1. Ana Sayfa
  2. Gündem

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde arbede

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde arbede
0

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı olağan meclis toplantısı birinci oturumu, Meclis Lider Vekili Mustafa Özuslu yönetiminde yapıldı. Kültürpark Fuar Alanı 4 No’lu Holde gerçekleştirilen oturumda, gündem unsurları oy birliği ile kabul edildi. Meclisin gündem dışı kısmında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZBETON AŞ ile yapılan protokol kapsamında Karşıyaka’da başlattığı Örnekköy 3’üncü Etap Kentsel Dönüşüm projesi, yanlışlı beton ve demir imalatı tespit edilmesinin akabinde mühürlenmesi ve 3’üncü Etap içinde 300 metrekarelik bir kısmının yıkılmasına karar verilmesine ait tartışmalar yaşandı. Meclisin gündem dışı kısmında kelam alan AK Parti Küme Lider Vekili Özgür Hızal, Örnekköy 3’üncü Etap Kentsel Dönüşüm projesinde gelişmeyi gündeme getirdi. 150 yıllık İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin beton ve demir hırsızı damgası yediğini belirten Hızal, “Kentsel dönüşüm yapıyorsanız bunu temel sebebi zelzeledir. Binaları sarsıntıya sağlam hale getirerek İzmirliler sağlıklı konutlarda yaşamalarını sağlamak temel emeldir. İzmir Büyükşehir Belediyesi 10 yıldır kentsel dönüşüm gayreti içerisinde. Yakın vakitte İzmir’de hakikaten büyük bir skandala imza atıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi 150 yıllık tarihinde en büyük skandalına imza attı. İzmir Büyükşehir Belediye demir hırsızı, beton hırsızı damgası yedi. 150 yıllık büyükşehir belediyesinin geldiği nokta kentsel dönüşüm yapılacak demir beton eksikliğinden o inşaatlar mühürlenecek. Buna demir beton hırsızlığı derler. Bir kentsel dönüşüm inşaatı diğer bir belediye tarafından mühürlendi” dedi.

‘İZBETON VAZİFESİ BERBATA KULLANDI’ İDDİASI

İzmir Büyükşehir Belediye meclisi tarafından kentsel dönüşüm yetkisi verilen İZBETON şirketinin vazifesi berbata kullandığını sav eden Özgür Hızal, “Mühendisler denetim yaparken eksik konuları tespit etmişler, eksik konulara ait ikazlarına eksiklikleri yazmış ve bunlar giderilene kadar beton dökmeyin demiş. Kontroller devam ederken beton mikserleri geliyor, beton dökmeye devam ediyor. Mühendisler alandan ayrılarak raporlarını tutuyorlar. Bu cüreti bu işi yapan bireyler bu gücü, bu cüreti nereden buluyor? Bu işi verdiğiniz İZBETON Genel Müdürü, o periyot kooperatif lideri olan artık CHP İzmir Vilayet Lideri olan kişi ve Gaziemir Yapı Kooperatifi Lideri, bürokratlara raporu değiştirmesi için baskı yaptı. İşte, Örnekköy’deki cüret buradan geldi. Birileri o kooperatifleri kurarken birtakım CHP’li siyasetçileri gerisine alınca bu cüreti gösteriyor. Sayın Tunç Soyer ilgili bireyler için gerekli süreçleri yapmış olsaydı bunlarla karşılaşmayacaktık” diye konuştu.

MECLİSTE BAVUL ARBEDESİ YAŞANDI

Gündem dışı kısımda kelam alan AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Yusuf Demircioğlu, sahneye elinde bavulla çıktı. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu, Meral Akşener, Erkan Baş, Serra Kadıgil’in Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik kelamlarını hatırlatan Yusuf Demircioğlu, elindeki valizi açarak, “Bu gramofon seçim sonuçlarını duymayanlar için. Valizde bir büyüteç var, görmeyenler için. Bir de soda var hazmetmeyenler için¨ kelamlarını sonrasında meclis salonu karıştı. Meclis Lider Vekili Mustafa Özuslu, Demircioğlu’na kelamlarına tamamlamasını gerektiğini hatırlatması sonrasında konuşmasını sürdürmek isteyen Demircioğlu’na CHP meclis üyeleri reaksiyon gösterdi. Özuslu’nun güvenlik görevlilerine ‘Atın o bavulu’ talimatı vermesi üzerine AK Partili meclis üyesi Hüsnü Boztepe valizi geri almak istedi. Valizin etrafında çıkan arbede sırasında CHP’li meclis üyesi Mehmet Maltepe yere düştü. Yere düşen Mehmet Maltepe sonlanarak ayağa kalktı ve tartışmanın uzamaması için Maltepe, meclis salonu dışarısına çıkarıldı, tansiyonun sona ermesi sonrasında yine oturuma katıldı.

‘İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE YAKIŞMAYAN BİR ORTAM OLDU’

Yaşanan tartışmaların İzmir Büyükşehir Belediye meclisine yakışmadığını söz eden Mustafa Özuslu, “Burada kelam hakkı kutsaldır. Kelam hakkın söylenebilmesi için her şeyi yaptık. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yakışmayan bir ortam oldu. Mahzur olamadık. Bu tolere edilemez. Bu meclisi demokratik bir meclis olması herkesin sorumluluğu. Her bir tenkit karşılığını hakkaniyetle sonuna kadar herkes verebilmelidir. Hakaret, iftira, palavra olmamak kaydıyla” dedi.

‘8 ŞANTİYEDE 800 BİN METREKARE İNŞAATI 3 KADEMLİ OLARAK DENETLİYORUZ’

Yaşanan arbeden ötürü İzmirlilerden özür dileyen CHP Küme Başkanvekili Murat Aydın, Örnekköy 3’üncü Etap Kentsel Dönüşüm projesinin daima denetlendiğini belirtip, “O yüzden eksikliği buluyoruz. Kontrole giden kamu vazifelisi arkadaşlarımız o yanlışlı süreci tespit ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi 8 şantiyesinde 800 bin metrekare inşaatta 6 bin bağımsız kısım yapıyor. Her santimini denetleyerek yapıyor. Örnekköy’de 5 başka etapta yapıyoruz. 3’üncü etapta 48 bin metrekare inşaat yapıyoruz. Burada bahsedilen şey, bir hesaplamaya nazaran 300 metrekare bir hesaplama tekniğine nazaran 500 metrekarelik bir imalattan bahsediyoruz. 8 şantiyede 800 bin metrekare inşaatı 3 kademli olarak denetliyoruz. İş yapan kusur yapar. Yapılan kusura karşı kurumun refleksi nedir? Örtbas etmeyi mi seçmiş ortaya çıkartıp gereğini yapmayı mı seçmiş. İzmir Büyükşehir Belediyesi tutanağını tutup, gereğini yapmış” sözlerini kullandı.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap