1. Anasayfa
  2. Gündem

İçme suyu sıkıntısı çeken Burdur, mayısta rekor yağış aldı

İçme suyu sıkıntısı çeken Burdur, mayısta rekor yağış aldı
0

Son yıllarda su varlığının kıymetli kısmını kaybedip, kuraklık tehlikesinin yaşandığı Burdur Gölü ile gündeme gelen kentte, bu yıl kış devrinde beklenen yağış olmadı. ‘Göller Yöresi’ olarak anılan bölgede birçok göl kuruyup yok olurken, kuraklığın tesiri ve kış devri yağışlarının azlığı nedeniyle bu yıl Burdur’da içme suyu derdi ortaya çıktı. Burdur Belediyesi’nin nisan ayındaki meclis toplantısında; belediye mücavir sonları içerisinde içme suyu şebekesini kullanarak araç, halı ve gibisi gereç yıkamanın, bahçe ve tarla sulamanın, iş yeri ve bina kaldırımları yıkamanın yasaklanması kararlaştırıldı.

Bu yıl yaz aylarında içme suyu meşakkati yaşanması beklenen kentte, mayıs ayında rekor seviyede yağış tesirli oldu. Burdur, bu yıl mayısta son 30 yılın en fazla yağışını aldığı devri yaşadı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü datalarına nazaran, Burdur’da 1994 yılı mayıs ayında ortalama yağış ölçüsü metrekareye 39 kilogram olarak ölçüldü. Son 30 yılın mayıs ayı ortalaması metrekareye 49,3 kilogram olurken, bu sayı 2023 yılı Mayıs ayında yüzde 182 artışla 138,9 kilogram oldu. 2022 yılı Mayıs ayında yağış ölçüsü metrekareye 51 kilogram olurken, 2021 yılında bu oran 6 kilogram ölçüldü. Son 30 yılın en düşük yağış ölçüsü 1999 yılında metrekareye 4,5 kilogram oldu. 

‘KIRKİKİNDİ YAĞMURLARI ÇİFTÇİMİZİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK’

Burdur Belediye Lideri Ali Orkun Ercengiz, klâsik kırkikindi yağmurlarını yaşadıklarını belirterek, “Kırkikindi yağmurları çiftçimizin yüzünü güldürecek. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde yer altı sularımızın daha fazla olmasını umut ediyoruz. Zira birkaç ay evvel bir ihtarda bulunmuştuk, kış çok kurak geçmiş ve yeteri kadar kar ve yağmur yağışı alamamıştık. Fakat mayıs yüzümüzü güldürdü. Fakat yeniden de suyumuzu dikkatli kullanmamız gerekiyor. Zira yeraltı sularının hacminin kalan ölçüsünü kestiremiyor, bilemiyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir