1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Kaan, yardım etmek isterken hayatını kaybetmiş! Acılı anne konuştu

Kaan, yardım etmek isterken hayatını kaybetmiş! Acılı anne konuştu
0

Hasan İtimat Caddesi’ndeki bir sitede apartmanın üst katında, 16 Ocak 2022 günü saat 14.30 sıralarında yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye AKS 110, itfaiye ve polis takımları sevk edildi. Yangının çıktığı dairedeki 4 kişi itfaiye merdiveniyle kurtarıldı. Dışarı çıkmadığı belirlenen Kaan Yalçın ise asansörde hareketsiz yatarken bulundu. Yapılan denetimde, Yalçın’ın hayatını kaybettiği tespit edildi. Arkadaşını ziyaret etmek için apartmana gelen Yalçın’ın mahsur kalanları kurtarmak isterken dumandan zehirlendiği belirlendi.

‘ÇIKIŞ SEBEBİ KISA DEVRE’

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı gruplarınca yangına ait hazırlanan raporda yangının 4’üncü kattaki dairenin mutfağındaki elektrik kablolarının kısa devre yapması sonucu çıktığı belirtilerek, “Yangının, 4’üncü kattaki 405 numaralı dairenin mutfağındaki elektrik kablolarının aşınma, yıpranma, eskime, deforme olma üzere nedenlerle kısa devre yapmasının sonucu olarak oluşan kıvılcım ve ısının kabloların izolasyon kaplamasını tutuşturduğu, tutuşmanın akabinde alevlerin, mutfakta bulunan ve kolay yanabilen eşyalara sirayet etmesi ile çıkmış olabileceği kanaatine varılmıştır” denildi.

‘BİR AN BİLE DÜŞÜNMEDEN YARDIMA KOŞMUŞ’

Kaan Yalçın’ın annesi Serpil Özkan, sorumluların yargılanıp cezalandırılmasını isteyerek olayın üzerinden 1,5 yıla yakın müddet geçmesine karşın şimdi iddianamenin hazırlanmadığını söyledi. Özkan, “Anne-oğul kendimize bir hayat kurduk. 24 yıl babası bizi hiç arayıp sormadı. Cenazesine bile gelmedi. Benim çocuğum dünya güzeli bir çocuktu. Tüm canlıları çok severdi. Büyüklerine saygılı, küçüklerine sevgiliydi. Kimseye ziyanı olmayan bir çocuktu. Tüm hayatım çocuğum üzerineydi. Gencecik aslan üzere çocuğum askerliğini yaptı, üniversitesini okudu. Hayata atılmaya hazırlandığı periyotta o gün yardım çığlıklarını duyunca bir an bile düşünmeden yardıma koşmuş. Apartmanda hiçbir şey çalışmamış. Çocuğum körü körüne öldü. Tek isteği insanlara yardım etmekti. İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Herkes hayatına geri döndü lakin benim hayatım alt üst oldu. Bunlarla uğraşmaktan yasımı tutamıyorum. Biz adalet istiyoruz. İstediğimiz tek şey bu” tabirlerini kullandı.

‘TEK EKSİK BİR İFADE’

Ailenin avukatı Çağdaş Karabaş, alınamayan bir söz sebebiyle iddianamenin hazırlanamadığını söyledi. Karabaş, “Olayın akabinde müteahhit firma yetkilisi savcının talimatı üzerine sözünü verdi. Sözünde elektrik işlerinin alt taşeron olan R.İ. tarafından yapıldığını beyan etti. Beyan üzerine savcılık makamı R.İ.’nin sözünün alınması istikametinde karar verdi. Lakin R.İ. sistemde kayıtlı adreslerinde bulunamadığı için tabiri alınamadı. Birçok adresi tespit edildi lakin bulunamadı. Bunun üzerine R.İ.’nin yakalanması istikametinde 2022’nin kasım ayında bir dilekçe verdik. Ortadan geçen 7 aylık müddette savcılık makamı bu türlü bir karar da aldırmadı. Eksper raporunda olayda ihmal olduğu da belirtildi. Tek eksiğimiz bu tabir. Söz alındığı taktirde iddianamenin hazırlanmasının önünde mani bulunmuyor. Tabir alınmazsa evraktan ayrılıp, öbür yetkililer hakkında kamu davası açılabilir” dedi.

‘EN KIYMETLİSİ ADALET GEÇ TECELLİ EDİYOR’

Yargılamanın bir an evvel başlamasını istediklerinin altını çizen Karabaş, “En değerlisi adalet geç tecelli ediyor. Mağdur olan anne ve akrabalar var. Acıları bir türlü dinmiyor. Bu mevte neden olan beşerler ellerini kollarını sallayarak rahatça dolaşıyorlar. Kaan’ın annesi manevi açıdan sıkıntı durumda ve neden olanların cezalandırılmasını bekliyor. Bir adalet arayışı içerisindeyiz. Bizim de en büyük emelimiz buna neden olan insanların savunma yapmaları ve varsa cezalarını çekmelerini istiyoruz” diye konuştu.

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap