1. Ana Sayfa
  2. Gündem

İtalya’nın konuştuğu Türk! Belediye başkanı sosyal medya hesabından paylaştı

İtalya’nın konuştuğu Türk! Belediye başkanı sosyal medya hesabından paylaştı
0

Uşak’ta oturan İtalya’daki Bologna Üniversitesi’nde Ortadoğu alanında yüksek lisans eğitimi gören 32 yaşındaki Yusuf Karataş, çok hoş anılarını bıraktığı İtalya’dan Türkiye’ye döndü. Vakit zaman İstanbul’a da gelen Karataş, geçen Mayıs ayında İtalya’da can kaybının yanı sıra 1 milyar Euro’ya yakın ziyana yol açan Emile Bologna Bölgesi’ndeki sel felaketini İtalyan ve Türk medyasındaki haberlerden izledikten sonra hislerini içeren mektubu kaleme alırken, eyalet Belediye Lideri Stefano Bonaccini ve Eyalet Valisine gönderdi. Karataş, “Bologna Üniversitesi’nde öğrenciydim ve üç yıl Bologna’da yaşadım. Emilia-Romagna’daki sel için tüm kalbimle üzgünüm. Biraz yardım gönderiyorum. Sana sarılıyorum. Her şey çok hoş olacak” diye yazarken, 50 Euro’yu da zarfa koydu. Belediye Lideri Stefano Bonaccini, toplumsal medya hesaplarından Türk gencinin İtalyanca mektubu ve gönderdiği paranın fotoğrafını “İçi ısıtan küçük jestler” notuyla paylaşırken binlerce beğeni aldı.

DHA MUHABİRİNE KONUŞTU

Bu jest İtalyan medyasında da yankı buldu. Yusuf Karataş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ‘Türkiye Yüzyılı’na kıymet vererek hislerini yazdığını ve bunun İtalya’da önemli bir karşılık bulduğunu söyledi. Karataş, İtalya’yı ikinci memleketi olarak gördüğünü ve bu felaketi kısa müddette atlatmasını dilediğini belirtti. 

Karataş, “İtalya’da Milano eski Başkonsolosu Özgür Uludüz periyodunda staj yapma imkanı bulmuştum. O devirdeki başkonsolosumuz Özgür beyefendi ve hem Dışişleri Bakanlığımızın göstermiş oldukları yol çerçevesinde dünyanın her yerindeki beşerlerle kucaklaşmayı göstermeliyiz. Felaketlerin olduğu her yerde insanlık ismine elimizden geldiğince yardım elimizi uzatmalıyız. Benim İtalya ile bir görül bağım var. Bunu İtalyanca söyleyelim; ‘Per me L’İtalia vilayet mio seconda peace’ yani İtalya benim ikinci memleketim. Türk vatandaşıyım lakin kalbim ve dualarım daima İtalyan halkı ile birlikte. Umarım Emilia-Romagna bölgesinde beşerler kısa müddette eski hoş günlerine döner. Liderin mektubumu yayınlaması beni çok onurlandırdı. İtalya’da korona devrinde sivil savunma dernekleri ile birlikte de çalışmıştım. Dünyanın bütün mazlum bölgelerinde kendimizi hissettirmeliyiz” dedi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap