1. Anasayfa
  2. Gündem

Hakan Bayrakçı CNN TÜRK’te değerlendirdi! Sinan Oğan’ın kararı oyları nasıl etkiler?

Hakan Bayrakçı CNN TÜRK’te değerlendirdi! Sinan Oğan’ın kararı oyları nasıl etkiler?
0

14 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanı seçimi ikinci tipe kaldı. Cumhurbaşkanı adaylarından biri olan Sinan Oğan 5,17 oy aldı. Açıklama yapan Sinan Oğan, 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyeceklerini belirtti. Tarafsız Bölge programında kamuoyu araştırmacısı Hakan Bayrakçı Sinan Oğan’ın yeni kararı değerlendirildi.

Hakan Bayrakçı, “Sinan Beyefendi olsun Ümit Beyefendi olsun kim hangi tarafa takviye verirse versin bu 5,17’nin gideceği adresler 0,1 0,2 oynar çok değişmez. Bu açıklamalar kendi siyasi geleceklerini şekillendirmek için değerlidir. Ümit Beyefendi tarafsız kalırsa partisinin ve kendisinin geleceği olur. Nereye gideceğini de söyleyeyim. Bu 5,2’nin 4.1 Tayyip Erdoğan’a masraf. Hiçbir açıklama bu dağılımı fazla değiştirmez. Açıklamalar yalnızca kendi siyasi geleceklerindeki durum için değerlidir. Kemal Bey’in aldığı 45’in kısa bir tahlilini yapayım. Bunun 10 puanı HDP, bunun 25 puanı CHP, YETERLİ Parti’nin 10’u var ki diğeri olsa daha âlâ olurdu diyerek oy verdi. Bunun 10 puanı son derece rahatsız ve huzursuz oy verdi. 10 puan yeniden merkez sağ seçmendir. Bu seçmen yeniden oyunu verecektir fakat bu ikinci cinse kaldıktan sonra seçim kendini belirli etmiş üzere epeyce daha keyifsiz oy verebilir sandığa bile gitmeyebilir. Meral Hanım diyecek ki ben demiştim, varın hesabınızı görün diyecek. Kemal Bey’in de çıkışı şu beyefendiler ben ikinci tıpta 46 aldım diyecek. İkisinin de söyleyecek kelamları var. Meral Hanım demiştim diyecek.” sözlerini kullandı.

Katılım varsayımı olarak Bayrakçı, “O gece iştirak 85.8. 80’lere düşeceğini sanmıyorum. Muhalefet tekrar ümitlenirse muhalefetin iştiraki artar iktidar da rehavete kapılmayın derse artar.” açıklamasında bulundu.

Milliyet Gazetesi müellifi Zafer Şahin de şu tabirleri kullandı: Sokakta benim hafta sonu gördüğüm şu var Cumhur İttifakı seçmenine bir inanç gelmiş. Birinci cinste ruhsal üstünlük Millet İttifakı’ndaydı. Cumhur İttifakı seçmenini ben çok motive gördüm. Bu seçmen sandığa çok daha kararlı gidecek.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir