1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Hakan Bayrakçı CNN TÜRK’te değerlendirdi! Sina Oğan’ın kararı oyları nasıl etkiler?

Hakan Bayrakçı CNN TÜRK’te değerlendirdi! Sina Oğan’ın kararı oyları nasıl etkiler?
0

14 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanı seçimi ikinci çeşide kaldı. Cumhurbaşkanı adaylarından biri olan Sinan Oğan 5,17 oy aldı. Açıklama yapan Sinan Oğan, 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyeceklerini belirtti. Tarafsız Bölge programında kamuoyu araştırmacısı Hakan Bayrakçı Sinan Oğan’ın yeni kararı değerlendirildi.

Hakan Bayrakçı, “Sinan Beyefendi olsun Ümit Beyefendi olsun kim hangi tarafa dayanak verirse versin bu 5,17’nin gideceği adresler 0,1 0,2 oynar çok değişmez. Bu açıklamalar kendi siyasi geleceklerini şekillendirmek için kıymetlidir. Ümit Beyefendi tarafsız kalırsa partisinin ve kendisinin geleceği olur. Nereye gideceğini de söyleyeyim. Bu 5,2’nin 4.1 Tayyip Erdoğan’a masraf. Hiçbir açıklama bu dağılımı fazla değiştirmez. Açıklamalar yalnızca kendi siyasi geleceklerindeki durum için kıymetlidir. Kemal Bey’in aldığı 45’in kısa bir tahlilini yapayım. Bunun 10 puanı HDP, bunun 25 puanı CHP, ÂLÂ Parti’nin 10’u var ki diğeri olsa daha âlâ olurdu diyerek oy verdi. Bunun 10 puanı son derece rahatsız ve huzursuz oy verdi. 10 puan tekrar merkez sağ seçmendir. Bu seçmen yeniden oyunu verecektir lakin bu ikinci cinse kaldıktan sonra seçim kendini aşikâr etmiş üzere epeyce daha keyifsiz oy verebilir sandığa bile gitmeyebilir. Meral Hanım diyecek ki ben demiştim, varın hesabınızı görün diyecek. Kemal Bey’in de çıkışı şu beyefendiler ben ikinci tıpta 46 aldım diyecek. İkisinin de söyleyecek kelamları var. Meral Hanım demiştim diyecek.” tabirlerini kullandı.

Katılım kestirimi olarak Bayrakçı, “O gece iştirak 85.8. 80’lere düşeceğini sanmıyorum. Muhalefet tekrar ümitlenirse muhalefetin iştiraki artar iktidar da rehavete kapılmayın derse artar.” açıklamasında bulundu.

Milliyet Gazetesi müellifi Zafer Şahin de şu sözleri kullandı: Sokakta benim hafta sonu gördüğüm şu var Cumhur İttifakı seçmenine bir itimat gelmiş. Birinci cinste ruhsal üstünlük Millet İttifakı’ndaydı. Cumhur İttifakı seçmenini ben çok motive gördüm. Bu seçmen sandığa çok daha kararlı gidecek.

Yazar Hakkında

Yorum Yap