1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Hakkari’nin en büyük aşireti! Gelin altınları taşıyamadı, düğüne 15 bin kişi katıldı

Hakkari’nin en büyük aşireti! Gelin altınları taşıyamadı, düğüne 15 bin kişi katıldı
0

İran, Irak ve Türkiye’nin birçok kentinde çok sayıda mensubu bulunan Hakkari’nin en büyük aşiretlerinden Pinyanişi Aşireti’ne mensup Yüksekova’nın Büyükçiftlik Beldesi Belediye Lideri İsmail Rüştü Zeydan, oğlu Nazım Levent’i (25), Irak’ın Dohuk kentinde yaşayan Nerwey aşireti başkanı Raşed Mohamad Taher’ın kızı Kavin Nerwey (24) ile evlendirdi. Iraklı gelin Nerwey ile damat Zeydan için ilçeye 20 kilometre uzaklıktaki Büyükçiftlik beldesinde 2 gün, 2 gece süren düğün yapıldı.

Düğüne, Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Lider Vekili Ömer Çimşit, Pinyanişi aşireti başkanı Ali İhsan Zeydan, İran’daki Pinyanişi aşireti önderi Tahir Paki, Irak’tan gelen Nerwey aşiretinin kanaat başkanı Abdullah Mela Ehmed, Zeydan ailesinin büyüklerinden Necip Zeydan, iş insanı Hacı Teoman Zeydan, Slehi aşireti başkanı Fatih Keskin, ilçe belediye liderleri, Van, Hakkari ve Şırnak’tan gelen bölgenin aşiret başkanlarının yanı sıra yurt içi ve yurt dışından yaklaşık 15 bin davetli katıldı.

1/20

2/20

3/20

4/20

5/20

6/20

7/20

8/20

9/20

10/20

11/20

12/20

13/20

14/20

15/20

16/20

17/20

18/20

19/20

20/20

TAKI İÇİN UZUN KUYRUK OLUŞTU

Damadın babası Büyükçiftlik Beldesi Belediye Lideri İsmail Rüştü Zeydan, düğünlerine gelen davetlilere teşekkür etti. Sağdıçlığını damadın dayısı Abdulkerin Zeydan’ın yaptığı düğünde, Iraklı gelin Karin Nerwey takılan takıları taşımakta zorlanırken, davetliler Kürtçe ve Türkçe müziklerle halaylar çekti. Düğün yemeği için yaklaşık 3 ton et kullanıldı, davetlilere kavurma, pilav ve cacık ikram edildi. Düğünde, para ve takılar ilan edilmeden ve sayılmadan sandığa atıldı. Davetliler, kurulan sandığa takıları atmak için uzun kuyruğa girdi.

Damadın amcası iş insanı Teoman Zeydan, 1 yıl boyunca 5 depremzede ailenin konaklamaları dahil tüm masraflarının gelin ve damat tarafından karşılanacağını belirterek, “Düğünümüze gelen bütün akrabalarımıza, dostlarımıza, aşiret mensuplarımızla dışarıdan gelen öbür tüm aşiretlerle yetkililere teşekkür ediyorum. Yeğenimin düğününe 15 binden fazla kişi katıldı. İnsanlarımız koştura koştura düğünümüze geldi, bizi onore ettiler. Öncelikle sarsıntı bölgesinde ölen bütün insanlarımıza Allah’tan rahmet, kalanlara sıhhat ve sıhhat diliyorum. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin. Hükümetimizin depremzede vatandaşlarımız için her şeyi yapıyor. Öncelikle depremzede vatandaşlarımızdan af diliyoruz. Gelin ve damat, düğünde gelen armağanların bir kısmını depremzedeler için kullanacak. Depremzede 5 ailemizin 1 yıllık konaklama dahil olmak üzere bütün sarfiyatları karşılanacak. Ben kendim de depremzede aileler için bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da ne gerekiyorsa yapacağım. Düğünleri mecbur yapıyoruz. Hayat devam ediyor. Aşiretimizin bütün mensupları bizi çok memnun ve onore ettiler” diye konuştu.

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap