1. Ana Sayfa
  2. Gündem

İzmir’de ‘kapora’ operasyonu! 2.2 milyon lira haksız kazanç elde ettiler

İzmir’de ‘kapora’ operasyonu! 2.2 milyon lira haksız kazanç elde ettiler
0

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Siber Cürümlerle Gayret Şube Müdürlüğü takımları, dolandırıcılık argümanları üzerine harekete geçti.

Ekipler, şüphelilerin internet üzerinden eser ilanları verip, kapora aldıkları mağdurları, bunları göndermeyerek 2.2 milyon lira haksız kar elde ettiklerini ve kurdukları internet siteleri üzerinden ucuz araç sigortası vaadiyle kapora alıp, çok sayıda vatandaşı dolandırdıklarını belirledi.

Yapılan teknik ve fiziki takibin akabinde, ‘nitelikli dolandırıcılık’, ‘kişisel dataları hukuka ters olarak ele geçirmek ve yaymak’ hatalarını işledikleri gerekçesiyle 24 şüphelinin yakalanmasına yönelik bugün sabah saatlerinde belirlenen adreslere operasyon düzenlendi. Eş vakitli düzenlenen operasyonda, 20 kuşkulu yakalanıp, gözaltına alındı.

Adreslerde yapılan aramalarda yaklaşık 1 milyon lira bedelinde altın ile yaklaşık 1.2 milyon lira nakit para ele geçirildi. Öte yandan şüphelilerin paraları karton kutuda gizledikleri ve saksı içerisindeki bitkiye, mağdurlardan elde ettikleri paralarla çiçek hali verdikleri görüldü.

Yapılan incelemede İzmir’de yaşayan çok sayıda vatandaşın, çeşitli alışveriş siteleri ve uygulamalarından satılık koltuk kadrosu, cep telefonu, çelik kapı, araç, plastik kapak, zeytinyağı, kiralık konut, satılık mesken ve satılık alet kadrosu ilanlarında belirtilen GSM çizgileri ile irtibat kurduğu belirtildi. Şüphelilerin ise ‘kapora’ ismi altında vatandaştan gelen parayı aldığı lakin eseri göndermeyip, ziyana uğrattıkları tespit edildi.

PİYASA FİYATINDAN DÜŞÜK BEDELLE ARAÇ SİGORTASI VAADİ

Ayrıca araç sigortası yaptırmak isteyenler için şüphelilerin, sigortacılık kesiminde muteber sitelerden ayırt edilmesi sıkıntı olacak formda düzmece araç sigorta sitesi kurdukları belirlendi.

Sayfa üzerine bağlantı bilgilerini ekleyen şüphelilerin, araç sigortası yaptırmak isteyen vatandaşlara piyasa fiyatından daha düşük bedelle teklif sunup, araç sigortasını yaptırma konusunda ikna etikleri ve hesap numaraları verdikleri ortaya çıktı. Başka 4 şüphelinin yakalanması için çalışmalar sürerken, emniyete götürülen şüphelilerin ise sorgularının devam ettiği bildirildi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap