1. Anasayfa
  2. Gündem

Heimlich manevrası kurtardı! ‘Yetişin akrabamızı kaybediyoruz’ çığlıklarına koştu

Heimlich manevrası kurtardı! ‘Yetişin akrabamızı kaybediyoruz’ çığlıklarına koştu
0

Olay, merkez Palandöken ilçesi Adnan Menderes Mahallesi Kosova caddesinde 2 Haziran günü meydana geldi. Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Girişimsel Radyoloji ünitesinde hemşire olarak misyon yapan Bahri Koçak, Kosova caddesinde yürürken yolun kenarında park halindeki bir minibüsten gelen ‘yetişin’ davetleri üzerine yanlarına gitti. Minibüste bulunan 50 yaşlarında bir erkeğin yediği ekmeğin nefes borusuna kaçtığını öğrenen hemşire Koçak, dikkatli bir biçimde araçtan indirilen bireye heimlich hareketi yapmaya başladı. Yaklaşık 4-5 dakika uğraş sonrası boğazındaki ekmek modülleri çıkan kişinin kalp ritminin atmadığını da tespit eden Koçak, kalp masajıyla hayata döndürmeye çalıştı. Yaklaşık 4 dakika müddetle kalp masajı yapan Koçak, hastanın tekrar nefes almasını sağladı. Acil müdahale ile hayata döndürülen kişi, etraftakilerin daveti üzerine olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Hastanede yaptıkları heimlich hareketiyle bir kişinin hayatına dokunmaktan keyifli olduğunu söyleyen Bahri Koçak, “Yürürken minibüsten gelen ‘yetişin akrabamızı kaybediyoruz’ çığlıkları üzerine yanlarına gittim. 50 yaşlarında bir şahsın teneffüsüne ekmek kaçtığını söylediler. Şahsı araçtan indirerek kaldırıma oturtup heimlich hareketi yaptım. Etrafımdaki arkadaşların yardımları oldu. Bir orta kalp ritminin de atmadığını gördüm. Çabucak kalp masajına başladım. Yardım edenlerden biri de boğazından çıkan ekmekleri aldı. O anda masaj da tesirini gösterdi. Şahsı tekrar hayata döndürdük. 112’de çalışan arkadaşlar hastanın şuurunun açık olduğunu söyleyince sevindim. Hastanede yaptığımız heimlich hareketiyle bir kişinin hayatına dokunmaktan memnun oldum. İnşallah hastanın sıhhat durumu daha iyidir” diye konuştu.

Bu ortada Bahri Koçak’ın heimlich hareketi ve kalp masajı yapması etraftaki bir işyerinin kameralarına yansıdı. Kamera kayıtlarında minibüsün etrafında yaşananlar yer aldı.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir