunuz biz ise Ülkücülüğe özendik, muhafazakarlığa özendik, Ulusal Görüşçülere özendik’. ‘Kusura bakmayın biz, biz olmaktan çıkmışız.’ Dememiz lazım. Burada af dileyip gereğini yapmak lazım. Şayet taban derse ki ‘Sayın Genel Liderim teşekkür ederiz, çok şey yaptınız fakat olmadı, ne olur biraz dinlenin’ derse o vakit ona bakmak lazım” dedi.

ADAYLIĞA YEŞİL IŞIK’

Atıcı, kurultayda Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday çıkıp çıkmayacağına ait de şunları söyledi: “Çok sayıda telefon alıyorum. ‘Aday olurum’ demem şu anda gerçek değil. Tabanın daveti, insanların hareketlenmesi bize bunları gösterecek. Kimi arkadaşlar diyorlar ki ‘ben karşısına çıkamam.’ Fakat ben ‘Genel Başkan’ın karşısına çıkmam’ demiyorum. ‘Çıkarım’ da demiyorum. Süreci izleyeceğiz, bakacağız. Ne istiyor taban onu bir ölçmemiz lazım. Delegasyon tekrar Kemal Bey’i isterse hürmet duymaktan diğer yapacak bir şey yok.” 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap