1. Anasayfa
  2. Gündem

İBB’nin incelediği o bina depreme dayanıksız çıktı

İBB’nin incelediği o bina depreme dayanıksız çıktı
0

GÜLDEN GELBAL İstanbul – İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin binaların risk durumunu saptayabilmek için 2019 yılında süratli tarama prosedürünü hayata geçirdi. Fiyatsız olarak gerçekleştirilen hizmete Kahramanmaraş merkezli yaşanan sarsıntıların akabinde talep arttı. Binalarının durumunu öğrenmek isteyen vatandaşların, birinci etepta İBB’nin “binatespiti.ibb.istanbul” sitesi üzerinden müracaatlarını yapması gerekiyor. Müracaatın akabinde sıralamaya nazaran binalarda testler yapılıyor. 2000 öncesi binalarda tahlil yapılırken son yaşanan sarsıntı sonrası talebin artmasıyla 2000 yıından yıldan sonra yapılan binalar da incelenebilecek. Binalarının zelzeleye sağlam olup olmadığını merak eden 150 bin kişi, sarsıntının akabinde müracaatta bulundu. İBB’den elde edilen datalara nazaran incelemesi tamamlanan binaların yüzde 50’si D (Yüksek risk) ve E (Çok yüksek risk) sınıfında yer alıyor.

Yüksek riskli çıktı

Bakırköy’de Zuhuratbaba Aydınlar Sokak Gül Apartmanı’nda kiracı olarak oturduğu binanın sarsıntıya güçlü olup olmadığını merak eden Aykut İvegül, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde İBB’ye başvurarak fiyatsız olarak süratli tarama yaptırmıştı. Süratli tarama testini basın mensupları da izlemişti. İBB’den gelen beş kişilik takım daire içerisindeki beş kolondan modüller alarak incelenmek üzere laboratuvara göndermişti. Yapılan tahlil sonuçlarına nazaran apartmanın E sınıfında yer aldığı, rastgele bir zelzelede yıkılma ihtimalinin çok yüksek olduğu ortaya çıktı. Binanın riskli olduğunu öğrenen İvegül, o apartmandan taşındı. Lakin yüksek riskli çıkmasına karşın o binada hayat devam ediyor. Milliyet’e konuşan İvegül, “Binanın riskli çıkmasının akabinde bir ay sonra apartmandan ayrıldık. Artık sarsıntı yönetmeliğine uygun olarak yapılmış yeni bir binada oturuyoruz. Çocuğum var. Riskli bir binada nasıl oturmaya devam edebilirim?” dedi.

Hasar yahut çatlak yok

Apartmanda oturan bir vatandaş, binanın riskli olduğunu duyduklarını ama şu an taşınacak durumlarının olmadığını, uygun fiyatta mesken bulmaları durumda lakin o vakit taşınabileceklerini söyledi. Birebir binada üç dairesi bulunan apartman sakini, “Bize binanın riskli olduğuna dair hiçbir yazı gelmedi. Binada çatlak yahut rastgele bir hasar yok. Müteahhit burayı çok sağlam yaptı. Etrafa bakıldığında bu binadan daha eski binalar var. Kiralar çok kıymetli. Çıkmak istesek nereye gideceğiz? Meskeni yine yapalım desek maliyetini nasıl karşılayacağız?” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir