1. Anasayfa
  2. Gündem

HDP’den Ümit Özdağ çıkışı: Önemli olan Kılıçdaroğlu’nun verdiği sözler

HDP’den Ümit Özdağ çıkışı: Önemli olan Kılıçdaroğlu’nun verdiği sözler
0

Ümit Özdağ CHP Genel lideri cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na takviyesini açıklamasının akabinde HDP isim vermeden Kılıçdaroğlu’na dayanak açıklaması yaptı. Açıklamaya Cumhur İttifakı cephesinden reaksiyonlar geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Burada danışıklı dövüş olduğunu düşünüyorum ben. Esasen “ben seni destekliyorum kardeşim, sen nasıl ki ortaklarına tıpkı kelamı verdin HDP olarak yarın esasen bildiğimiz yolda devam ederiz. Aslında FETÖ’cülerle kol kolasın. PKK ile önemli manada bir birliktelik kelam konusu. Biz size aslında takviyemizi açıkladık. Buna da şeklen karşı olduğumuz bir izlenim verelim, oluşturalım lakin sana dayanağımız devam edecektir. HDP’nin diğer bir yeri destekleme bahtı yoktur zaten” tabirlerine yer verdi.

YA ZAFER PARTİSİ’NE YA HDP’YE Palavra SÖYLÜYORSUN

AK Parti’den de reaksiyon geldi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, HDP’nin bir evvelki toplantıdan 24 saat sonra açıklama yapmasına dikkat çekti. Kandil’den ileti beklediler. Çelik, “Ya Zafer Partisi’ne palavra söylüyor ya da HDP’ye palavra söylüyorsun. İtiraz edeceklerini düşünmüyorum. HDP 24 saat kazanmak istiyor. Kandil’den gelen iletisi bekleyecekler. HDP hala ben Kılıçdaroğlu’nu destekliyorum diyorsa, kendi siyasi çizgisi açısından kendi seçmenine palavra söylüyor demektir” dedi.

“GEÇİŞ FORMÜLÜ”

Büyük Birlik Partisi Genel Lideri Mustafa Destici, katıldığı CNN Türk yayınında; HDP tabanına bunu anlatamayacağı için isim vermedi. Tabanlarına Ümit Özdağ, Zafer Partisi ile Kılıçdaroğlu ortasında varılan mutabakatı tabanına nasıl anlatacakları düşünürken bu türlü bir geçiş formülü düşündüler” dedi.

Destici, “Kılıçdaroğlu çıkıp da bugün bile hala ısrarla söylediği lokal idareler özerklik kaidesini kesinlikle getireceğim’ diyordu. Bundan vazgeçtiğini söyledi mi? Söylemedi” tabirlerine yer verdi.

HDP’DEN BİR AÇIKLAMA DAHA: DEĞERLİ OLAN KILIÇDAROĞLU’NUN VERDİĞİ SÖZLER

HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan, “Ümit Özdağ’ın ırkçı ve faşist telaffuzlarına asla takılmıyoruz. Bizim için temel olan Sayın Kılıçdaroğlu’nun topluma vermiş olduğu sözlerdir, daha evvel yapmış olduğu açıklamalardır. Özdağ son günlerde ırkçı, faşist telaffuzları çok yaygın bir formda kullanıyor. Kürt halkına düşmanlığı bir kere daha ortaya koyuyor. Kürt halkı üzerinden birtakım oyunları oynamaya çalışıyor ancak biz bu oyunlara asla ve asla gelmeyeceğiz” dedi.

HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan, Mardin eski Büyükşehir Belediye Lideri Ahmet Türk Yeşil Sol Parti’den seçilen milletvekilleri ile Diyarbakır’da bir otelde basın mensuplarıyla bir ortaya geldi. 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı 2’nci çeşit seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Buldan, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile protokol imzalayan Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ’ın daha evvel partilerine yönelik telaffuzlarına dikkat çekerek, “Ben Ümit Özdağ’ın da, Sinan Oğan’ın da iki ittifak ortasında ve iki ittifak içerisine girerek birçok oyunu bozmak ismine bu türlü bir atılım gerçekleştirdiğini söz etmek istiyorum. O yüzden biz Ümit Özdağ’ın ne dediğine bakmıyoruz. Ümit Özdağ’ın ırkçı ve faşist telaffuzlarına asla takılmıyoruz. Bizim için temel olan Sayın Kılıçdaroğlu’nun topluma vermiş olduğu sözlerdir. Sayın Kılıçdaroğlu’nun daha evvel yapmış olduğu açıklamalardır. İkinci tıpta kazanabilmek için Ümit Özdağ ile bir protokol imzalamış olabilirler. Lakin bizim için temel olan Sayın Kılıçdaroğlu’nun daha evvel topluma yapmış olduğu açıklamalar, vermiş olduğu sözlerdir. Bu kayyum sorunuyla ilgili, hem Kürt sıkıntısının demokratik yollarla tahliline dair telaffuzları hem de Türkiye’nin geleceği açısından demokratikleşme tarafında atılacak adımlara dair söylemleridir. Biz bunu temel alırız ve biz buna bakarız. O yüzden Ümit Özdağ son günlerde ırkçı, faşist telaffuzları çok yaygın bir formda kullanıyor. Kürt halkına düşmanlığı bir defa daha ortaya koyuyor. Kürt halkı üzerinden birtakım oyunları oynamaya çalışıyor. Ancak biz bu oyunlara asla ve asla gelmeyeceğiz. Bizim temel problemimiz demokratikleşme sıkıntısıdır. Temel sıkıntımız Türkiye’nin geleceğidir. Türkiye’nin demokratikleşmesidir. O yüzden de ırkçı telaffuzların, faşist telaffuzların bizim açımızdan rastgele bir bağlayıcı tarafı da yoktur” dedi. (Selim KAYA-Gıyasettin TETİK / DHA)

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir