1. Ana Sayfa
  2. Gündem

HDP’nin Kılıçdaroğlu kararına Cumhur İttifakı’ndan peş peşe tepkiler

HDP’nin Kılıçdaroğlu kararına Cumhur İttifakı’ndan peş peşe tepkiler
0

Ümit Özdağ CHP Genel lideri cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na dayanağını açıklamasının akabinde HDP isim vermeden Kılıçdaroğlu’na dayanak açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Burada danışıklı dövüş olduğunu düşünüyorum ben. Aslında “ben seni destekliyorum kardeşim, sen nasıl ki ortaklarına tıpkı kelamı verdin HDP olarak yarın esasen bildiğimiz yolda devam ederiz. Aslında FETÖ’cülerle kol kolasın. PKK ile önemli manada bir birliktelik kelam konusu. Biz size esasen takviyemizi açıkladık. Buna da şeklen karşı olduğumuz bir izlenim verelim, oluşturalım ancak sana dayanağımız devam edecektir. HDP’nin öteki bir yeri destekleme bahtı yoktur zaten” tabirlerine yer verdi.

YA ZAFER PARTİSİ’NE YA HDP’YE Palavra SÖYLÜYORSUN

AK Parti’den de reaksiyon geldi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, HDP’nin bir evvelki toplantıdan 24 saat sonra açıklama yapmasına dikkat çekti. Kandil’den bildiri beklediler. Çelik, “Ya Zafer Partisi’ne palavra söylüyor ya da HDP’ye palavra söylüyorsun. İtiraz edeceklerini düşünmüyorum. HDP 24 saat kazanmak istiyor. Kandil’den gelen iletisi bekleyecekler. HDP hala ben Kılıçdaroğlu’nu destekliyorum diyorsa, kendi siyasi çizgisi açısından kendi seçmenine palavra söylüyor demektir” dedi.

“GEÇİŞ FORMÜLÜ”

Büyük Birlik Partisi Genel Lideri Mustafa Destici, katıldığı CNN Türk yayınında; HDP tabanına bunu anlatamayacağı için isim vermedi. Tabanlarına Ümit Özdağ, Zafer Partisi ile Kılıçdaroğlu ortasında varılan mutabakatı tabanına nasıl anlatacakları düşünürken bu türlü bir geçiş formülü düşündüler” dedi.

Destici, “Kılıçdaroğlu çıkıp da bugün bile hala ısrarla söylediği mahallî idareler özerklik kaidesini kesinlikle getireceğim’ diyordu. Bundan vazgeçtiğini söyledi mi? Söylemedi” tabirlerine yer verdi.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap