1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Hayallerinde engel tanımadı! Başarısı dünyaya duyuruldu

Hayallerinde engel tanımadı! Başarısı dünyaya duyuruldu
0

Bursa’da yaşayan 35 yaşındaki Kübra Denizci, 19 yıl evvel bir binanın üçüncü katından düştü ve boynu kırıldığı için omurilik yaralanması sonucu ömrünü tekerlekli sandalyede sürdürmek zorunda kaldı. Hiçbir vakit pes etmedi, kazadan 2,5 yıl sonra liseyi dışarıdan bitirdi. Ağır fizik tedavi antrenmanları sayesinde kollarını ve üst vücudunu güçlendirdi, 18 yaşına girdiğinde ehliyet aldı ve hayallerini, tekerlekli sandalyeden “en özgür hissettiğim yer” dediği şoför koltuğuna taşıdı. Üniversitede milletlerarası münasebetler okudu, işe girdi; 10 yıl sonra tekrar üniversite kazandı ve bu defa de psikoloji bitirdi, klinik psikoloji yüksek lisansına başladı. En büyük hayali olan motor sporlarında başarılı olabilmek için dik oturabilmesi, el ve kol kaslarını güçlü tutması gerekiyordu. Romatem Bursa Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde aylarca robotik fizik tedavi, ergoterapi, havuz terapisi ve çeşitli idmanlar alarak, güçlü pilotluk sürecine hazırlandı. Motor sporları için sıkı bir şoför eğitiminden geçti; grubu, ona özel ralli arabasını tasarlayıp modifiye edebilmek için aylarca uğraştı. Denizci, sonunda birinci yarışına çıktı ve Türkiye’deki birinci engelli bayan ralli pilotu olarak ismini motor sporları tarihine yazdırdı.  Ralli pistlerinde tanıştığı erkek arkadaşı Ahmet Keskin ise evvelki gün gerçekleştirilen 47’nci Yeşil Bursa Rallisi’nin açılış seremonisinde, ona sürpriz bir evlenme teklifi yaparak keyifli anlar yaşattı.

“KÜBRA, BÜTÜN ENGELLİLER İÇİN UMUT IŞIĞI”

Onun ralli pilotu olma hayaline kavuşmasındaki en büyük hissenin, 19 yıl boyunca hiç aksatmadığı fizik tedavi süreci olduğunu vurgulayan Romatem Bursa Hastanesi’ndeki tabibi Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Esin Selimoğlu, Denizci’nin hastanedeki tedavisine her vakit kendi otomobiliyle ve refakatçisi olmadan geldiğini anlatarak şu bilgileri verdi: “Kübra, yüksekten düşme sonucunda bizim tetrapleji dediğimiz, kol ve bacakların hareket edememesi ile seyreden bir tablo nedeniyle takip ettiğimiz bir hastamız. Çokça fizyoterapi eğitimi, robotik rehabilitasyon, havuz eğitimleri ve ergoterapi alıyor. Kübra’nın bir özelliği de omuriliği kısmi yaralanması nedeniyle üst ekstremitesi dediğimiz el ve kollarında çok fazla his kaybı olmamasıydı. Omurganın C-7 düzeyinde yaralanıp da bu hale gelebilmiş ender hastalardan aslında. Tekerlekli sandalyeye bağımlı lakin robota bağladığımızda hiçbir uzvunda ya da ekleminde bir kontraktür (sertleşme), zorlanması yok. Bütün antrenmanları rahatlıkla alabiliyor. Bu formda yaşamayı kabullenmiş bir birey artık. Ancak bu haliyle yapabileceği bütün hudutlarını zorluyor. Bence bütün engelliler için sahiden bir umut ışığı. Hepimiz engelli olabiliriz ancak insanın hayallerini gerçekleştirmesi için her vakit dört uzvuna da gereksinim yok. Burada değerli olan, bu bireylerde fizik tedavi rehabilitasyon sürecinin hiçbir vakit bırakılmaması ve ömür uzunluğu süreklilik arz etmesi.”

1/28

2/28

3/28

4/28

5/28

6/28

7/28

8/28

9/28

10/28

11/28

12/28

13/28

14/28

15/28

16/28

17/28

18/28

19/28

20/28

21/28

22/28

23/28

24/28

25/28

26/28

27/28

28/28

“‘BUNU YAŞAMAMIŞ OLSAYDIM NE YAPARDIM?’ DEDİM”

Kübra Denizci, kazayı birinci yaşadığında hekimlerinden bir daha yürüyemeyeceğini öğrenmenin çok yıkıcı ve güç olduğunu söyleyerek “Uzun bir fizik tedavi süreci olduğunu öğrenmek benim için çok kolay olmadı. Sağlıklı, hareketli ve durmak bilmeyen bir hayatım varken, bir anda bu durumla karşılaşmak ve engelli olarak hayatına devam etmek, benim ve ailem için ruhsal olarak hiç de kolay değildi. Uzun müddet hastanede yattım, fizik tedavi gördüm ama 2,5 yıl sonra ‘Ben ne yapabilirim? Şayet Kübra bunu yaşamamış olsaydı ne yapacaktı, hayatında nerede olacaktı?’ dedim. Birinci adımı üniversiteye başlamakla yaptım. Açık liseden bir biçimde imtihanlarımı vererek mezun oldum ve üniversite imtihanını kazandım. Uludağ Üniversitesi Milletlerarası İlgiler kısmını bitirdim. Eş vakitli olarak memuriyet hayatım başladı. Aslında hayalim psikolog olmaktı. Bunu da yapabileceğimi kendime kanıtladım ve 10 yıl sonra tekrar imtihana girdim; psikoloji kazandım ve şu anda psikoloğum. Tıpkı vakitte da klinik psikoloji yüksek lisansı yapıyorum” dedi.

“FİZİK TEDAVİ ANTRENMANLARIMI ASLA AKSATMADIĞIM İÇİN BAŞARDIM”

18 yaşına girer girmez ehliyet aldığını da kaydeden Denizci, tekerlekli sandalyeden ralli sürüşü yapmaya uzanan sürecini ise şu biçimde anlattı: “Araba kullanmaya başladıktan sonra kendimi o şoför koltuğunda çok özgür hissettim. Sonra bir spor koluyla ilgilenmeliyim dedim. Kendimi en düzgün hissettiğim yer de şoför koltuğuydu. Araba sporlarında olmalıyım diyerek araştırmalarıma başladım. Ralli pilotu olabilmemde daima fizik tedavi almam, idmanlarımı asla bırakmamam çok değerli bir etken oldu. Zira kollarımda fizikî olarak bunu yapabilecek bir gücüm var. Şayet bu bedeni bu halde tutamasaydım, motor sporlarına giremezdim. Hiçbir vakit kişinin kendinden vücudundan vazgeçmemesi gerekiyor.”

FIA, ONUN MUVAFFAKİYETİNİ DÜNYAYA DUYURDU

Engelli tertibatlı bir araç edinmesinin de çok kolay olmadığını kaydeden Denizci, bu hususta çok fazla destekçisi olduğu için de şanslı hissettiğini söyledi. Denizci, “Yarış aracı edinmek esasen çok kolay değil. Bir de üstüne engelli aracı olacak. Biz kendi aracımızı kendimizi yaptık. Ekibim bana bu hususta çok dayanak oldu. O yüzden burada olabilmek, benim için mahzurları aşmak için çok büyük ve fırsattı. Bu hususta bana takviye olan EAE Küme, Hypco, Puma, Romatem, Kocaeli Belediyesi ve Wish Car çok büyük takviye sağladı bana. Motor sporlarında bayanların müsabaka oranı yüzde 10 bile değil. Lakin ben neden olmasın dedim ve Türkiye’de yarışan birinci engelli bayan pilot oldum. Yurt dışına da baktığımızda engelli olarak motor sporlarının içerisinde çok az insan var. Motor sporlarında engelli kategorisi yok. Bayan, erkek, engelli fark etmiyor. Herkes tıpkı kategoride yarışıyor. Ayrıyeten dünyada da motor sporlarında benim üzere boyun kırığı sonrası tetrapleji yaşayan ve bu halde yarışabilen bir kişi daha var yalnızca. Memleketler arası Araba Sporları Federasyonu’nda(FIA) Engelliler Kurulu Lideri olan kişi; birebir benim üzere tetraplejili. FIA’nın resmi sayfalarında da benimle ilgili duyuru yapıldı. Türkiye’yi oralarda gösterebilmek ve yarışabilmek benim için çok değerli. Bu yıl Türkiye’de Tırmanma Şampiyonası’nda yarışıyorum. Seneye 7 tane yarışımız olacak. Birinci yarışımı da yaptım” formunda konuştu.

“AVRUPA VE DÜNYA PİSTLERİNDE YARIŞI EN BÜYÜK HAYALİM”

Bursa’da 19-20-21 Mayıs tarihleri ortasında düzenlenen 47. Yeşil Bursa Rallisi’nde pistlere öncü araç olarak çıkan ve açılış seremonisi sırasında kendisine sürpriz bir halde evlenme teklifi ederek memnun anlar yaşatan erkek arkadaşı Ahmet Keskin’in de kendisi üzere ralli pilotu olduğunu ve pistlerde tanıştıklarını anlatan Denizci, kelamlarını şöyle noktaladı: “Motor sporları aslında bana aşkı da kazandırmış oldu. Ben bu alana girmek istediğimde uzunca bir müddet araştırma sürecinden geçtim. Bir gün Körfez Pisti’ne gittim ve Ahmet ile orada tanıştık. Bana çok yardımcı oldu, birlikte bir araç aldık, tasarladık. İnanılmaz dayanak oldu. Birebir vakitte da benim yol arkadaşım oldu artık.” Geçen yıl Türkiye Tırmanma Şampiyonu olan Ahmet Keskin ise, Kübra Denizci’nin arabaya bindiği zamanki hevesinin ve aracın içindeki mutluluğunun onu cezbettiğini ve onu hayallerine kavuşturdukları için çok memnun olduğunu anlatarak “Benim en büyük hayalimse Kübra’nın Avrupa’da ve dünya pistlerinde yarışabilmesi” dedi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap