1. Anasayfa
  2. Gündem

Kentin gündeminden düşmeyen ilan! ‘Daha kötü insanlara satılıktır’ yazısı için karar

Kentin gündeminden düşmeyen ilan! ‘Daha kötü insanlara satılıktır’ yazısı için karar
0

Çorlu’da özel bir firmada çalışan Özge Şeber, Zafer Mahallesi’nde 1 yıldır oturduğu sitedeki dairesini komşularının gürültü yaptığı gerekçesiyle satışa çıkardı. 5 katlı binanın en üst katında oturan Şeber, geçen mart ayında satılığa çıkardığı dairesinin balkonuna, ‘Satılık. Alt kattaki berbat insanlardan ötürü daha makus insanlara satılıktır’ yazısı astı. Şeber o vakit yaptığı açıklamada, komşularının yaptığı gürültülerden rahatsız olduğunu ve site idaresine yaptığı şikayetlerden bir sonuç alamadığını söyledi.  Komşularının gecenin ilerleyen saatlerinde yüksek sesle müzik çaldığını ve kahkahalar atarak kendisini rahatsız ettiğini öne süren Özge Şeber, “Yaptığım şikayetlerden hiçbir sonuç alamadım. Bunun üzerine avukatıma danıştım ve gerekli isimli süreçler başlatıldı. Sonrasında meskeni satmaya karar verdim. Bu ilanı verirken de kişilik haklarını ihlal etmemeye itina gösterdim. Pankarta yazılan hakaret değil, kimseyi deşifre etmiyorum, gaye göstermiyorum. Üzerine alınan alınsın. Burada gaye farkındalık yaratmak, isterim ki öteki beşerler da bir kendine sorsunlar ‘Ben o makus insanlardan biri miyim’ desin. Bu hususa maruz kalan beşerler varsa da bundan cüret alsınlar” sözlerin kullandı.

MAHKEME KARARIYLA YAZIYA EL KOYULDU

Özge Şeber’in alt kattaki komşusu Dilek Korkmaz, bu durumu sonlanıp, yazının kaldırılması için avukatı aracılığıyla Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Başsavcılığın talebi üzerine Çorlu 1’inci Sulh Ceza Hakimliği, balkon camına asılı pankartın ‘kişilerin huzur ve sükunu bozma’ cürmü istikametinden soruşturmaya husus kabahat eşyası olması sebebiyle el konulmasına karar verdi. 5 Haziran’da alınan  karar üzerine polis grupları de yazıyı balkondan indirip aldı.

1/9

2/9

3/9

4/9

5/9

6/9

7/9

8/9

9/9

‘MADDİ, MANEVİ TAZMİNAT DAVASI AÇACAĞIM’

İlçede esnaflık yaptığını, 4 yıldır da tıpkı dairede oturduğunu söyleyen İstek Korkmaz, şunları söyledi:

“Bu pankartı görünce çok üzüldüm. Neden bu türlü bir şey  yaptığını da düşündüm. Ben o sitede 4 yıldır oturuyorum, daha evvel hiç kimse tarafından şikayet edilmedim. Hiç kimse ile bir kavgam, gürültüm olmadı. Ben bayan bir esnafım, 5 yıldır esnaflık yapıyorum. Herkes beni tanıyor, benim bu türlü gürültü yapmam kelam konusu değil. Madem gürültü yapıyorsam neden alt komşum yan komşularım benden şikayetçi değil de yalnızca üst komşum benden şikayetçi. Asılan yazıyla ilgili çıkan haberler beni ruhsal, ruhsal olarak çok etkiledi. O denli bir pankartı görmek  beni derinden etkiledi ve yaraladı. Ben gerek polise, Cumhuriyet Başsavcılığı’na  pankartın indirilmesi şikayette bulundum. Mahkeme kararı ile pankart oradan polis eşliğinde indirildi. Bundan sonra ben davamın peşindeyim, muhakkak pes etmeyeceğim. Maddi ve manevi tazminatlarımı açacağım. Etrafımdan çok reaksiyon aldım. İnsanların aklına makûs kuşkular geldi. ‘Acaba ne oldu da bu pankartı asıldı’ diye etraftan çok duyumlar aldım” diye konuştu.

‘DAVA BELGESİNE KANIT OLARAK ALINDI’

Arzu Korkmaz’ın avukatı Hasan Aydın, polisin indirdiği yazının dava evrakına kanıt olarak alındığını söyledi. Bugüne kadar emsali görülmemiş bir pankart ile karşılaştıklarını söyleyen Aydın, “Esasında biz birinci planda hakaret  fiili cürüm hareketi olduğunu düşündük. Hakaret üslubunda  alt komşuyu isabet etmesi nedeniyle  kişinin onur ve saygınlığını zedelediğini düşündük. Hukukta tartışılır bir bahis hakaret olur olmaz. Temel itibariyle şahısların huzurun ve sükununu kamu sistemini koruyacağını tabir etmekte. Huzur ve sükunetin bozulması soruşturmasında pankart tam 3 ay olmuş ve indirilmiyor. Biz müvekkilimizle siteye gidip pankarta baktığımızda benim içim sızladı. Hukuk karşısında müvekkilin adeta katledildiğini ve eziyete hatanın hala devam ettiği kanısıyla ben şu sonuca vardım. Nasıl  bir cinayet soruşturmasında, yaralama soruşturmasında bir silah yahut bıçağa el konuluyorsa, belgeye kanıt olarak değerlendiriliyorsa, bu pankartın da  bu suretle el konulup evraka kanıt olarak savcılık makamına anlattım. Talebimiz ve uğraşımız sonuç verdi  Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile  pankart polis tarafından indirilip alında ve belgeye kanıt olarak saklandı. Bundan sonraki süreç, savcılık soruşturmasını tamamlayacak, şahitleri dinleyecek. Evrak zati muhakkak bir sürece geldi bundan sonra biz temelinde hem hakaret hareketinden hem de bireylerin huzuru  sükununu bozmaktan dava açılması için çabamızı vereceğiz. Bunun yanında müvekkilimin iş gücü kaybı oldu, etrafta rencide edildi. Tanıyanlar tarafından suçlandı, bununla ilgili olarak maddi, manevi tazminatımızı mahkemede talep edeceğiz” sözlerini kullandı.

‘O KONUTUMUN SATILIK İLANI’

Balkonuna astığı yazının mahkeme kararı ile kaldırılmasının akabinde konuşan Özge Şeber, “Öncelikle şunu söyleyeyim, bu bir protesto pankartı değil satılık mesken ilanı. Burada bireylerin huzuru bozacak rastgele bir şey yazmıyor. Zira apartmanda 50 daire var. 50 daireden kimse rahatsız olmuyor fakat kişi kendisini bildiği için şikayette bulunmuş. Mahkeme şu an bizimle ilgili olarak duruşma da yapmadı lakin bu bir hata ögesi olabilir, diye el koymuşlar. Buna dair bir karar geldi, biz de karşı koymadık. Fakat o benim konutumun satılık ilanı onu bana geri vermeleri gerekir” dedi.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir