1. Anasayfa
  2. Gündem

Kendisi gibi SMA’lı ikizi depremde ölen Aybüke bebeğin kampanyası yüzde 5’te kaldı

Kendisi gibi SMA’lı ikizi depremde ölen Aybüke bebeğin kampanyası yüzde 5’te kaldı
0

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde yaşayan Özcan ismini verdikeri 4 yaşında bir çocukları bulunan Semiha ve Sedat Uyrum çiftinin 10 ay evvel ikiz bebekleri de dünyaya geldi. 36 haftalık prematüre doğan ikizler, bir mühlet kuvözde kaldı. Bu sırada ikizlerden alınan kan örneklerinde SMA Tip-1 hastası olduğu ortaya çıktı. Geçen müddette ikizler, rahatsızlandı ve Hatay’da hastaneye yattı. Durumu ağırlaşan ikizler bir mühlet sonra ise Kahramanmaraş Necip Fazıl Kent Hastanesi’ne sevk edildi. Hastanede aygıta bağlıyken 6 Şubat’ta meydana gelen zelzeleye yakalanan ikizlerden Amine, hayatını kaybetti. Teneffüs aygıtına bağlı olan Aybüke ise ailesi tarafından hastaneden çıkarıldı. Sarsıntıda konutlarını de kaybeden aile, Aybüke’nin tedavisi için Antalya’ya gitti. Kampanya’yı Antalya’da devam ettiremeyen Uyrum çifti, 2 ay evvel Kayseri’ye yerleşti. Ocak ayında başlattıkları kampanyayı burada devam ettiren aile, 5 ayda yüzde 5 düzeyine ulaşabildi. Aybüke bebek için, Cumhuriyet Meydanına stant kuran aile, vatandaşlardan valilik onayı ile yardım istiyor. Yaşadığı süreci anlatan Semiha Uyrum, “Kahramanmaraş’ta sarsıntıya yakalandık. Zelzelede Aybüke’nin ikizini kaybettim. İkisi de hastanede yatıyordu. Sarsıntıda, Aybüke’yi çıkardım ancak Amine’yi maalesef çıkaramadım. Aygıta bağlıydı ve zelzeleden ötürü aygıtı durdu. Aybüke bebeğim için takviye istiyorum. Bebeğimin tedavisine, ilacına kavuşması için burada her gün stant açıp bağış topluyorum” diye konuştu.

‘EVLADIMIZ BAŞTA OLMAK ÜZERE HER ŞEYİMİZİ KAYBETTİK’

Yaşadığı süreci anlatan Uyrum, “2 ay evvel Kayseri’ye geldik. Burada kampanyayı devam ettiriyoruz. Kampanyamız yüzde 5 oldu ve 5 aydır ilerlemiyor. Yağmur yaş demeden her gün buraya geliyorum. İnsanlardan yardım istiyorum. Eşim ve ben Hatay Dörtyol’dan geldik. Evladımız başta olmak üzere her şeyimizi kaybettik. Sesimizi insanlara daha fazla duyuracağımızı düşündüğümüz için buraya geldik. Aybüke’nin bir anı bir anını tutmuyor. Ne olacağını bilmiyoruz. Bu hastalık çok sinsi ve ilerleyici. 1 aylıkken topuğundan alınan kan ile SMA teşhisi kondu. Şu anda 10 aylık ve hastalığı git gide ilerliyor” sözlerini kullandı.

‘AYBÜKE ANNE SÜTÜNÜN TADINI BİLMİYOR’

Semiha Uyrum, “Evladımızın bütün kasları eriyor. Anne sütünün bile tadını bilmiyor. Burnundan nazogastrik tüp (NG) ile besleniyor. Ben evladımı kaybetmek istemiyorum. Öbür evladımı SMA yüzünden kaybettim. Evladımı yaşatmak istiyorum. Yalnızca nefes alsın istiyorum. Küçücük vücuduyla acı çekiyor. Doğduğundan beri ağır bakım odalarında büyüyor. Anne sıcaklığı ile büyüyemiyor” dedi.

‘KARDEŞİNİN MUKADDERATINI YAŞAMAMASI İÇİN ÇABALIYORUZ’

Aybüke’nin babası Sedat Uyrum da “Kahramanmaraş’ta meydana gelen zelzelede Aybüke’nin ikizini kaybettik. Meskenimiz yıkıldığı için Antalya’ya gitmeye karar verdik. Orada kampanyayı devam ettiremeyince Kayseri’ye geldik. Kayseri halkına sığındık. Bir an evvel Aybüke’nin kampanyasını bitirip sıhhatine kavuşmasını istiyoruz. Kardeşinin bahtını yaşamaması için çabalıyoruz. Bir evladımızı daha kaybetmek istemiyoruz. Aybüke’yi yaşatmak istiyoruz” diyerek hayırseverlere yardım davetinde bulundu. 

1/8

2/8

3/8

4/8

5/8

6/8

7/8

8/8

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir