1. Anasayfa
  2. Gündem

İşte Uranüs gezegeninin çekilmiş en net fotoğrafı: James Webb teleskobu paylaştı

İşte Uranüs gezegeninin çekilmiş en net fotoğrafı: James Webb teleskobu paylaştı
0

James Webb teleskobu tarihi bir fotoğrafa daha imza attı. NASA tarafından yayımlanan görüntülere göre Uranüs gezegeni ilk kez bu kadar net görüntülendi.

James Webb Uzay Teleskobu buz devinin gezegenin atmosferindeki parlak özelliklerini ve bilinen 13 halkanın 11’ini gösteren çarpıcı bir görüntüsünü yakaladı.

Gezegenin yakınlaştırılmış görüntüsü, 6 Şubat 2023’te iki filtre kullanılarak 12 dakikalık bir pozla yakalandı. Bu, yedinci gezegenin ilk görüntüsü olmasa da, şimdiye kadar çekilmiş en ayrıntılı görüntü.

Uranüs daha önce sadece iki kez görüntülenebilmişti. 1986 yılında Voyager 2 uzay aracı gezegenin yanından geçti ve Keck Gözlemevi, gelişmiş uyarlanabilir optikler kullanarak görüntüler yakaladı.

Uranüs’ü benzersiz kılan şey, kendi tarafında kabaca 90 derecelik bir açıyla dönmesi. Sonuç olarak, gezegen uzun yıllar sürekli güneş ışığı ve ardından uzun yıllar karanlık nedeniyle aşırı mevsimlere sahip. Gezegenin Güneş’in etrafında dönmesi 84 Dünya yılı sürüyor. Yakalanan görüntü, gezegende ilkbaharın sonları olan kuzey kutbunu gösteriyor.

JAMES WEBB UZAY TELESKOBU NEDİR

James Webb Uzay Teleskobu (JWST), Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından geliştirilen ve en gelişmiş uzay teleskobu olarak kabul edilen bir gözlemevidir. Teleskop, Hubble Uzay Teleskobu’ndan sonra NASA’nın uzay gözlemevleri programının ikinci neslidir.

JWST, 2021’in sonunda fırlatılmak üzere planlandı ve 18 Aralık 2021’de Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Arianespace ve NASA tarafından gerçekleştirilen ortak bir görevle Fransız Guyanası’ndaki Kourou Uzay Üssü’nden fırlatıldı. JWST, Ariane 5 roketi ile gönderildi ve 1,5 milyon km uzaklıktaki Lagrange noktasına yerleştirildi.

JWST, en uzak galaksilere ve evrenin ilk yıldızlarına kadar uzanan ışığı toplayarak, evrenin doğumundan itibaren oluşan süreçler hakkında daha fazla bilgi toplamak için tasarlanmıştır. Teleskopun 6,5 metrelik aynası, Hubble Uzay Teleskobu’ndan üç kat daha büyük ve daha duyarlıdır ve yakın kızılötesi dalga boylarında çalışarak, daha önce görülemeyen alanları keşfetmek için tasarlanmıştır.

JWST, evrendeki en eski ve en uzak yıldızları tespit etmek, yeni gezegenler keşfetmek ve gezegenlerdeki atmosferleri incelemek gibi birçok önemli görevi yerine getirecek. Teleskopun en büyük hedeflerinden biri, yaşanabilir bir gezegenin atmosferinde yaşam belirtileri aramak olacak.

JWST’nin gönderilmesi uzun bir süreç ve büyük bir maliyet gerektirdi. Ancak, teleskopun inanılmaz keşiflere yol açması ve evrenin sırlarını aydınlatması beklenmektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir