1. Anasayfa
  2. Gündem

Kılıçdaroğlu: Her evde asgari gelir güvencesi olması lazım

Kılıçdaroğlu: Her evde asgari gelir güvencesi olması lazım
0

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ‘Aile Dayanakları Sigortası Buluşması’na katıldı. Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın da eşlik ettiği Kılıçdaroğlu’na bayanlar problemlerini anlattı. Kılıçdaroğlu “Hakkın, hukukun adaletin olması için o meskende huzurun, rahmetin olması lazım. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği, her annenin severek evladını doyurduğu bir sistemi inşa ettiğimizde bu ülkede adalet var demektir. Şayet bir çocuk yatağı aç giriyorsa, anne beslenme çantasına bir şey koyamıyorsa o ülkede adalet yok demektir. Benim bütün amacım bu ülkeye adaleti getirmek, her konutta huzurun, rahmetin olmasını sağlamaktır” dedi.

‘İNSANIN YOKSULLUĞUNU AFİŞE ETMEYECEKSİNİZ’

7 kardeş olduklarını ve üniversiteye yalnızca kendisinin gittiğini söz eden Kılıçdaroğlu, “Sizlerin yaşadığı bütün acıları kendi hayatımda da, hayatımın muhakkak devirlerinde ben de kardeşlerim de yaşadı. Şayet Türkiye büyüyorsa, Türkiye gelişiyorsa, Türkiye kazanıyorsa bu çıkarın hakça dağıtılması lazım. İşsizlik nedeniyle intihar eden babaların haberini okuduk. Acıları daima bir arada yaşadık. Bu acıların sona ermesi lazım. Sizin sahibinizin toplumsal devlet olması lazım, bireyler değil. Devletin sizi desteklemesi lazım. Devletin hiç kimseyi açta açıkta bırakmaması lazım. İnsanın haysiyetini ve onurunu koruyacaksınız. İnsanın yoksulluğunu afişe etmeyeceksiniz” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, fakir mahallelerden, yoksul mahallelerden başlayarak bol ölçüde kreş açılması gerektiğini belirterek, “Anneler sevgi içinde, inanç içinde çocukları getirsinler, kreşe teslim etsinler. Çocuk, arkadaşlarıyla birlikte oynasın, eğlensin, uyusun, karnı doysun. Bunu Allah nasip ederse bütün Türkiye genelinde yayacağız. Bütün Türkiye genelinde anneler çocuklarını sevgiyle, o kreşlere teslim edecekler. Bütün bunlar hak ettiğiniz şeyler. Bunlar lütuf değil, toplumsal devletin size vermesi gereken şeylerdir” ifadelerini kullandı.

‘BÜTÜN TÜRKİYE’DE YAPMAK İSTİYORUZ’

Her konutta taban gelir teminatı olması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu “Hangi toplumsal devlette gelirin yarısı kiraya masraf. Gelirin yarısı kiraya gidiyorsa, çoluk çocuğun karnını nasıl doyuracaksın? Bunun için bütün dünya bir tahlil üretmiş. ‘Aile takviyeleri sigortası’ diyoruz. Geliri olmayan yahut geliri taban fiyatın altında olan her aileye devlet banka hesabına bir para yatırır, bayan masraf o parayı emekli, memur, personel üzere çeker; evladının, çoluk çocuğunun rızkını sağlar. Böylelikle o ailenin yoksul olduğunu, fakir olduğunu, gelire muhtaç olduğunu kimse bilmez. Bunu lakin toplumsal devlet bilir. O ailenin onurunu korumuş olur. Allah nasip ederse biz hayata geçireceğiz. Belediye liderlerimiz bunu şu anda uyguluyorlar ancak bütün Türkiye’de yapmak istiyoruz. Her konutta taban bir gelir garantisinin olması lazım. Bu gelir garantisini sağladığımız vakit çocuklarınıza süt içirebileceksiniz” dedi.

‘HİÇBİR BAYANI ERKEĞE MUHTAÇ ETMEYECEĞİM’

Kılıçdaroğlu, bir anne son 6 ayda kendine bir şey almadığını söylüyorsa sorun olduğunu belirterek, “Bu sorunun çözülmesi lazım. Bu sorunu çözecek olan sorunu geçmişte yaşamış olanlardır. Hasebiyle benim saraylarda oturmak üzere bir merakım yok. Sizler üzere yaşayacağım. Mütevazi yaşayacağım. Sizin sorunlarınızı çözeceğim. Sizin sıkıntılarınızı çözmezsem ben niçin siyaset yapıyorum? Eğer bir çocuk yatağa aç giriyorsa, ben niçin siyaset yapıyorum? Siyaset, toplumu huzurlu, mutlu kılmaktır. Siyasetin misyonu budur. Meskende bir engelli yahut yaşlı varsa ve anne ona bakıyor, çalışamıyorsa, o vakit o annenin toplumsal güvenlik primini devletin yatırması lazım. Mesken bayanı emeklilik hakkına kavuşmalı. Benim kelamım var; hiçbir bayanı bir erkeğe muhtaç etmeyeceğim” sözlerini kullandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir