1. Anasayfa
  2. Gündem

Hulusi Akar’dan görevden ayrılışı dolayısıyla veda mesajı

Hulusi Akar’dan görevden ayrılışı dolayısıyla veda mesajı
0

Eski bakan Akar yayımladığı bildiride, “Değerli Silah ve Mesai Arkadaşlarım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin birinci Ulusal Savunma Bakanı olarak 10 Temmuz 2018 tarihinde başladığımız vazifemizi, sizlerle birlikte alnımızın akıyla tamamlamış olmanın gururunu sizlerle paylaşıyorum. Tarihi bir periyotta Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından tevdi edilen bu hayati misyonu, siz kıymetli silah ve mesai arkadaşlarımla birlikte ifa etmenin huzur ve memnunluğunu yaşıyorum. Global ve bölgesel seviyede değerli gelişmelerin yaşandığı bir devirde artan risk, tehdit ve tehlikeler karşısında ülkemizin ve asil milletimizin güvenliğini sağlamak; karada, denizde ve havada hak ve menfaatlerimizi korumak için azim ve kararlılıkla daima birlikte çalıştık, arkadaşlarımızın fedakarlık ve kahramanlığını yakından müşahede ettik. Bu hassas devirde ülkemiz, Sn. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde memleketler arası alanda kurduğu çok boyutlu alakalarla özne hâline gelmiş; tesir alanı üç kıta, ilgi alanı bütün dünya olmuştur. Bu çerçevede yeni yapısıyla vazife ve sorumlulukları artan Ulusal Savunma Bakanlığımız da bölgesel ve global güvenlik için yeni yaklaşım ve stratejilerle Cumhuriyet tarihinin en ağır ve en tesirli faaliyetlerini icra etmiştir, etmektedir” sözlerini kullandı.

Görev müddeti boyunca yapılan operasyonlara değinen Akar, “Görev süremiz boyunca; hudutlarımızın korunmasına yönelik bugüne kadarki en ağır ve en tesirli önlemler hayata geçirilirken terörle gayrette ise belirlediğimiz ‘Terörist neredeyse gaye orasıdır’ anlayışıyla ve ‘Terörü kaynağında yok etme’ konseptiyle yurt içinde ve hudut ötesinde geniş kapsamlı harekatlar muvaffakiyetle gerçekleştirilmiştir. Çukur Operasyonları ve müteakiben icra edilen Fırat Kalkanı Harekâtı, Zeytin Kolu Harekâtı, Barış Pınarı Harekâtı, Bahar Kalkanı ve Pençe Kilit Harekâtları ve öteki operasyonlar ile “Girilemez!” denilen yerlere girilmiş, “Ulaşılamaz!” denilen yerlere ulaşılmış, Mehmetçiğin büyük başarısıyla terörle uğraşta kıymetli sonuçlar elde edilmiştir. Böylelikle yurt içinde terör bitme noktasına gelirken hudut ötesinden Türkiye’ye yönelik ataklar bertaraf edilmiş; ülkemizin güneyinde kurulmak istenen terör koridoru da engellenmiştir” tabirlerine yer verdi.

Uluslararası çalışmaları vurgulayan Akar, “Terörle uğraşın yanı sıra Ege’de, Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs’ta hem ülkemizin hem de Kıbrıslı kardeşlerimizin hak ve menfaatleri kararlılıkla korunmuştur. Tıpkı vakitte yedi iklim üç kıtaya barış, huzur ve adaleti götüren atalarımızdan aldığımız ilhamla başta Azerbaycan ve Libya olmak üzere Somali, Katar, Kosova ve Bosna-Hersek üzere dost, kardeş ve müttefiklerimizin haklı davasına takviye verilmiştir. Bu süreçte bilhassa iki devlet tek millet anlayışında olduğumuz can gardaşımız Azerbaycan’ın öz toprağı Karabağ’ı işgalden kurtarma uğraşında Tek Vatan Harekatı’nda yanında olunmuştur. NATO, BM, AB ve AGİT vazifeleri ile bölge ve dünya barışına katkılar sağlanmış, Tahıl Sevkiyatı Muahedesi üzere milletlerarası ve diplomatik teşebbüslerde faal, değerli, yapan, tahlil odaklı ve kolaylaştırıcı bir rol üstlenilmiştir. Tüm bu faaliyetleri icra ederken ordumuzun aktif, caydırıcı ve saygın niteliklerini daha da artırmak için büyük ve kapsamlı tatbikatlar icra edilmiştir. TSK, tüm bu faaliyetlerin yanı sıra hepimizi derinden etkileyen 6 Şubat 2023 tarihli zelzele felaketinin yaralarını sarmak için birinci andan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, devletimizin tüm kurumlarıyla uyum içerisinde vatandaşımızın yanında olmuştur. Şu anda da hayatın normalleştirilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir” tabirlerini kullandı.

Silah ve Mesai arkadaşlarına teşekkür eden Akar, “Değerli Silah ve Mesai Arkadaşlarım, Tüm bu muvaffakiyetlerde en büyük hisse, başta aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz olmak üzere; yüksek misyon ve sorumluluk şuuruyla fedakârca çalışan siz değerli silah ve mesai arkadaşlarıma aittir. Bu süreçte Ulusal Savunma Bakanlığının ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin her bir işçisi, gece-gündüz demeden karada, denizde ve havada harika uğraşla çalışarak kendilerine verilen tüm misyonları muvaffakiyetle yerine getirmiştir. Siz bedelli silah ve mesai arkadaşlarımın bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da kendisine verilen misyonları, büyük bir azim ve kararlılıkla yerine getireceğinden, asil Türk milletinin sevgi ve inancına lâyık olmaya devam edeceğinden hiçbir kuşkum yoktur” tabirlerine yer verdi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin misyonunun başında olduğunu belirten Akar, “Peygamber Ocağı olarak da bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri; binlerce yıllık ulu tarihimizden süzülüp gelen ulusal, manevi ve mesleksel kıymetleriyle, asil milletimizin, sevgisi, inancı ve duasından aldığı ilhamla, aklın ve bilimin ışığında, anayasa çerçevesinde ve yasalar doğrultusunda, Sayın Cumhurbaşkanımızdan başlayan sapasağlam hiyerarşik yapı içinde, sıralı amir ve kumandanların buyruk ve komutasında, milletinin buyruğunda, misyonunun başındadır. Kimsenin kuşkusu olmasın. Bu vesileyle Sultan Alparslan’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve bugüne kadar bin yıldır bize vatan olan bu topraklarda bu günlere, bu düzeylere gelmemizde emeği geçen, katkı sağlayan bütün devlet büyüklerimizi, komutanlarımızı ve asil milletimizi hürmetle ve minnetle anıyorum. Sevgisi, inancı ve duasıyla bizlere güç veren asil milletimize şükranlarımı sunuyorum” tabirlerini kullandı.

Silah ve mesai arkadaşlarına muvaffakiyetler dileyen Akar’ın yayımladığı bildiride, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin ebediyen daha ileriye gitmesi için emek harcayan ve kıymetli katkılarda bulunan başta birlikte çalıştığım Genelkurmay Liderimize, Kuvvet Kumandanlarımıza, Bakan Yardımcılarımıza, asker ve sivil tüm işçimize, Mehmetçiklerimize; Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarıyla birlikte omuz omuza çalışan Jandarma İşçisi, Emniyet Güçleri ve Güvenlik Korucularımıza ve emekli mensuplarımıza yürekten teşekkür ediyor; aileleriyle birlikte sıhhat, muvaffakiyet ve iyilikler diliyorum. Savunma ve güvenliğimiz için, vatan, bayrak ve Cumhuriyet için gözlerini kırpmadan hayatlarını feda eden ve tüm başarılardaki en büyük hisse sahibi şehitlerimize, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimize bir defa daha Allah’tan rahmet; hayatta olan gazilerimize sıhhat ve iyilikler diliyor; ne yaparsak yapalım, minnet borcumuzu asla ödeyemeyeceğimiz kıymetli ailelerine de hürmet ve şükranlarımı sunuyorum. Şu anda dahi karada, denizde ve havada, güçlü iklim ve arazi kurallarında kahramanlık ve fedakârlıkla misyon yapan kıymetli silah ve mesai arkadaşlarıma da bu vesileyle kazasız, belasız, güzel, başarılı vazifeler diliyor; alınlarından öpüyorum” denildi.

Bakanlık vazifesini devralan Yaşar Güler’i kutlayan Akar, “Bu vesileyle Ulusal Savunma Bakanlığı vazifesini devralan yarım asırlık silah ve mesai arkadaşım çok bedelli kardeşim emekli Orgeneral Sayın Yaşar Güler’i kutluyor; buyruk ve komutasında muvaffakiyetlerinizin artarak devam edeceğine inanıyorum. Sayın Bakanımıza, pahalı kardeşime yeni misyonunda üstün muvaffakiyetlerinin devamını diliyor; ailesiyle, torunlarıyla birlikte memnun, huzurlu bir hayat temenni ediyorum. Değerli aile fertlerinizle birlikte huzur ve iyilik dolu bir ömür geçirmeniz temennisiyle hepinizi en içten hislerle selamlıyorum. Ulusal Savunma Bakanlığına, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve onun kahraman mensuplarına emir-komuta etmenin gururuyla sizlere arzıveda ederken her birinizin gözlerinden öpüyorum. ‘En büyük takdir güvenilmek, en büyük muvaffakiyet bu inanca layık olmak’ düsturuyla bundan sonra da asil milletimize hizmet etmeye Gazi Meclisimizin çatısı altında devam edeceğim. Bizlere vatan, millet, Cumhuriyet ve sancak için çalışma imkânı ve fırsatı veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bir kere daha hürmet ve şükranlarımı sunuyorum. Yolunuz, bahtınız açık olsun” sözlerine yer verdi.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir