1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Kastamonu’da sel tehlikesi: İnebolu ilçesi boşaltılıyor

Kastamonu’da sel tehlikesi: İnebolu ilçesi boşaltılıyor
0

Afet ve Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu’da gece saatlerinden itibaren sağanak tesirli olmaya devam ediyor.

İki defa sel felaketinin yaşandığı Kastamonu’da gece saatlerinden itibaren tekrar çay ve dereler taşma noktasına geldi. Kastamonu’nun İnebolu ilçesi merkezinden geçen Söke Çayı’nın taşkın riskine karşı ilçede önlemler artırıldı. İnebolu ilçesinde giriş kat ile birinci katta oturan ailelerin üst katlara çıkması ya da konutlarını büsbütün boşaltmaları istenerek, Söke Çayı etrafında bulunan araçlarında kaldırılması için çalışma başlatıldı.

İnebolu İlçe Emniyet Müdürlüğü ile zabıta grupları, araçlarla sık sık devriye atarak vatandaşları olumsuz hava şartlarına yönelik ikazda bulunmaya devam ediyor.

İnebolu’da Söke Çayı üzerinde su düzeyinin yükselmesiyle birlikte İnebolu Devlet Hastanesinin önüne yanlışsız da sular gelmeye başladı. Konut ve iş yerlerini su basan vatandaşlar, ellerinde küreklerle suyu tahliye etmeye çalışırken, olumsuz hava şartları sebebiyle oluşturulan kriz masası ile tüm kurumlar teyakkuza geçirildi.

Öte yandan 2021 yılında büyük sel felaketi yaşayan Bozkurt ilçesinde de sağanak yağış ile birlikte kimi apartmanların bodrum ve giriş katlarını su bastı. Su düzeyi asansör düzeyine kadar yükselirken vatandaşlar gruplardan yardım istedi.

Çatalzeytin ilçesinde de şiddetli yağışla birlikte ilçe merkezi ile köylerinde birçok konutu ve iş yerini su bastı.

Şiddetli yağışlarla birlikte menfez köprüler ziyan görürken kimi köylere de ulaşımın sağlanamıyor.

Ayrıca İnebolu, Abana, Bozkurt ve Çatalzeytin bölgesinde sağanak yağışın hala devam ederken, bilhassa İnebolu ilçesinde kriz masası oluşturuldu.

Evini su basan bir kişi, her yıl yağışların başlamasıyla birlikte konutlarını su bastığını ve her seferinde tıpkı rezilliği yaşadıklarını belirterek, “İnebolu’da birinci katta oturuyorum. Yağmur yağmaya başlayasıya meskenimi su basıyor. Yetkililerin bu hususa bir tahlil bulmasını istiyoruz. Mesken sahipleri yüksek kiralar istemesini biliyorlar ancak konutu sel bastı dediğimiz vakit da öteki yerleri gösteriyorlar. Her yıl bizler yağmur yağdığı vakit nöbet tutuyoruz sabahlara kadar” dedi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap