1. Ana Sayfa
  2. Gündem

KEMANKEŞ ilk atış testini başarıyla tamamladı

KEMANKEŞ ilk atış testini başarıyla tamamladı
0

Baykar tarafından geliştirilen yüksek teknoloji eseri insansız sistemler, testleri muvaffakiyetle geçmeye devam ediyor. Bayraktar TB2 SİHA’ya entegre edilen KEMANKEŞ Küçük Akıllı Seyir Füzesi de KEŞAN’da icra edilen motorlu birinci atış testini muvaffakiyetle tamamladı. Atış testini gerçekleştirmek üzere 14 Haziran Çarşamba, Keşan’da bulunan Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden havalanarak test için belirlenen maksada yol alan Bayraktar TB2, 20 kilometre uzaklıktan KEMANKEŞ’i ateşledi. Ulusal olarak geliştirilen jet motoruyla yüksek hızda 33 kilometre yol alan küçük akıllı seyir füzesi belirlenen maksat bölgeye ulaşarak misyonu gerçekleştirdi.

İLK KERE TEKNOFEST’TE SERGİLENDİ

Stratejik gayelere karşı kullanılmak üzere Baykar tarafından ulusal ve özgün olarak geliştirilen küçük akıllı seyir füzesi KEMANKEŞ, 27 Nisan – 1 Mayıs tarihleri ortasında Atatürk Havalimanı’nda TEKNOFEST 2023 kapsamında birinci kere halka açık bir formda sergilendi. KEMANKEŞ, ismini attığı okla en şiddetli kuralda dahi maksadı tam isabetle vuran tarihimizdeki okçulardan alıyor.

MİLLİ İHA’LARIN YENİ VURUCU GÜCÜ

KEMANKEŞ, Baykar’ın ulusal ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA, Bayraktar TB2 SİHA ve Bayraktar TB3 SİHA’ya entegre edilerek vazife yapabilecek. Yaklaşık 1 saat havada kalabilen küçük akıllı seyir füzesi, sahip olduğu jet motoru sayesinde hızla yol alarak düşman çizgisi gerisindeki en riskli gayelere karşı aktiflik gösterebilecek. 200+ kilometre vazife menziline sahip KEMANKEŞ, yapay zekâ takviyeli optik güdüm sistemi sayesinde gayesini tanıyarak şiddetli hava kurallarında dahi tam isabetle imha kabiliyetine sahip olacak.

MUHARABE ALANINDA İSTİKRARLARI DEĞİŞTİRECEK

Yapay zekâ takviyeli oto pilot sistemi ile otonom uçuş gerçekleştirip stratejik maksatları yüksek hassasiyetle etkisiz hale getirerek muharebe alanında istikrarları değiştirecek. Gece ve gündüz kurallarında kullanılabilecek KEMANKEŞ, barındırdığı anti-jamming teknolojisi sayesinde elektronik karıştırmalardan etkilenmeden vazife yapabilecek. Bağlı olduğu platform ile tüm görüş çizgisi haberleşmesi gerçekleştiren KEMANKEŞ, elde ettiği tüm data ve manzaraları platform üzerinden yer denetim istasyonuna ileterek kullanıcıya bilgi takibi konusunda takviye sağlayacak.

NATO VE AB ÜLKELERİNİN SEMALARINDA

Baykar, rekabete dayalı bir süreç sonucunda Amerika, Avrupa ve Çinli rakiplerini geride bırakarak Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı mutabakatla birlikte 2023 yılına 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 için yapılan ihracat kontratıyla başladı. Romanya’ya gerçekleştirilen ihracatla birlikte Bayraktar TB2 SİHA’lar, NATO üyesi 4 ülke, AB üyesi 2 ülkenin envanterine girdi.

30 ÜLKEYE İHRACAT

Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılında İHA Ar-Ge sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin %75’ini ihracattan elde etti. 2021’de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bilgilerine nazaran savunma ve havacılık bölümünün ihracat önderi oldu. 2022’de imzalanan mukavelelerde ihracat oranı %99.3 olan Baykar, 1.18 milyar dolarlık ihracat yaptı. Savunma ve havacılık bölümünün en çok ihracat gerçekleştiren firması olan Baykar’ın 2022 cirosu 1.4 milyar dolara ulaştı. Bayraktar TB2 SİHA için şu ana kadar 30 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise 6 ülkeyle ihracat mutabakatı imzalandı

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap