1. Anasayfa
  2. Gündem

İzmir’de cezaevi personel aracına saldırı davasında dosyaları birleştirme talebi

İzmir’de cezaevi personel aracına saldırı davasında dosyaları birleştirme talebi
0

Bursa’da geçen yıl 20 Nisan’da infaz müdafaa memurlarının bulunduğu servisin geçişi sırasında kumandalı el üretimi patlayıcıyla (EYP) yapılan atağın faillerinden ‘Emre Zafir’ kod isimli Cebrail Gündoğdu’nun, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde saklandığı tespit edildi. Saldırganın İzmir’in Bergama ilçesine, akabinde Dikili, Çiğli ve en son Menemen ilçelerinde örgütün hücre konutlarında kaldığı saptandı. Operasyonla Menemen’de yakalanan Gündoğdu’nun, Buca ilçesinde 31 Ağustos 2017 tarihinde 10 kişinin yaralandığı cezaevi taarruz aracına düzenlenen bombalı taarruzun da faili olduğu ortaya çıktı. Soruşturmada, Bursa’daki patlama olayında Gündoğdu’ya yardım ettikleri gerekçesiyle 7 kuşkulu gözaltına alındı. Emniyetteki süreçlerin akabinde adliyeye sevk edilen Dilara K., Rana İ., Tuğba E. ve Kazım Ö. tutuklanırken, Umut Ö., Doğan Ö. ve Sertif S. ise isimli denetim kaidesiyle özgür bırakıldı. Soruşturmanın akabinde iddianame hazırlandı. İddianamede MLKP üyesi Gündoğdu hakkında ‘Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’, 10’ar defa ‘Kişiyi yerine getirdiği kamu misyonu nedeniyle öldürmeye teşebbüs’, ‘Patlayıcı unsur kullanarak mala ziyan vermek’ ve ‘Tehlikeli unsurları müsaadesiz olarak bulundurmak’ cürümlerinden, 7 sanık hakkında ise ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ hatasından mahpus cezası istendi. İddianame İzmir 18’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Ocak ayında görülen davada Gündoğdu, hariç başka tutuklu sanıklar tahliye edildi.

13 TEMMUZ’A ERTELENDİ

Sanıkların yargılanmalarına bugün İzmir 18’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Gündoğdu duruşmaya SEGBİS ile katılırken, birtakım sanıklar ve taraf avukatları ise salonda hazır bulundu. Duruşmada, mahkeme lideri, Gündoğdu’nun geçen yıl Bursa’da infaz müdafaa memurlarını taşıyan servise düzenlenen bombalı operasyon davasında yargılandığını, her iki davayı bu davayla birleştireceklerini söyledi.

Söz alan sanık Gündoğdu, tahliyesini talep etti. Celsede kelam alan tutuksuz sanık Kazım Ö. ise “Son 10 yıldır vakit zaman yurt dışında çalışıyorum. Yurt dışına çıkış yasağım olduğu için artık bunu yapamıyorum ve geçimimi sağlayamıyorum” dedi.

Savunmaların akabinde orta karar açıklandı. Mahkeme heyeti, Cebrail Gündoğdu belgesinin birleştirilmesi için Bursa 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne müzekkere yazılmasına karar verdi. Kazım Ö.’nün talebini ise reddeden mahkeme, duruşmayı 13 Temmuz’a erteledi. (DHA)

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir