1. Anasayfa
  2. Gündem

“İki silahım ağzına kadar dolu” diyen imama soruşturma

“İki silahım ağzına kadar dolu” diyen imama soruşturma
0

Olay geçtiğimiz hafta cuma namazında yaşandı. Sultangazi’de Cebeci Camii’nde imam olarak vazife yapan Murat Gündoğdu (44) hutbe sırasındaki kelamlarına Gazi olduğunu argüman eden Halit Demir (53) ve oğlu Ebubekir Demir (28) reaksiyon gösterdi. Hutbe sırasında çıkan tartışmada Gündoğdu’nun “Gaziysen gaziliğini bileceksin, haddini bileceksin. Biz sana hürmette kusur etmedik, yanına kadar geldik. Kucakladım seni, gazimizdir dedim. Kardeşim, silahlarınızı hazırlayın. 28 Mayıs akşamı silahlarınızı ayarlayın, benim iki tane silahım ağzına kadar dolu. Hodri meydan. Nedir bu sizden çektiğimiz? 80 yıldır bu ülke sizden ne çekiyor, Ermeni döllerinden ne çekiyor. Bu kadar şehitlerimiz var” dedi.

Bu kelamlar üzerine tartışma büyüyünce imama gösteren baba oğlu dışarı çıkarıldı. Mescitten çıkarılan baba ile oğlu olay yerine polis çağırdı. Polis iki tarafı polis merkezine götürdü. Lakin taraflar, Sultangazi Polis Merkezi’nde şikayetlerinden vazgeçti.

İMAM KENDİNİ SAVUNDU

İfade verdikten sonra yaşananları anlatan imam Gündoğdu, “Gaziler, şehitler başımın tacıdır. Ben her hafta rutin olarak bu duaları yapıyorum. Devletin başındaki adam kim olursa olsun ben her vakit devlet büyüklerine dua eden bir adamım. Darbedilmedim, tanımıyorum birinci kere gördüm lakin Allah onlara iyi ıslah etsin. Bugün hutbenin konusu da gaziler ve şehitler ile alakalıydı. Biz kafatası milliyetçisi de değiliz. Allah için Türk ay yıldızlı bayrağımızın altında bütün etnik kümeler yaşıyor. Bizim Alevi, Kürt, Sünni ile bir kasvetimiz yok. Biz provakatif hareket yapma peşinde değiliz. Cemaatimiz bizi biliyor” dedi. Meskeninin 2018 yılında kurşunlandığını belirten İmam Gündoğdu, “Orada da birebir şeyler vardı. Bu telaffuzlardan dolayı” diye konuştu.

DİYANET’TEN SORUŞTURMA

Diyanet İşleri Başkanlığı ise toplumsal medyada yayılan manzaraların akabinde bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada, “Bazı medya mecralarında yer alan, İstanbul’un Sultangazi ilçesindeki bir mescitte yaşandığı argüman edilen imajlara ait Başkanlığımız tarafından derhal soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna hürmetle duyurulur” tabirleri kullanıldı.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir