1. Anasayfa
  2. Gündem

Kabine ne zaman açıklanacak? Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan açıklama

Kabine ne zaman açıklanacak? Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan açıklama
0

A Haber yayınına katılan Sözcü Kalın’ın açıklamalarından satır başları şöyle; Birinci kez iki turlu bir seçim süreci yaşadık. ve Cumhurbaşkanımız ikinci cinste 52.16 gözüküyor lakin itirazlar vs. tam küsüratı öğrenmiş olacağız. Yani büyük bir çoğunlukla 2 milyon 300 bin oy farkıyla ikinci tipi da kazanarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı oldu. Tekrar hepimiz için iyi uğurlu olsun.

Cumhurbaşkanımızın siyasi tarihinde de manası olan bir şey bu. Hatırlarsanız Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş kararı alındığında ve bununla ilgili referandum yapıldığında, anayasa değişikliği yapıldığında bir 50+1 kuralı da getirilmişti. Yani aslında o vakte kadar 14 seçimde mahallî ve ulusal seçimlerde tek başına iktidar olan en yakın rakibine 15, 17 bazen 20, 22 puan fark koyarak iktidara gelen bir AK Parti ve Tayyip Erdoğan liderliğinde bir takım vardı. Bunu Cumhurbaşkanımız bir kenara koyup adeta demokratik standartları da yükselterek kendisine yeni bir meydan okuma sundu ve 50+1 kuralını getirdi. Yoksa eski sistemde 43 ile 42 ile 45 ile 48 ile çok rahat tek başına iktidar olmaya devam edebilirdi. Fakat hem iştirak açısından hem demokratik temsil açısından hem de yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ve yetkinin meşruiyetinin sağlamlaştırılması açısından bu türlü bir tercihte bulundu. 

“BU HAKİKATEN BİR REKOR”

Hamdolsun 2018’de 52.56 ile seçilmişti. Bu seçimde de ona yakın bir oy yakalamış görünüyor. Hatta ben arkadaşlara şöyle diyordum; ‘Sonuç ne olur bilmiyoruz fakat inşallah 52 küsür olur ve kendi rekorunu da kırarak en doruğa çıkartmış olur.’ Lakin aslında bu sonuçlara baktığınızda, toplam 27 milyon 645 bin civarında aldığı oy. Bu sahiden bir rekor. Türk siyaset tarihi açısından, siyaset bilimi açısından hakikaten incelenmesi gereken Cumhurbaşkanımızın bir siyaset dehası olduğunu bir sefer daha teyit eden bir seçim süreci yaşadık. Tekrar iyi, uğurlu olsun. 

Dün Cumhurbaşkanımız Külliye’deki balkon konuşmasında tabir etti, ‘Bugün bütün Türkiye kazandı.’ Kaybedenler yok mu? Elbette var. Hiç kimse kaybetmedi demek hakikat olmaz. Açıkçası Millet İttifakı’nın siyasi önderleri kaybetti.

KABİNE NE VAKİT AÇIKLANACAK?

Takvim YSK’nın açıklayacağı tarih ve kesin sonuçlarına bağlı olarak şekillenecek. Bildiğiniz üzere YSK iki tane kesin sonuç açıklaması yapacak. Birisi milletvekili seçimleriyle ilgili oburu de Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili. Ben YSK’nın milletvekilliği seçimlerini kesin sonuçlarını ne vakit açıklayacağını bilmiyorum. Onların tasarrufunda olan bir mevzu fakat önümüzdeki 1-2 gün içinde açıklayacağını biz bekliyoruz.

Aynı formda Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kesin sonuçlarını da bu hafta içerisinde açıklaması bekleniyor. Bu olduktan sonra milletvekilleri yemin sürecini başlatıyorlar bildiğiniz üzere. Birebir şey Cumhurbaşkanımız için de geçerli. Münasebetiyle bu hafta ne gün açıklanır bilmiyorum. Çarşamba mı olur perşembe mi olur cuma mı olur… Ona bağlı olarak da biz ondan sonraki takvimi devam ettireceğiz.

Tabi Cumhurbaşkanımız Meclis’te yemin ettikten sonra muhtemelen tıpkı gün akşamında bir vazifeye başlama merasimi olacak daha evvel 2018’de yaptığımız üzere. Milletlerarası konuklar, başkanlar davet edilecek. Vatandaşlarımız davet edilecek. Cumhur İttifakı’nın paydaşları orada olacak. Tekrar büyük bir iştirakle merasime başlama merasimi olacak.

Bütün bunlardan sonra da tabi bir Kabine’nin açıklanması var. Tabi onun da kesin gün ve saat olarak takvimi muhakkak değil.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir