1. Anasayfa
  2. Gündem

HDP’den Kılıçdaroğlu’na ‘kayyım’ tepkisi: Evrensel demokratik ilkelere aykırıdır

HDP’den Kılıçdaroğlu’na ‘kayyım’ tepkisi: Evrensel demokratik ilkelere aykırıdır
0

HDP ve Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Konseyleri, CHP Genel Lideri ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ ortasında protokol imzalanmasının akabinde toplandı.

‘KAYYIM UYGULAMALARI BİR BÜTÜN OLARAK HEPİMİZİN SORUNUDUR’

Toplantının akabinde yayımlanan yazılı açıklamada; Kılıçdaroğlu ve Özdağ ortasında imzalanan protokolün 4’üncü unsurunda yer alan, ‘Terörle irtibatı türel delillerle sabit olan mahalli yönetim yöneticileri yerine devlet vazifelileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir’ kısmına ait; “Ülkemizde yaşanan meselelerin temelinde demokrasi ve hukuk açısından üniversal unsurlara uymayan uygulamalar bulunduğunu uzun vakitten bu yana tabir ettik, etmeye de devam ediyoruz. Bilhassa seçim hukuku ve halk iradesini, lokal demokrasiyi yerle bir eden kayyım siyasetleri bu uygulamaların başında gelmektedir. Halkın iradesini gasp eden kayyım atamaları demokrasi ve hukuk açısından kabul edilemez ve bu mevzudaki yaklaşımımız değişmezdir. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bugün açıkladığı protokoldeki bu hususla ilgili belirlemeler üniversal demokratik unsurlara karşıttır. Tavrımız ve tenkidimiz net ve açıktır. Kayyım uygulamaları yalnızca Diyarbakır’ın değil İstanbul’un ve bir bütün olarak hepimizin sorunudur” denildi.

‘SEÇİMLERDEKİ TAVRIMIZLA İLGİLİ AÇIKLAMAMIZI YARIN HALKLARIMIZLA PAYLAŞACAĞIZ’

28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 2’nci tipi için tavırlarının yarın açıklanacağı belirtilerek, “Demokrasi ve hukukun kozmik unsurlarına sahip çıkmak ve bu mevzuda prensipsiz duruşlara taviz vermemek hepimizin misyonudur. Bunu bir kere daha hatırlatıyoruz. Bizler demokrasi, hukuk ve adalet gayretinin kararlı öznesi olmayı sürdüreceğiz. Ülke için bir referanduma dönüşmüş 28 Mayıs seçimleri ve sonrası için oynanan oyunların ve kurulan tuzakların farkındayız. Bugün başlattığımız değerlendirmelerimize partilerimizin bileşenleri ve konseyleri ile devam ediyoruz. Değerlendirmelerimiz sonucu nihai kararımızı, seçimlerdeki tavrımızla ilgili açıklamamızı yarın (25 Mayıs 2023) halklarımızla paylaşacağız” tabirlerine yer verildi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir