1. Ana Sayfa
  2. Gündem

İzmit’te zehirli gaz alarmı! Şehre yayıldı, valilik inceleme başlattı

İzmit’te zehirli gaz alarmı! Şehre yayıldı, valilik inceleme başlattı
0

Olay, dün akşam saat 22.00’da Derince ilçesinde bulunan Safiport Limanı’nda meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran, nem ve su ile temas etmesi halinde tutuşabilen alüminyum fosfit, Safiport Limanı’na yanaşan bir gemiden indirildiği sırada alev aldı.

112 Acil Davet Merkezi’ne yapılan ihbar üzerine Safiport Limanı’na AFAD, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile Kocaeli Valiliği Etraf Şehircilik Vilayet Müdürlüğü grupları sevk edildi.

ZEHİRLİ HUSUSTAN SIZAN GAZLAR KENTE YAYILDI

Ekipler, kendi tedbirlerini alıp, gaz maskelerini takarak yangına müdahale etti. Tıpkı vakitte mevzu Ulusal Zehir Müracaat Merkezi’ne de bildirildi. Gruplar, yanan hususların üzerini toprak ile kapatarak yangına müdahale etti. Takımların ağır çalışması yaklaşık 6 saat sürdü. Yangın zahmetle denetim altına alındı lakin zehirli husustan sızan gazlar kente yayıldı.

VALİLİK İNCELEME BAŞLATTI

Yanan husus Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZAYDAŞ’a götürüldü. Kocaeli Valiliği olaya ait inceleme başlattı. Gemide kullanılan alüminyum fosfitin, bertaraf edilmek üzere depolanmak için indirildiği, bu sırada yangının çıktığı öğrenildi.

ÖLÜMCÜL BİR MADDE

Bulunduğu ortamda tüm canlıları bütün biyolojik periyotlarında yok edebilmesi ve tarım eserlerinde kalıntı bırakmaması sebebiyle sık kullanılan fosfit, ölümcül bir gaz olarak biliniyor. Alüminyum fosfit zehirlenmelerinde vefat oranları alınan doza bağlı yüzde 30 ile yüzde 100 ortasında değişiyor. Tahılların, hayvan yemlerinin ve yaprak halindeki tütünlerin depolanmasında, kemirgen öldürücü (rodentisit) ve böcek öldürücü (insektisit) olarak kullanılıyor. Asya ülkelerinde bilhassa Hindistan’da ucuz, kolay ulaşılabilir olması sebebiyle bir çok zehirlenmenin etkeni. Fosfin gazı preparat olarak kile emdirilmiş alüminyum fosfit tabletleri halinde ülkemizde de kullanılıyor. Özgün bir antidotu bulunmayan alüminyum fosfitin zehirlenmelerinde mevt oranları hayli yüksek. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap