1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Kılıçdaroğlu: Kendi geleceğimizi kendimiz inşa edeceğiz

Kılıçdaroğlu: Kendi geleceğimizi kendimiz inşa edeceğiz
0

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Balkan Rumeli Mübadil Buluşması’na katıldı. Kılıçdaroğlu’na UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener ve İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu da eşlik etti. Kılıçdaroğlu, “Ülkemizin içinde bulunduğu durum parlak değil. Türkiye’nin buradan çıkması lazım. Bunun için birlikte ve birlikte çaba etmemiz gerekiyor. İçinde bulunduğumuz şartlar hangi açıdan bakılırsa bakılsın, bir karamsar atmosfer yaratmış durumda. Lakin bizler, Gazi Mustafa Kemal’in öngördüğü, çağdaş uygarlık seviyesini yakalamak için, daima gayret ettik. Hiç umutsuz olmadık, asla umutsuz olmayacağız ve kendi geleceğimizi kendimiz inşa edeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, batılıların bayanlara vermediği seçme ve seçilme hakkını, çok daha evvelce vermesi ve bayanların parlamentoda kendilerini temsil etmeleri, bugün için bu sayının çok yetersiz olduğunun farkındayım ve biliyorum ancak önümüzdeki süreçte bayanlar uğraş ederek bu hakları çok daha büyük oranda elde edeceklerdir. Buna yürekten inanıyorum” diye konuştu.

“SAYGINLIĞI ARTAR BİR TÜRKİYE’Yİ DAİMA BİRLİKTE YİNE İNŞA EDECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında, “Gazi Mustafa Kemal’in iki temel kuralı vardır. İki temel unsuru vardır. Siyasi ve ekonomik. Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir der, bayrağımın altında özgürce yaşamak isterim, hiç kimsenin müdahale etmeyeceği, bağımsızlığıma bir şey söylemeyeceği temel bir kuraldır. İkinci bir kuralı daha var. Savaş meydanlarında kazanılan zaferler, ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa, ekonomik bağımsızlığınızı kaybedebilirsiniz. İki temel kural? Ekonomik bağımsızlığınız olmadığı sürece, siyasal bağımsızlığınızın bir manasının olmadığını görürsünüz. O nedenle Gazi Mustafa Kemal, ekonomik bağımsızlığı başlatmak için harikulâde gayretler harcadı. Bu ülkede yumurta satılarak şeker fabrikaları kuruldu. Kırıkkale’de entegre savunma sanayi kuruldu. Demir çelik fabrikaları kuruldu. O fakir ülke demir ağlarla ördü. Hiç kimseye el avuç açmadı. Birisinin kapısına gidip kronometreyi açtırıp hiç kimseyi bekletmedi orada. Ve kendi ülkesinde kendi onuruyla yaşadı. Yoksullukla çaba etti. Bağımsızlığını, ekonomik büyümeyle, ekonomik kalkınmayla perçinledi. Bugün Türkiye’nin ekonomik açıdan büyük dertleri var. Şayet düne kadar hakaret edilen kişinin kapısına gidilip de para dileniliyorsa, geldiğimiz bir sorun, yaşadığımız bir sorun var. Ve hepimiz bu sorunun farkındayız. O nedenle sandığa gideceğiz. Oylarımızı kullanacağız ve demokratik yollarla otoriter bir idaresi değiştireceğiz. Bunu yaptığımız vakit dünya siyaset tarihine çok hoş bir armağan bırakmış olacağız. Bu armağanı el birliğiyle bırakacağız. Daima birlikte bu armağanı bizim tarihimize de bir miras olarak bırakacağız. Jenerasyondan jenerasyonu büyüyen, nesilden nesle gelişen, jenerasyondan jenerasyona prestiji, saygınlığı artar bir Türkiye’yi daima birlikte tekrar inşa edeceğiz” sözlerini kullandı.

“KILIÇDAROĞLU PKK’YLA MASAYA OTURMAZ, KEFİLİM”

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, “Ben Meral Akşener, Hasan Tahsin Argun’un yeğeni, 2 Batı Trakya Cumhuriyeti kurmuş. Atatürk’ün arkadaşı Hasan Tahsin Argun’un yeğeni. Ve onun ismine diyorum ki, sayın Kılıçdaroğlu PKK’yla masaya oturmaz, kefilim, FETÖ’yle masaya oturmaz kefilim. Hizbullah ile masaya oturmaz kefilim. Harama el uzatmaz, kefilim. Zira, Allah’a bin şükür, babamın amcasının bize bıraktığı en değerli miras, dürüstlüğüdür, dürüstlüğü. Münasebetiyle o dürüstlüğü gerime alarak, ona layık olmaya çaba eden bir yeğen olarak bütün müptesabatım üzerine kefilim bana gereksinimi yoktur. Ancak benim hemşirelerimin ortasında kefilim ki kul hakkına el uzatmayacak. 13. Cumhurbaşkanı sayın Kılıçdaroğlu’nu seçiyor muyuz?” dedi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap