1. Anasayfa
  2. Gündem

Kapatılan Taraf gazetesi çalışanlarının davasında birleştirme kararı

Kapatılan Taraf gazetesi çalışanlarının davasında birleştirme kararı
0

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, öteki kabahatten Marmara Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan Mehmet Baransu Ses ve İmajlı Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Öteki sanıklar ise duruşmaya katılmadı. Baransu’nun avukatı, birleştirilmesi istenen belge ile mevcut evrak ortasında rastgele bir fiili irtibat olmadığını bu nedenle birleştirmenin yasaya ve hukuka alışılmamış olduğunu söyledi. Başka sanıkların avukatları da birleştirme kararı verilemeyeceğini belirtti.

DAVA ANADOLU 2. AĞIR CEZA MAHKEMESİNE GÖNDERİLECEK

Mahkeme heyeti, dava evrakının tüzel ve fiili irtibat bulunduğu gerekçesiyle İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki davayla birleştirilmesine karar verdi. Mehmet Baransu hakkındaki isimli denetim kararının devamına karar vererek belgenin Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine hükmedildi.

İSTİNAF MAHKEMESİ KARARI BOZMUŞTU

Kapatılan Taraf Gazetesi çalışanlarının yargılandığı davada, 4 Mart 2022 tarihinde karar çıkmıştı. Davanın tek tutuklu sanığı Mehmet Baransu “Devletin güvenliğine ait dokümanları temin etme” ve “Devletin güvenliğine ve siyasal faydalarına ait bilgileri açıklama” kabahatlerinden toplam 13 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı. Yasemin Çongar, Ahmet Altan, Yıldıray Oğur ise “Devletin güvenliğine ait evrakları temin etme” cürmünden 3 yıl 4’er ay mahpus cezasına çarptırılmışlardı. Firari sanık Tuncay Opçin’in belgesi ise ayrılmıştı. Tarafların istinaf başvurusu üzerine İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi mahallî mahkemenin kararını 10 Ekim 2022 tarihinde bozdu. Üst mahkeme, kimi hatalardan sanıklara beraat verilmesi tarafından itirazda bulunan Ulusal Savunma Bakanlığı, Dursun Çiçek, İzzet Ocak ve Suat Aytın’ın avukatlarının hatalardan açılan davada ziyan gören sıfatı bulunmadıkları için istinaf yoluna başvurma hakları bulunmadığından bu müracaatlarını reddedilmesine karar verdi. İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesinde iki farklı davası bulunan Mehmet Baransu’nun aksiyonlarının zincirleme hata kapsamında kalıp kalmadığının, hareketlerinin bir bütün halinde kıymetlendirilmesi gerektiği ve mahallî mahkemenin gerekçeli kararında cürüm tarihinin yanlış gösterilmesi nedeniyle kararın bozuldu. Bozma ile birlikte 2 Mart 2015 tarihinden beri tutuklu olan Baransu’nun tutuklulukta geçirdiği müddet nedeniyle tahliyesine ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmasına karar verildi. Baransu öteki cürümlerden tutuklu bulunması nedeniyle cezaevinden çıkamadı.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir