1. Anasayfa
  2. Gündem

‘Kazanan tüm milletimizdir’

‘Kazanan tüm milletimizdir’
0

MELTEM GÜNEŞ- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tipinde galip gelmesinin akabinde eşi Emine Erdoğan ile Külliye’de kendisini bekleyen vatandaşları selamladı. Erdoğan, konuşmasında özetle şunları söyledi:

KANDİL’DEKİLER SEVMEZ: Biz bu milleti çok seviyoruz. Kandil’dekiler sevmez, onların uzantıları sevmez lakin biz severiz. İşte şu andaki tablo sevgililerin tablosu. Resmi sayı 320 bin kişi şu anda burada. Sizler Cumhur İttifakı’nı mahcup etmediniz. Bu yolda bir arada gece gündüz demeden yürüdük. İnşallah Türkiye Yüzyılı’nı bir arada inşa ve ihyaya devam ediyoruz.

EN KIYMETLİ SEÇİMLERDENDİ: Çok partili siyasi hayatımızın en kıymetli seçimlerimizden birinde milletimiz kararını Türkiye Yüzyılı’ndan yana kullanmıştır. Milletimizin her iradesi üzere bu sonucunda başımızın üstünde yeri vardır. Ama kazanan yalnızca biz değiliz, kazanan Türkiye’dir. Kazanan tüm kısımlarıyla milletimizin tüm kısımlarıdır. Kazanan demokrasimizdir. Biz kazandığımızda tek kaybeden ülkemizle ilgili kirli senaryoların sahipleriyle onların aparatları olan terör örgütleri ve tefeciler olacak demiştik. Artık burada birebir kelamı bir kere daha veriyoruz. Bugün kimse kaybetmemiştir. 85 milyonun tamamı kazanmıştır.

KIRGIN, KÜSKÜN DEĞİLİZ: Milletimizin bize verdiği sorumluluğun gereği olarak kimseye kırgın, küskün, kızgın, öfkeli değiliz. Artık seçim periyoduna dair tüm tartışmaları ve çekişmeleri bir kenara bırakarak, ulusal gayelerimiz, hayallerimiz etrafında birleşme, bütünleşme vaktidir. Biz bu çağrıyı laf olsun diye değil tüm kalbimizle yapıyoruz. Zira biz biliyoruz ki Türkiye’nin gücü 85 milyonun daima birlikte olmasından kaynaklanıyor.

146’DAN 129’A DÜŞTÜ: Artık burada ben hesap uzmanı değilim. Ancak hesap uzmanının hesabında galiba bir yanlışlık var. 2018’de CHP vekil sayısı 146 idi. 2023’te vekil sayısı 169. Lakin burada kiralık vekiller var. 40 tane kiralık vekil. Yüzde 1 oy alan partilere 40 tane kiralık vekil verdi. Sayı düştü 129’a. Hangisi büyük? Herhâlde 129 büyüktür diyemezsiniz. 146’dan 129’a bu milletvekili sayısını düşürenlere de ‘haydi’ diyemezsiniz. Artık Kandil’dekilerle onları geriye alıp bir görüntü çekimi ile haydi diyebilirsiniz ancak bu millet yutmuyor ve yutmadı.

SELO’YU ÇIKARAMAZSIN: Kardeşlerim ‘eğer Selo’yu dışarı çıkarmak istiyorsanız, oyu bana vereceksiniz’ diyordu. Adaletin hak ve hukukun hükümran olduğu Türkiye’de sen 51 Kürt kardeşimizin vefatına neden olan Selo’yu istediğin üzere dışarı çıkaramazsın. Hele hele bizim iktidarımızda bu türlü bir şeyin gerçekleşmesi mümkün değildir. Çünkü bizim iktidarımızda adalet mülkün temelidir, bu değiştirilemez.

TELEFON ZİNCİRLERİ AKTI: Bugün hem kendi vatandaşlarımız hem de kendi geleceklerini bizimle birlikte gören dost ve kardeşlerimizin zafer ve şükür dualarının arşa ulaştığı gündür. İşte sandıklar kapandı telefon zincirleri akmaya başladı. Körfez’den İngiltere’ye ve Rusya’ya kadar hepsi tebriklerini bildirdiler. Türkiye’nin son on yıldır önüne kurulan tüm tuzaklar, üzerinde oynanan tüm oyunlar sırtına saplanan tüm hançerler ayağına takılan tüm çelmeler işte bugünü engellemek içindir. Alman, Fransız, İngiliz mecmuaları Erdoğan’ı yıkmak için kapaklar atmadılar mı? İşte onlar da kaybettiler. Aylardır karşımızda kurulan ittifakları gördünüz. Kimlerin kimlerle birlikte olduğunu gördünüz, terör örgütlerinden, sapkın akımlara kimlerin karşımıza dikildiğini gördünüz, oynan kirli oyunları gördünüz, buna karşın ne oldu; hamdolsun başaramadılar.

ENERJİMİZİ HİZMETE HARCAYACAĞIZ: Seçimler bittiğine nazaran artık tüm vaktimizi ve gücümüzü çalışmaya, eser üretmeye, hizmet vermeye külliyen tahsis edeceğiz. Asrın felaketi 6 Şubat zelzelelerinin yaralarını sarmak, yıkılan kentlerimizi yine ayağa kaldırmak, insanlarımızı hayata bağlamak, önceliklerimizin en başında yer almayı sürdürecektir. Enflasyonun yol açtığı fiyat artışlarından kaynaklanan kasvetleri gidermek, refah kayıplarını telafi etmek önümüzdeki günlerin en acil husus başlığıdır. Bunları çözmek bizim için sıkıntı bir şey değil. Bunları başbakanlığım devrinde faizi 4,6’ya enflasyonu da 6,2’ye indirerek ispatlayan biz değil miydik? Biz bu işi yaşadık yaptık. Ancak bunların bu türlü bir kaygısı var mı yok. Bunlar laf ola beri gele. Yaparsak yeniden biz yaparız. Şu anda faiz 8.5’a indirildi ve enflasyonda göreceksiniz o da inecek.

1 MİLYON KİŞİ DÖNECEK: Vatandaşlarımızın talebi olan sığınmacıların istekli geri dönüşünü de bu siyasetin bir modülü olarak kıymetlendiriyoruz. Şu anda bizlerin ülkemize ve milletimize yakışır yol ve metotlarla vatandaşlarımızın bu husustaki beklentilerini karşılamak vazifemizdir. Suriye topraklarındaki inançlı bölgelere bugüne kadar 600 bine yakın kişinin istekli olarak geri dönmesini sağladık. Artık Katar’la bir işbirliği yaptık, yeni bir iskan projesiyle birkaç yıl içinde 1 milyon kişinin daha dönüşümü temin edeceğiz. 

TRAKYA HUB OLACAK: Ulaştırma ve güçte yürüttüğümüz atılımları artık global seviyeye taşıyarak Türkiye’nin hub pozisyonunu daha da güçlendireceğiz. Hasılı önümüzdeki devrin her anını Türkiye Yüzyılı’na yakışır eser ve hizmetlerle değerlendireceğiz.

D Yavuz Özden Milliyet

‘Seçmenimiz bizim olduğumuz yeri seçmiştir’

İkinci tıpta Erdoğan’ı destekleyen Sinan Oğan, Twitter’dan şunları söz etti: “İlk tıpta bizden dayanağını esirgemeyen seçmenimiz ikinci tıpta da kıymetli ölçüde takviyesini devam ettirmiş ve Türkiye’nin istikrarı tarafında oyunu kullanmıştır. Seçmenimiz ‘bu oylar Sinan Oğan’a verilmedi’ diyenlerin heveslerini kursağında bırakmış, bize güvenmiş ve değerli ölçüde bizim olduğumuz yeri seçmiştir. Buradan plana sadık kalan tüm vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Kazanan Türk milliyetçileri, Atatürkçüler, Türk milleti ve Türk dünyası; kaybeden linç kültürü ile terör iltisaklı partiler ve onlara güvenenler olmuştur.” -ANKARA Milliyet

‘Güveninize layık olacağız’

Cumhurbaşkanlığı ikinci tıp seçiminde galip gelen Erdoğan, İstanbul Kısıklı’daki konutunun önünde kendisini bekleyen vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: “Yurt içinde yurt dışında ikinci çeşide nazaran bilhassa yüksek oy oranlarıyla sandığa koşan herkese teşekkür ediyorum. Yaptığı tercihi önümüzdeki beş yıl boyunca ülkeyi yönetme sorumluluğunu bir defa daha bize tevdi eden milletimizin her bir ferdine teşekkür ediyorum. İnşallah sizlerin inancına layık olacağız. 21 yıl layık olduğumuz üzere layık olacağız. Diyoruz ki 14 Mayıs seçiminin de 28 Mayıs seçiminin de galibi 85 milyon vatandaşımızın tamamıdır. Ben bir şey daha söylemiştim, hatırlayın. Biz, o denli bir kazanacağız ki kimse kaybetmeyecek demiştik. Öyleyse, bugün kazanan yalnızca Türkiye’dir. Demokrasimizden, kalkınmamızdan, amaçlarımızdan taviz vermeden artık Türkiye Yüzyılı’nın kapısını açtık. Bir İstanbullu, bir Üsküdarlı, bir Kısıklılı olarak Allah’a hamd ediyorum. Sizin üzere yol arkadaşları bana verdiği için hamd ediyorum. Her zaferimizi tekrar sizlerle birlikte kutlayacağız. Artık önümüzde 2024 var. Ne demek istediğimi anlıyorsunuz değil mi? 2024’te Üsküdar’ı da, İstanbul’u da lokal seçimlerde kazanmaya hazır mıyız? Öyleyse, durmak yok. Çok çalışacağız.”-GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul

‘Türk milleti tarih yazdı’

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, seçim sonuçlarının akabinde partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Bahçeli özetle şunları söyledi: “Türk milleti bugün tarih yazmış; kutlu varlığına, müstesna maksatlarına, müstakbel ve muteber geleceğine tertemiz iradesiyle sahip çıkmıştır. Tezahür eden ulusal iradeye herkes ve her kesim minimum ölçülerde hürmet duymalıdır. 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimiyle TBMM’de çoğunluğu Cumhur İttifakı’na tevdi eden Türk milleti, 28 Mayıs’ta da Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayını seçmiş, hakikaten büyük Türkiye idealini desteklemiştir. İstikrar ve güvenliğimiz, iç barış ve huzur ortamımız, istiklal ve istikbal amaçlarımız sandıkta mümtaz ve müessir bir iradeyle müdafaa edilmiş, hamd olsun ülkemizin önü arkasına kadar açılmıştır. Milletimiz iftira ve inkar siyasetine prim vermemiştir. Dünya birleşmiş ve karşımıza geçmiş, lakin Türk milletine sökmemiştir.”  –BEYZA COŞKUN Ankara

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir