1. Anasayfa
  2. Gündem

Hatay Vali Vekili Bingöl: Geçici iş yerlerinden 1453’ü sahiplerine teslim edildi

Hatay Vali Vekili Bingöl: Geçici iş yerlerinden 1453’ü sahiplerine teslim edildi
0

Hatay Vali Vekili Oğuzhan Bingöl, beraberinde Kütahya Valisi Ali Çelik, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Merkez Valileri Osman Kaymak ve Aykut Pekmez ile Afet ve Acil Durum İdare Merkezi’nde (AFAD) toplantı düzenleyerek, sarsıntı sonrası yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Yaşanan zelzele felaketinde başta Antakya, Defne, Kırıkhan, Samandağ ve Hassa olmak üzere bütün ilçelerin etkilendiğini belirten Bingöl, şöyle konuştu:

“İlimiz genelinde konutların yüzde 36’sı, ticarethanelerin yüzde 45’i kullanılamaz hale gelmiştir. Vilayet merkezinde ise bu oran yüzde 63’e çıkmaktadır. Bu yapı stoğu içerisinde yer alan yıkık ve acil yıkılması gereken yapıların tamamı temizlenmiştir. Ağır hasarlı binalarımızın ise yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları ağır bir biçimde devam etmektedir. Ayrıyeten enkaz döküm alanlarındaki ayrıştırma süreçleri de sürmektedir. Sarsıntıdan bugüne vilayetimizde toplam 175 farklı bölgede 54 bin konteyner inşası devam etmekte olup, bunlardan konseyimi tamamlanan 17 bin 400 adet konteyner 65 bin 255 vatandaşımızın kullanımına sunulmuştur. Önümüzdeki bir haftalık dilim içerisinde de ek 8 bin konteyner daha depremzedelerimizin hizmetine sunulacaktır. Tüm konteynerlerimiz de çok kısa müddet içerisinde konseyimi tamamlanarak vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır. Sıcak havaların başlaması ile birlikte ortaya çıkan klima gereksinimi giderilmeye başlanmış olup, kısa müddette tüm konteynerler de klima muhtaçlığı giderilecektir.

Ekonomimizin can damarı olan esnaflarımızın süreksiz iş yeri talepleri çok süratli bir halde karşılanmaktadır. İmaline başladığımız 3 bin 880 iş yerinden 1453’ü sahiplerine teslim edilmiştir.”

SEÇİM AÇIKLAMASI

Hatay’da 1 milyon 62 bin 886 seçmenden 883 bin 992’sinin anayasal hakkını kullanıp, sandığa giderek oyunu kullandığını hatırlatan Bingöl, oy verme sürecinde seçmenlerin barınma, beslenme ve tahliye süreçlerinin başarılı bir formda yürütüldüğünü kaydetti. Bingöl, birebir uygulamanın 28 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı ikinci cins seçiminde de yapılacağını lisana getirdi.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir