1. Anasayfa
  2. Gündem

İlk turda erteledikleri nikahı, ikinci turda kıyıp oy kullanmaya geldiler

İlk turda erteledikleri nikahı, ikinci turda kıyıp oy kullanmaya geldiler
0

Ülke genelinde saat 08.00 prestijiyle Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylaması için oy verme süreci başladı. Sabah saatlerinden itibaren oy kullanmak için sandıklara gelenler tercihlerini yaptıktan sonra oy pusulalarını sandıklara attı. Antalya’nın Konyaaltı ilçesindeki Dr. İlhami Tankut Anadolu Lisesi’nde ise oy verme süreçleri sırasında renkli manzaralar oluştu.

Bir mühlet evvel evlenme kararı alan İrem ve Orhan Veli Akyüz çifti, nikah için 14 Mayıs’a gün aldı. Çift, Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleriyle birebir güne gelen nikahlarını 28 Mayıs’a erteledi. Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci çeşide kalınca çift sabah saatlerinde kıyılan nikahlarının akabinde okula gelerek gelinlik ve damatlıklarıyla oy kullandı. Oy kabinine gelinliği ile giren İrem Akyüz, oy pusulasını sandığa eşi ile birlikte attı.

‘OY KULLANDIKTAN SONRA DÜĞÜN İÇİN SALONA GİDECEĞİZ’

Çok keyifli olduklarını belirten Orhan Veli Akyüz, “Normalde aldığımız nikah günü evvelki seçime denk geldi. O seçime denk geldiği için nikahımızı ertelemiştik bu seçime nasip oldu. Oy kullandıktan sonra düğün için salona gideceğiz. Vatanımıza milletimize iyi olsun. Biz üstümüze düşen vatandaşlık vazifemizi yaptık” dedi.

Vatandaşlık vazifelerini yapmak istediklerini söyleyen İrem Akyüz, “Çok memnunuz. Geçen seçim ertelemiştik. Yurt dışından akrabalarımız geldiği için bu sefer ertelemedik. Hakkımızda iyisi olsun” diye konuştu.

YERLEŞİK YABANCILAR DA OY KULLANDI

Ukraynalı, Rus, Polonyalı, Almanlar başta olmak üzere Antalya’daki yerleşik yabancılar, oy verecekleri sandık başına, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartıyla geldi. Sandık vazifelileri tarafından nasıl oy kullanacakları konusunda bilgilendirilen yerleşik yabancılar, oy kabininde pusulaya mührü bastıktan sonra oy verme sürecini tamamladı.

Eşiyle birlikte oy kullanmaya gelen Rusya asıllı Kıseniya Çınar, “10 yıldır Antalya’da yaşıyorum. Bugün de oyumu kullandım. İyisi olsun. İnşallah her şey yeterli olacak. Çıkınca konuta gidip heyecanla akşamı bekleyeceğim” dedi.

Onur Çınar ise “Ülkemiz için güzeli neyse o olsun. Seçimde hoş bir kalabalık gördüm. Birlik, kardeşlik içinde hoş günler yaşayalım” diye konuştu.

Oğluyla birlikte oy kullanmaya gelen ve 10 yıldır Türkiye’de yaşayan Ukrayna asıllı Yzelitava Hamamcı, oyunu kullandıktan sonra konuta gidip sonuçları takip edeceğini söyledi.

YAŞLILAR ZAHMETLE DE OLSA OYLARINI KULLANDI

Okulda tıpkı vakitte çok sayıda yaşlı da oy kullandı. Yürümekte zorlanan yaşlılar, merdivenleri yakınlarının yardımıyla çıkarken oylarını da yakınlarından dayanak alarak sandığa attı. 80 yaşındaki Zefire Öztürk ise Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin ambulans ile okula gelerek oyunu kullanabildi. Vazifeliler yaşlı bayanı tekerlekli sandalye ile ambulanstan indirdikten sonra oy kullanacağı sandığa kadar götürdü.

Yakınlarıyla oy kullanmaya gelen 86 yaşındaki Ülker Köken, yaşına karşın erken saatlerde oy kullanmaya geldiğini söyledi. (DHA)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir