1. Ana Sayfa
  2. Gündem

İstanbul Boğazı’nda yüksek ses şikayeti! ‘Uyandıracak kadar geliyor’

İstanbul Boğazı’nda yüksek ses şikayeti! ‘Uyandıracak kadar geliyor’
0

Havaların ısınması ile İstanbul Boğazı’nda çeşit düzenleyen teknelerin sayısı arttı. Bununla birlikte akşam saatlerinde denize açılan cins teknelerinde müzik eşliğinde cümbüşler düzenlemeye başlandı. Teknelerden yükselen müzik sesi, boğaz etrafında yaşayanlarda rahatsızlığa neden oldu. Üsküdar Salacak kıyısında oturan Ozan Özkan, “Bir gün mezdeke, bir gün pop, bir gün arabesk çalıyor. Konutların içine uyandıracak kadar yüksek ses geliyor” dedi. İstanbul Deniz Turizmi Araçları ve Yat İşletmecileri Derneği (İSTDENTAD) Lideri İzzet Demirtaş, “Bu cins şikâyetler bize de geliyor, biz de dernek olarak yüksek sesle müzik yapan arkadaşları uyarıyoruz. Desibeli de güvenlik güçleri ölçüyor. Yanlış bir ses varsa, yüksek bir ses varsa çabucak gerekli müdahaleyi yapıyorlar ve limana bildirerek ceza kesiyorlar zaten” diye konuştu

‘EVİN İÇERİSİNDE UYANDIRACAK KADAR YÜKSEK SES GELİYOR’

Yaz döneminin açılmasıyla birlikte İstanbul Boğazı’ndaki tıp teknelerinde düğün, nişan, mezuniyet merasimi programları düzenlenmeye başladı. İstanbul’a gelen turistleri de gezdiren tıp teknelerinden gece geç saatlere kadar yüksek sesle müzik yayını yapılması, kıyı şeridinde oturanları rahatsız ediyor. Üsküdar, Salacak kıyısında oturan Ozan Özkan, çektiği görüntü ile rahatsızlığını toplumsal medya hesabından lisana getirirken,  “Özellikle Mayıs ve Ekim ayları ortasında akşam saat 22.00’den 00.00’a kadar tıp teknelerinden çok rahatsızız. Boğaz çeşidi yapıyorlar, bilhassa Kız Kulesi’ni geçip bu bölgede saat yarıma kadar 45 dakika, 1 saate kadar çok yüksek sesle müzik oluyor. Bir gün mezdeke, bir gün pop, bir gün arabesk çalıyor. Yalnızca kıyıda oturanlar değil, 1-2 sıra gerisinde da konutun içerisinde duramıyorsunuz. Konutun içerisinde uyandıracak kadar yüksek ses geliyor” dedi.

‘SAATE NAZARAN DESİBEL DENETİMİ YAPILIYOR’

İstanbul Deniz Turizmi Araçları ve Yat İşletmecileri Derneği (İSTDENTAD) Lideri İzzet Demirtaş ise,  “Bu cins şikayetler bize de geliyor, biz de dernek olarak yüksek sesle müzik yayını yapan arkadaşları uyarıyoruz. Aslında bunun en büyük denetçisi bilindiği üzere deniz polisi, kıyı güvenlik, liman polisi, Etraf ve Şehircilik. Belediye de artık devreye girdi, bunlar aslında bu tip tekneleri, ses yapabilecek desibeli aşan tekneleri denetliyorlar. Geceleri bu işe çıkan irili ufaklı 30-40 tane tekne vardır. Saat saat desibel düşüyor. 90 desibelden başlıyor, saat ilerledikçe 80’e, 70’e, 60’a bu türlü düşüşleri var. Desibeli de güvenlik güçleri ölçüyor. Yanlış bir ses var ise, yüksek bir ses var ise, çabucak gerekli müdahaleyi yapıyorlar ve limana bildirerek ceza kesiyorlar zaten” diye konuştu. 

Yazar Hakkında

Yorum Yap