1. Anasayfa
  2. Gündem

İstanbul Havalimanı’nda 2 günde 3 bini aşkın seçmen oy kullandı

İstanbul Havalimanı’nda 2 günde 3 bini aşkın seçmen oy kullandı
0

Cumhurbaşkanlığı ikinci tıp seçimi için yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, 20 Mayıs Cumartesi günü 08.00 itibariyle havalimanlarında oy kullanmaya başladı.

İki günde, pasaport ve kimliklerini gösteren 3 bini aşkın seçmen oy kullandı. Yurt dışında yaşayan seçmenler, başta İstanbul Havalimanı olmak üzere gümrük kapılarında 28 Mayıs Pazar günü saat 17.00’ye kadar oy kullanabilecek. Yurt dışı temsilciliklerde ise oy verme süreci, 24 Mayıs Çarşamba günü tamamlanacak.

Kullanılan oylar Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçaklarıyla diplomat kuryeler eşliğinde İstanbul Havalimanı’na getirilecek. Oylar, 7 kilitli kapının bulunduğu odada koruma edilecek. Burada toplanan oylar daha sonra karayoluyla Ankara’ya gönderilecek. Öte yandan Yüksek Seçim Şurası tarafından yapılan açıklamaya nazaran, 3 milyon 423 bin 759 kayıtlı yurt dışı seçmen hudut kapıları ve yurt dışı temsilciliklerde oy kullanabilecek. İstanbul Havalimanı’nda Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci cinsinde 18 bini aşkın seçmen oy kullanmıştı.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir