1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Kayan mahallede göç ve endişeli yaşam

Kayan mahallede göç ve endişeli yaşam
0

İlçede, 6 bin dönüm arazi üzerine şurası 480 haneli Çubuklu Mahallesi’nde, 2019 yılında meydana gelen irili ufaklı heyelanlarda, arazi ve yollarda çatlaklar oluştu. AFAD ve belediye takımlarının incelemelerinde, arazi tabanında su varlığı tespit edildi. Vakitle yaşanan heyelanlar nedeniyle, beton yoldaki yarıklar büyüdü, hasar gören 22 hane ve 1 cami, boşaltıldı. Tedbir alınan mahallede heyelanlı bölge, ‘1’inci derece afet bölgesi’ kapsamına alındı. Mahallede yağışlar sonrası yeni heyelanlar oluşunca 3 konut daha hasar gördü.

AFET BÖLGESİ GENİŞLEDİ

Afet bölgesi genişleyerek 300 dönümü aştı. Mahallede, meskenlerini tahliye edenlerden bazıları kiraya çıktı, bazıları de farklı yerlere taşındı. Boşalttıkları riskli meskenlerinden eşyalarını taşıyanlar, sağlam kalan çatı, pencere ve kapı üzere gereçleri, sökmeye başladı. Afetzedeler, yapılması planlanan yeni konutlara taşınmayı beklerken, kalacak yeri olmayan birtakım aileler ise tabanı kayıp, duvarları çatlayan hasarlı konutlarında telaş içinde ömür sürüyor.

‘YAĞMUR YAĞINCA SU FIŞKIRIYOR’

Hasar gören meskeninin çatısını söken Neşat Semiz, “Evimiz bayramdan sonra yıkılmaya başladı. Eşyalarımı söküp bir yere koyuyorum ki, tahminen ilerde kullanırız. Yağmur yağdığında her taraftan su fışkırıyor. Tedbir alınmalı” dedi.

‘GİDECEK YERİMİZ YOK’

Hasar alan konutunda yaşayan Şükriye Uzun, “Duvarlar yıkılıyor, merdivenimiz gitti. Meskenin içi çatlak. Üstünü boşalttık. Jandarmalar ‘burada durmayın’ dedi lakin gidecek yerimiz yok. Yağmur yağdığı vakit ‘ev olduğu üzere çökecek’ diyorum. Sabah meskene bakıyorum, ‘çok şükür bugün de çökmemiş’ diyorum” diye konuştu.

‘MALZEMELERİMİ KURTARMAYA ÇALIŞIYORUM’

Yıkılan konutundaki sağlam kalan eşyalarını kurtarmaya çalışan Barış Semiz “Direkler eğrilmişti fakat konutumun yıkılacağını hayal etmemiştim. İçerdeki eşyalarımı kurtarmaya çalışıyorum. Konutum 10 gün evvel çöktü ve gereçlerim içerde kaldı. Mesken kelamı verilmişti; ne yerimiz var ne yurdumuz” tabirlerini kullandı.

Mahalle muhtarı Hakkı Uzun da “Alan geniş olunca yere kazık çakamadılar ve burayı ‘afet bölgesi’ ilan ettiler. 3 hane de hasar görünce afet bölgesi kapsamına alındı. Tehlike arz ettiği halde mahalle halkı gidecek yeri olmadığı için tehlikeli meskende oturuyor. İnsanların en kıymetli talebi, hak kazandıkları dairelerini istemeleri” dedi.

Heyelanda hasar gören konutunu kendisinin yıktığını anlatan Turan Uzun da kiraların kıymetli olduğundan yakınarak, ilçede yapılan konutlardan kendilerine hak verilmesini istedi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap